Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ

Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ (http://www.dtv-bg.com/index.php)
-   КОНВЕРТОРИ (http://www.dtv-bg.com/forumdisplay.php?f=183)
-   -   Правене на облъчвател (http://www.dtv-bg.com/showthread.php?t=31600)

pantsiani 20-03-2014 19:41

Цитирай:

Първоначално написано от дтв-бг (Мнение312925)
доколкото разбирам си направил един диск 1 към 1 с Invacom ADF 120 и един с по голям брой пръстени
би ли потвърдил размерите на пръстените - 5 мм височина както и отстоянието между пръстените
колко е широчината на един пръстен
колко повече дава диск с повече пръстени

Вече се обезсмисли идеята, понеже оригинала е 50лв с 5 пръстена, а за 45лв има с 8. Правил съм само 1 облъчвател (10 пръстена) по оригиналната мостра (но е доста по-скъпо). Не съм променял размерите на дълбочина и ширина, а само броя на ринговете, както и запазих диаметъра на вълновода, увеличавайки дължината му. Днес си поръчах още един, но понеже бях купил материала. Дълбочината е 6мм, от общо 12мм на плочката. А резултатите са с нищожни разлики.

Най-много се печели от прецизна настройка. Повечето нямат опцията за настройка на деклинацията. Пръчките е най-добре да са прави, направени от калибровано желязо от висок клас. Рядко някой е доукрепвал механиката, сменяване на металните части с по-здрави, а за обезопасяване със здрави неръждавейки със скоби да не говорим. Конвертора, кабела, буксите - всичко има значение. Има много неща, които могат да се подобрят, но не се правят. Нормално всяка парабола се крепи в три зони, но при мен има и четвърта, която обира доста от луфта при стациониране.

дтв-бг 20-03-2014 21:06

за плитки антени като твоята облъчвателя не е толкова критичен колкото за по дълбоки и дори така да е пак има смисъл, защото си го правиш ти и знаеш какво искаш
освен това според мен ти си изкарал 99 от 100 от антената
само не разбирам защо правиш по дълъг цилиндр. вълновод - това според мен в общия случай ще докара затихване
може ли да потвърдиш - дълбочина на пръстена 6 мм на ADF 120
а колко е отстоянието между пръстените и дебелината на пръстена

pantsiani 12-02-2019 23:47

Скоро ще мога да кажа още доста неща по темата за правене на облъчвател, но засега малко предистория. По обясними причини напоследък не оставяше много време за хобито. Във времето започват да се трупат грешки. И когато проверих какво се случва, се оказа, че постепенно се трупа много мръсотия по плочката на облъчвателя, която е проблем да се изчисти. За съжаление не снимах веднага, а след всичките ми опити за почистване. Даже накрая я намазах с паста за алуминий. Основно се подобри само най-външния ринг. Стругарско почистване е нерентабилно, така че е нормално с времето тази плочка да се сменява. Обаче правенето на нова е най-добре да е с вълновода, който ако се свали се губи досегашната прецизна настройка. Но както и да е. В моят случай аз имах още 2 вълновода и 2 плочки в резерв, така че, сложих едната. Като резултат има видимо подобрение на транспондери със слаби сигнали. Появиха се 2 транспондера от проблемния еврейски лъч на 4W, а на английския лъч на 28Е 2е с много малки изключения е гледаемо през целия ден. Отделно 10964 на 2G сега реално се гледа, макар и съвсем на ръба, а преди веднъж го локнах инцидентно. Та ето какво преставлява досегашната ми почистена пита. http://pokibg.snimka.bg/hobby/plochk...8.38915549.big (5 снимки).

жоркин29 13-02-2019 09:33

Това с полирането на вълновода и питата и аз съм го пробвал и наистина дава положителен резултат.Ще споделиш ли броя на пръстените ако са 5 или както в твоя случай почти двойно повече какъв резултат,ще окаже на сигнала.Питата ако е с повече пръстени от 5 на брой не е ли за по-големи антени от 3м. нагоре?

Изпратено от моят Lenovo K10a40 с помощта на Tapatalk

pantsiani 13-02-2019 09:53

Не мога да кажа, колко пръстени е идеалния вариант, понеже от много неща зависи усилването на сигнала. Те намаляват страничните сигнали, но също и отнемат от полезната площ на антената при правия фокус. Обаче има голямо значение вълновода с конвертора да няма вътрешни ръбове. Ъгълът на питата да е точно сметнат за съответната антена, дълбочината и ширината на каналите, дебелината на стените. Относно материала за изработка - при ниски температури електропроводимостта на металите се увеличава. Най-практично е от алуминий или алуминиев бронз. Има проблем с окисляването на медта. С времето облъчвателя се замърсява и се налага замяната му.

pantsiani 17-02-2019 16:41

Правене на облъчвател
 
Показвам 15 снимки с правене на облъчвател на 128 градуса. http://pokibg.snimka.bg/hobby/praven...1.38919470.big

Васил 17-02-2019 19:06

128 градуса ,това за каква дълбочина и диаметър на антената е?

pantsiani 17-02-2019 19:40

Цитирай:

Първоначално написано от Васил (Мнение503173)
128 градуса ,това за каква дълбочина и диаметър на антената е?

210 см с дупките на борда, дълбочина 32,8125см.

Васил 17-02-2019 20:31

И има ли подобрение в сравнение с правите? Правил ли си тестове?

pantsiani 17-02-2019 21:12

Цитирай:

Първоначално написано от Васил (Мнение503177)
И има ли подобрение в сравнение с правите? Правил ли си тестове?

Не съм имал време за основната ми антена. Този е правен за вълновода на втората, която се изкриви. Но сега ще тествам нови офсетови конвертори, и евентуално може да се наложи нов вълновод и облъчвател. Вече трудно намирам свободно време, основно зимата.


Всички времена са във формат GMT +3. Часът е 23:12.

DTV-BG Powered by vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.