Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ

Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ (http://www.dtv-bg.com/index.php)
-   МОТОРИ И ПОЗИЦИОНЕРИ (http://www.dtv-bg.com/forumdisplay.php?f=184)
-   -   Настройка на Н-Н мотор за начинаещи. (http://www.dtv-bg.com/showthread.php?t=42653)

Huligan4o 22-07-2017 23:10

Настройка на Н-Н мотор за начинаещи.
 
Едно, може би интересно за начинаещи, упътване за настройка на антена с Н-Н мотор:http://www.kn34pc.com/articles/v_ter...ant_nastr.html
Не зная дали има непозволена реклама към други сайтове, ако е така, нека модератора изтрие темата.

Глаголица 24-07-2017 10:44

Много добре е обяснено, но за едно нещо не съм напълно сигурен и искам да питам. За моето местоположение ъгъл на елевация 41.23° и явно толкова трябва да задам на мотора, на операторската антена гледам също е зададен някъде в тези граници, тоест трябва да я променя, но на колко точно? Статията пише около 23+/-3°, но колко точно?!

Мартинския 24-07-2017 14:20

А щеше да е още по-разбираемо, ако беше споменато, че когато е зададено 0 или в случая 23,5 градуса, моторът заедно с антената се завърта леко на запад (надясно погледнато зад антената) и ако елевацията на антената е правилна или около тези 23, сигнала ще дойде.....
Като цяло Н-Н си е доста пипкаво и е въпрос на компромис, защото за начинаещ, въобще не е лесно да се изкара еднакъв сигнал от 45 на изток до 30 на запад. Дискутирано е не един път тук, като лично аз съм питал много пъти докато най-накрая постигнах сносен резултат.

ПоповП 24-07-2017 14:21

Цитирай:

Първоначално написано от Huligan4o (Мнение457245)
Едно, може би интересно за начинаещи, упътване за настройка на антена с Н-Н мотор:http://www.kn34pc.com/articles/v_ter...ant_nastr.html
Не зная дали има непозволена реклама към други сайтове, ако е така, нека модератора изтрие темата.

Добро упътване, похвала за труда на автора!
Внасям уточнение, че междинни стойности по таблицата за елевация/деклинация ъглите се определят чрез линейна интерполация, т.е. за географската ширина 42.5° би трябвало да се отчете 47.5° ъгъл на елевация.
За Варна географската дължина е 27° 55' Е, т.е. 27.917°

@ Глаголица
Офсетовият ъгъл зависи от размерите на антената - ширина/ височина и е с доста по-големи толеранси. Определя се например с програмката "Satellite Antenna Alignment", но ако дадеш размерите(по активната площ на антената) , мога да определя.

Глаголица 24-07-2017 16:15

Попов, антената е булсатска като в упътването по-горе, извинявам се за пропуска, а и моторът е същият.

Аз се пробвах да я центрирам към Eutelsat 21Β (21,5ºE), защото съм леко на запад и той ми се пада повече истински юг, от Astra 3B. Ако правилно съм разбрал калкулатора на satlex, елевацията на мотора трябва да е 41.23°, а на самата антена 20.36° (това се води офсетов ъгъл, нали така?).

Вас 24-07-2017 17:59

Остави го ъгъла на елевация, задай Latitude на местоположението ти.
Например за София е 42.7. Центрирай центъра на антената по процепа на хобота, в случая центъра на планката, сложи цялата инсталация на вертикалната стойка и затегни гайките, но не много. Задай от приемника "иди на 0". Премери с нивелир по хоризонтала горната част на ламарината, която държи с болтове самата антена, дали е хоризонтална и ако е нужно коригирай, като въртиш антената около хобота на мотора.
След като си готов, врътни мотора на 21.5Е на арабския спътник и си настрой антената, като ползваш само гайките на мотора около кола и гайките на антената за вертикална настройка. Другите засега не ги пипай. Като хванеш максимален сигнал си готов. Разходи мотора по дъгата и виж резултата. На крайните спътници бутни/дръпни антената в горния край и наблюдавай сигнала. Направи го и странично. Сигнала трябва да пада, ако не пиши пак.
Конвертора трябва да е на 0гр.
В общи линии, това е. Успех;;650

Виктор 24-07-2017 19:06

http://satellite-bg.blogspot.bg/2008/05/usals.html

Това, също е споменавано и е полезно!

Глаголица 25-07-2017 13:58

Вас, благодаря за подробния отговор, но честно казано малко се обърках...

— „процепа на хобота“? Той е тръба без процеп :s101

Антената е захваната за хобота така че като е на позиция 0 държачът на конвертора да е по права мисловна линия точно срещу мотора. След това завъртях мотора около стойката му на 177° магнитен азимут, което е най-близо до истинския юг и съответно позицията за Eutelsat 21Β на 21,5ºE.

Премери с нивелир по хоризонтала горната част на ламарината, която държи с болтове самата антена, дали е хоризонтална и ако е нужно коригирай, като въртиш антената около хобота на мотора.

Предполагам, че имаш предвид с нивелир да проверя там където е червената линия?
http://i.imgur.com/JSp27xo.jpg

Това е направено.

Не мога да го оставя ъгъла на елевация, защото само той ми остава лека мъгла.

Четох и в линка от Виктор и на satlex, и на dishpointer. Булсатската антена има зададена елевация, ако сложа на мотора 41º както се пада по моесто местоположение антената се вдига много. Затова ме интересува дали правилно съм разбрал изчислението на satlex:

  • Ъгъл на елевация: 41.23° :: тоест елевация на мотора
  • Офсетов ъгъл: 20.36° :: елевация на държача на самата антена, тоест показаното тука
  • http://www.kn34pc.com/articles/v_ter..._elevation.jpg

Вас 25-07-2017 14:25

Правилно си ме разбрал за нивелира при положение на мотора 0.
Да, някои мотори нямат процеп. Що се отнася до градусите на някои мотори са дадени и двете мерки на планката. От едната страна е Latitude, а от другата Elevation. Мотора се слага по Latitude, което е твоята географска ширина. 41.23 е в Гърция или под Златоград на самата граница, така че ако не си в България вече си сбъркал, защото там 21,5Е не не ти е най-близкия юг. Другото е булсатската антена е прекалено малка за мотор, поне да е 80см.
Градусите на антената заложени от различните калкулатори не винаги отговарят на истината, заради различните модели на антените
В крайна сметка не се разбра, изкарваш ли нещо или нищо не излиза:s101

Вас 25-07-2017 14:38

Цитирай:

Първоначално написано от Глаголица (Мнение457441)
След това завъртях мотора около стойката му на 177° магнитен азимут, което е най-близо до истинския юг и съответно позицията за Eutelsat 21Β на 21,5ºE.

Ето тук си сбъркал.
След центровката по 0-та на мотора, трябва да завъртиш с приемника мотора към съответния спътник и след това да търсиш сигнала въртейки цялата инсталация около кола.
Географската ширина и дължина се вадят от Дишпойнтера, като си местиш показалеца сам, в твоя случай в градината. Данните за локацията ти се изписват отдолу под картата вляво. Тава се ти истинските координати;;650

Глаголица 25-07-2017 14:51

Така ми ги дават двата сайта. Центрирам на 0 според тези параметри тоест 0 да ми е Еutelsat на 21,5º, после въртях с мотора от приемника към 19º, 13º, 23.5° и 39º, но нищо не излиза

http://i.imgur.com/KOWynkq.png

Моторът е същият като от линка и има само елевация http://www.kn34pc.com/articles/v_ter..._elevation.jpg

4oker 25-07-2017 14:54

Цитирай:

Първоначално написано от Глаголица (Мнение457441)
Вас, благодаря за подробния отговор, но честно казано малко се обърках...

— „процепа на хобота“? Той е тръба без процеп :s101

Антената е захваната за хобота така че като е на позиция 0 държачът на конвертора да е по права мисловна линия точно срещу мотора. След това завъртях мотора около стойката му на 177° магнитен азимут, което е най-близо до истинския юг и съответно позицията за Eutelsat 21Β на 21,5ºE.

Премери с нивелир по хоризонтала горната част на ламарината, която държи с болтове самата антена, дали е хоризонтална и ако е нужно коригирай, като въртиш антената около хобота на мотора.

Предполагам, че имаш предвид с нивелир да проверя там където е червената линия?
http://i.imgur.com/JSp27xo.jpg

Това е направено.

Не мога да го оставя ъгъла на елевация, защото само той ми остава лека мъгла.

Четох и в линка от Виктор и на satlex, и на dishpointer. Булсатската антена има зададена елевация, ако сложа на мотора 41º както се пада по моесто местоположение антената се вдига много. Затова ме интересува дали правилно съм разбрал изчислението на satlex:

  • Ъгъл на елевация: 41.23° :: тоест елевация на мотора
  • Офсетов ъгъл: 20.36° :: елевация на държача на самата антена, тоест показаното тука
  • http://www.kn34pc.com/articles/v_ter..._elevation.jpg

Първо си нивелирай,тръбата/води се мачта условно/ на която е закачен мотора. От снимката гледайки стената на къщата,тръбата ти не е отвесна
от тук нататък и ще имаш проблеми ;;650

Вас 25-07-2017 15:15

Координатите, които си дал са за района на Кюстендил.
На снимката се вижда, че мотора е сложен на 47-48градуса. Сложи мотора на една идея над 42градуса, щом си нивелирал на 0гр. прати мотора чрез приемника на спътника и настройвай. Няма начин да не стане;;650

ПоповП 26-07-2017 17:33

1.Да се спазва инструкцията за мотора, респективно таблицата за елевацията на мотора.
За Latitude 42.27, с отчитане ъгъла на деклинация( 6.48) ъгълът на елевация на мотора(чрез интерполация както споменах по-горе) е 47.73 . Получава се приблизително и по данните от Satlex - 41.23+6.48=47.71, но стотните в случая не са от съществено значение.
2.Елевацията на антената:първоначално - колкото е дадена за булсатката, точно ще се получи при настройката леко нагоре / надолу до максинален сигнал качество по индикатора.
3.За Longitude 22.69 по-близък "южен" е 23.5Е(разлика ок.0.8 гр/). 21.5Е е с разлика 1.2 гр.Не че неможе и с него, стига да има много силен транспондер. Антената е малка и е важно да се избере силен транспондер - например за 23.5Е - от Wide лъча 12363Н/ 29900(СТ 24 HD), 12363V/ 29500(213 Sport HD...).
4. Лесно се настройва с телевизорче до антената за да се гледа сигнала по индикатора.
-Мотора на "0"
-В приемника - както вече се писа - координатите; USALS(Diseq 1.3). може и Diseq 1.2, но за всеки спътник се налага запаметяване; задаване силния транспондер(според мен един от двата споменати) и действията ляво/дясно цялата система(мотор/антена) около вертикалната стойка и нагоре/надолу елевацията на антената - до получаване максимален сигнал. Фиксиране, сканиране транспондера, запаметяване. Донастройките за крайни Е/W спътници, въртене на конвертера(Skew), местене осево конвертера - както вече се писа

P.S. Програмата за която писах в първия си пост изчислява офсетни ъгли за антени > 100 см.

Вас 26-07-2017 18:11

Цитирай:

Първоначално написано от ПоповП (Мнение457496)
1.Да се спазва инструкцията за мотора, респективно таблицата за елевацията на мотора.
За Latitude 42.27, с отчитане ъгъла на деклинация( 6.48) ъгълът на елевация на мотора(чрез интерполация както споменах по-горе) е 47.73 . Получава се приблизително и по данните от Satlex - 41.23+6.48=47.71, но стотните в случая не са от съществено значение.

Именно в упътването му, за разлика от другите мотори, е дадено Elevation вместо Latitude, така че трябва да сложи на 42гр. под надписа Elevation . Аз поне така го разбрах на стр.6 от чешки, защото не намерих работещ линк на английски.

http://www.emos-hu.hu/soubory-ve-skl..._31-J58991.pdf

yavor1 26-07-2017 18:12

Цитирай:

Първоначално написано от ПоповП (Мнение457496)
1.Да се спазва инструкцията за мотора, респективно таблицата за елевацията на мотора.
За Latitude 42.27, с отчитане ъгъла на деклинация( 6.48) ъгълът на елевация на мотора(чрез интерполация както споменах по-горе) е 47.73 . Получава се приблизително и по данните от Satlex - 41.23+6.48=47.71, но стотните в случая не са от съществено значение.
2.Елевацията на антената:първоначално - колкото е дадена за булсатката, точно ще се получи при настройката леко нагоре / надолу до максинален сигнал качество по индикатора.
3.За Longitude 22.69 по-близък "южен" е 23.5Е(разлика ок.0.8 гр/). 21.5Е е с разлика 1.2 гр.Не че неможе и с него, стига да има много силен транспондер. Антената е малка и е важно да се избере силен транспондер - например за 23.5Е - от Wide лъча 12363Н/ 29900(СТ 24 HD), 12363V/ 29500(213 Sport HD...).
4. Лесно се настройва с телевизорче до антената за да се гледа сигнала по индикатора.
-Мотора на "0"
-В приемника - както вече се писа - координатите; USALS(Diseq 1.3).
може и Diseq 1.2, но за всеки спътник се налага запаметяване; задаване силния транспондер(според мен един от двата споменати) и действията ляво/дясно цялата система(мотор/антена) около вертикалната стойка и нагоре/надолу елевацията на антената - до получаване максимален сигнал. Фиксиране, сканиране транспондера, запаметяване. Донастройките за крайни Е/W спътници, въртене на конвертера(Skew), местене осево конвертера - както вече се писа

P.S. Програмата за която писах в първия си пост изчислява офсетни ъгли за антени > 100 см.

С корекция на т.4 - трябва да се зададе от приемника избрания сателит !!!
Имам и други забележки към поста, ама де не обидя колегата ;)

garanciq 26-07-2017 20:58

при USALS какво ли ти дреме за спътника на който настройваш?При всеки настроен другите трябва да излезнат.:)

yavor1 26-07-2017 21:18

Цитирай:

Първоначално написано от garanciq (Мнение457507)
при USALS какво ли ти дреме за спътника на който настройваш?При всеки настроен другите трябва да излезнат.:)

И гаранция - Франция ;;573
Ти май не четеш повдигнато :worry:
Прочети и после обясни какъв USALS ще получиш, ако настроиш на "0" - та най-близкия сателит ;;basi

garanciq 26-07-2017 21:34

При настройка на Хиспасат 30запад на USALS с координати какви 0 градуса те тормозят?

yavor1 26-07-2017 23:14

Цитирай:

Първоначално написано от garanciq (Мнение457510)
При настройка на Хиспасат 30запад на USALS с координати какви 0 градуса те тормозят?

Това е важното: "С корекция на т.4 - трябва да се зададе от приемника избрания сателит !!! "

Ако ще да е 150 запад, може да не е в България потребителя, който чете описанието:worry:

Тъп ли си, или упорит ;;basi
Чети, чети, четенето сляпото окато прави - Иван Вазов за теб го е написал това :)
Ако спориш само за спора, може на лични или на бира, но не подвеждай с ината си обикновенните потребители :worry:
Написал съм кое е много грешно, има и други грешки, но те са несъществени за първоначална настройка, проблем ще е ако и "мастори" правят тези грешки и като ги сумират с другите, рутинни грешки , резултата е едни пари в канала (видях на един градски какво са му сътворили "мастори" мултифийд на НН-мотор - 150лв в канала ) :;810

garanciq 27-07-2017 17:23

Цитирай:

(видях на един градски какво са му сътворили "мастори" мултифийд на НН-мотор
С + циркулар конвертор за 36 си е класика.Ако е друго сътвореното опиши го подробно.:s101

garanciq 27-07-2017 18:21

Цитирай:

Чети, чети, четенето сляпото окато прави - Иван Вазов за теб го е написал това
Цитирай:

- Какво четеш ти, миличко другарче?
- Чета: а, б.
Като стигнеш до HH има време.:)

ПоповП 28-07-2017 21:42

@ yavor1
"С корекция на т.4 - трябва да се зададе от приемника избрания сателит !!! "

Подразбира се - писал съм в предната точка кой спътник + съответен транспондер ;;650

Глаголица 11-08-2017 11:43

Цитирай:

Първоначално написано от ПоповП (Мнение457496)
3.За Longitude 22.69 по-близък "южен" е 23.5Е(разлика ок.0.8 гр/). 21.5Е е с разлика 1.2 гр.Не че неможе и с него, стига да има много силен транспондер. Антената е малка и е важно да се избере силен транспондер - например за 23.5Е - от Wide лъча 12363Н/ 29900(СТ 24 HD), 12363V/ 29500(213 Sport HD...).

Защо 23.5Е да е по-близо до истинския юг от 21.5?! СатЛекс ги дава така:

  • 23.5Е: Ъгъл на азимута — 178.80°
  • 21.5Е: Ъгъл на азимута — 181.77
Нали се цели стойност възможно най-близка до 180º?! Мене ми е все тая кой сателит да целя, просто се опитвам да ги разбера нещата. Другото, което не ми е ясно от Сатлекс е стойността „Ъглова настройка на мотора“, за единия дава 1.34° Запад, а другия 0.91° Изток.

... 11-08-2017 12:49

Цитирай:

Първоначално написано от Глаголица (Мнение458610)
Защо 23.5Е да е по-близо до истинския юг от 21.5?! СатЛекс ги дава така:

  • 23.5Е: Ъгъл на азимута — 178.80°
  • 21.5Е: Ъгъл на азимута — 181.77
Нали се цели стойност възможно най-близка до 180º?! Мене ми е все тая кой сателит да целя, просто се опитвам да ги разбера нещата. Другото, което не ми е ясно от Сатлекс е стойността „Ъглова настройка на мотора“, за единия дава 1.34° Запад, а другия 0.91° Изток.


Кое число е по-голямо? 1,2 или 1,77

spaice 11-08-2017 12:52

Няма значение кой е по-близо. Може да настроиш по всеки сателит, който може да "видиш" за твоето местоположение.
Идеята е да се настройва по този който ти е най-високо за твоята позиция. Ако настройката по най-високия е добра, би трябвало да излязат и крайните (това при положение, че стойката е вертикална и елевацията е зададена точно).

Аз когато настройвах за пръв път, търсих Eutelsat на 25,5. Нищо не можах да хвана. След дълго лутане реших да настройвам по HelasSat на 39.
Дадох команда от приемника да отиде на 39 и след това гледайки по съседните булсатски антени въртях докато не излезе сигнал.
Причината да не изкарам сигнал от 25 беше че съм се мъчил да хвана транспондер, който не е бил активен.:)

Глаголица 11-08-2017 14:54

Цитирай:

Първоначално написано от ... (Мнение458612)
Кое число е по-голямо? 1,2 или 1,77

Оф, чак срам ме хвана.

CITRON 11-08-2017 15:33

Цитирай:

Първоначално написано от spaice (Мнение458613)
Няма значение кой е по-близо. Може да настроиш по всеки сателит, който може да "видиш" за твоето местоположение.
Идеята е да се настройва по този който ти е най-високо за твоята позиция. Ако настройката по най-високия е добра, би трябвало да излязат и крайните (това при положение, че стойката е вертикална и елевацията е зададена точно).

Аз когато настройвах за пръв път, търсих Eutelsat на 25,5. Нищо не можах да хвана. След дълго лутане реших да настройвам по HelasSat на 39.
Дадох команда от приемника да отиде на 39 и след това гледайки по съседните булсатски антени въртях докато не излезе сигнал.
Причината да не изкарам сигнал от 25 беше че съм се мъчил да хвана транспондер, който не е бил активен.:)

Това упражнение е за напреднали..



Драги съфорумници, чета темата и забелязвам че нивото на форума спада от преди 10-15 години. Цитират се статии , блогове упътвания един даже пишеше как с телефона виждал сателитите и се прицелвал у десетката, постоянно се цитират градуси...а ние уж сме по -така интересуващи се хора. Изчетох цялата тема и не видях нищо на практика само лабораторни съчинения.Реших да напиша и аз нещо да вдигне рязко Левъла както е модерно да се казва в момента.
Правилата са настройка на мотор са прости и се следва следната логика и за малки и големи антени отнема до два часа за хора с опит:
1. Монтирате стойката, било то на стена, на земя.
2. Прогонвате нивелира като обирате празнината до балона с перманентен маркер, слагате нивела отчитете, обръщате отчитате, бележите. продължавате с монтажа.
3. Като монтирате стойката напъвате да видите дали метала дава пластични отклонения и Нивелирате от всички страни. Тук ще излезнат недостатъците на стойката и на основата, стремите се към идеална отвестност.
4. Предварително сте събрали антената. Градусите са ориентир. Например За София, Най-високият спътник Астра е 23.5Е, съвпада с 23.17Е до 23.30Е Лонгнитут.Ширината 42.42, слагате антената на 43градуса.
5. Слагате антената на стойката без мотора, настройва те антената, обирате разликите на стойката и на антената изкарвате сигнала по най-високият спътник търсите максимума, напасвате с леки движения елевацията, за конвертора се стремите да оберете фокуса и двете поляризаций да ги изкарате еднакви до колкото може. Като получите Макс сигнал стягате антената. Бележите къде е Географският юг с маркер./среда стойка ,среда скоба/
6. Почивате си и оглеждате за разликите в градусите от скалата. Сваляте антената от стойката , без да пипате ъгълът на елевация и конвертора.
7. Слагате мотора на стойката, стрелката на хобота да е на 0 Градуса, Пробвате на приемника по Ужуал за Астра 23,5 дали ще е близо до 0 градуса. Слагате го според белега за Юг, задната крепежна скоба делите на 2 и бележите, Налагате двата белега. и затягате скобата към стойката.
8. Според таблицата на производителя на мотора с който работите, например СТронг 2100 , слагате на 43 Градуса Елевация и затягате.
9. Монтирате антената на средата на хобота, предварително образно разполовете оста на хобота и теглете черта с маркер, накой фабрично са разповени други са целиотливки. Съвпаднете маркера на антената с маркера на хобота. Затегнете.
10.Сега започва същинската настройка. Въртите мотора около оста на стойката, а не антената около хобота. Леки движения около +-1мм маркерите на оста докато излезе сигнал, натискате с пръст антената да видите дали да промените ъгълът на Елевация. Ако има нужда от самият мотор се коригира.+-1 градус гоните макс сигнал.

11. Готови сте с първият етап.

Втори етап
Искате дъгата. Осигурете си Меден коаксиален кабел и месингови конектори от браз или нареченият месинг. Но не ЦАМ -ови

12.Въртите спътник по спътник в една ширина да видите до къде покривате дъгата. Пробвате и в другата да ли има съвпадение.
Все от някъде ще има разлика затова се продължава или ще сте от долу или отгоре или отмествате.

13. Спирам за сега ,Ако иска някой да продължи и да допълни.. аз ще продължа утре.

vanka 13-08-2017 15:11

H-H мотор
 
Благодаря на всички за обясненията,бих искал да попитам за настройката на приемника при H-H мотор
Сега съм с моторизирана с линеен мотор+ стационарна .
Приемник ДМ 800.
Ако премина на мотор H-H ,какво да променя в конфигурацията на тунера,освен :
-задавам на най южния данните Longitude i Latitude
/това за всеки спътник ли го изписвам?/
-use usals-yes
-DiseqC command остава ли примерно АА/както е до сега?
-Променя ли се Diseqc mode който е 1,2 или остава така?
някъде пишеха да се махне diseqc
Благодаря.

Вас 13-08-2017 15:47

Цитирай:

Първоначално написано от CITRON (Мнение458623)
4. Предварително сте събрали антената. Градусите са ориентир. Например За София, Най-високият спътник Астра е 23.5Е, съвпада с 23.17Е до 23.30Е Лонгнитут.Ширината 42.42, слагате антената на 43градуса.

7. Слагате мотора на стойката, стрелката на хобота да е на 0 Градуса, Пробвате на приемника по Ужуал за Астра 23,5 дали ще е близо до 0 градуса. Слагате го според белега за Юг, задната крепежна скоба делите на 2 и бележите, Налагате двата белега. и затягате скобата към стойката.


13. Спирам за сега ,Ако иска някой да продължи и да допълни.. аз ще продължа утре.

По точка 4 - източните квартали, като Младост и Дружба са на 23.4 Е и на 42.7 N. Разликата между 42.5 и 43 Latitude си около 60-80км, а между 23.17 и 23.3 е 15-20км.
Аз си настроих антената по арабския на 26Е, защото Астрата на 23.5Е е "килната" и ако нямаш уред не си сигурен дали конвертора ти е точно на 0 и после изцеждането става по-трудно. Разбира се, можеш и сам да решиш, кои от слабите спътници после ще гониш, съответно много на Изток или на Запад, които според картите на покритие не би трябвало да гледаш.;;650

njor 13-08-2017 16:14

Ти не му обяснявай, той вдига нивото на форума!

CITRON 21-08-2017 11:57

Цитирай:

Първоначално написано от Вас (Мнение458707)
По точка 4 - източните квартали, като Младост и Дружба са на 23.4 Е и на 42.7 N. Разликата между 42.5 и 43 Latitude си около 60-80км, а между 23.17 и 23.3 е 15-20км.
Аз си настроих антената по арабския на 26Е, защото Астрата на 23.5Е е "килната" и ако нямаш уред не си сигурен дали конвертора ти е точно на 0 и после изцеждането става по-трудно. Разбира се, можеш и сам да решиш, кои от слабите спътници после ще гониш, съответно много на Изток или на Запад, които според картите на покритие не би трябвало да гледаш.;;650

;;513 Така е само,че смешно ми стана защото има и уловки тук.Благодаря насочи темата в правилната посока. Повечето хора като прочетат нещо и казват "ТОВА ГО ЗНАЕМ" Идеята ми е да се допълва темата. Това с градусите е голям капан, обикновено знаещите го прескачат. Логичният въпрос е в какви единици са "Дължината и Ширината" Тук трябва да се работи в еднакви единици. На приемника , на сателитната позиция, на Вашият ГПС или карта.
Преди години в армията векторните карти бяха предмет на секретно деловодство, Предполагам и сега защото за Гугъл земя и карти имам подозрения, че не смятат растоянията вярно в насечен терен. НО ДА СЕ ВЪРНЕМ НА ВЪПРОСНИТЕ ЕДИНИЦИ. Да вземем пополярният Гугъл Земя, тази програма предлага растер в следните векторни величини;
-Десетични градуси
-Градуси;минути;секунди
-Градуси; десетични минути
-Универсална напречна проекция на Маркартор.

Аз съм избрал
-Градуси; десетични минути.
обикновено в приемника за Ужуал стои място от вида 00;00;000. Когато е в десетични минути. А когато е в градуси и минути е 00;00.
Затова не се закръглят показанията до вторият знак, тук правилото на "петицата" не важи.
Повечето хора ползват телефони за локация , на картите при тях няма възможност да се сменят единиците; Те работят в десетични градуси.
Тези които проявяват интерес могат да разиграят дадена координатна точка в Гугъл Земя и да видят разликите.
Например "ресторант Пънчето на Витоша бивша хижа на филхармонията. Имат хубав малинов сироп от малинажите наоколо.
С координати;
десетични градуси
Шир.42,591703
дълж.23,222112
градуси десетични минути
Шир 42.35.498
дълж.23.13.326

Красивото тук е за тези които са по екстремните монтажи по хижи, вили , хотели по планините знаят, че трианголацията на ГСМ по клетките често е грешна. Затова е препоръчително спътниково позициониране.Тук да има подробна карта инсталатора не е важно. Важното е какво бихте видяли в небето. Повечето хора вдигат глава на обяд и казват "Нищо не виждам, Само Слънцето". Тук е разликата
опитния инсталатор , Вдига глава вдига поглежда слънцето вдига двете си ръце и казва, поглежда наляво Изток, поглежда вдясно Запад " и казва; " Всичко виждам" за тази работа нетрябват никакви играчки.

CITRON 21-08-2017 13:10

Цитирай:

Първоначално написано от njor (Мнение458708)
Ти не му обяснявай, той вдига нивото на форума!

Какво предлагаш за втория етап. Сам разбираш, че антената е само поставена, но не е настроена.

Тук има една уловка, за логнитута или ширината по просто казано, казват производителите например за София 42,42 в десетични секунди.

Да сложим мотора на 42,30 -до 42,50 да но не дават яснота в какви единици, Затова опитния инсталатор е някъде там около тях, между тях. Спътниците са в десетични градуси и на земята трябва да са в десетични градуси.

Производителя на мотори съветва, за да определите елевацията ,вижте какво съветва производителя на антената, демек препраща.
Сега гледаш я тази пущина от лаво дасно има някакви чертички, другата няма нищо, какви формули да прилагаш и да важат тука си е уравнение с няколко неизвестни.
Тук исках да поставя няколко формули, например ъгълът на мотора за мястото- елевацията, дрън в какви единици !?, антената няма цифри по нея олеле нищо и половина та да настройвам офсетен ъгъл, който да компенсирам с разликата. И като се натрупа и грешката от монтажа, става базмислено човек да си прави труда да смята.

Затова се връщаме в началото етап едно.

Насроили сме антената на централният спътник на макс.
Сваляме внимателно от стойката, без да променяме офсет ъгъла.
монтираме моторетката на юг срещу слънцето и двете, за тези без опит да ползват компас или стрелкови часовник поне.
Тук е важно ъгълът на мотора да вземем от производителя за нашето място например 42.30. В първи етап обяснявах за маркерите по хобота просто казано да съвпадат със скобите на антената.
Да кажем, че системата гледа на юг, географски и магнитно, тук има една подробност средно магнитно отклонение за района за БГ.2-до 6 градуса. Нас ни интересува географският Юг. Най просто казано и той е накъде около магнитният, което отклонние се препрокрива с магнитното. До тук е началото на Втори етап.
За намало на втори етап от настройката считаме ,че нашата система гледа на юг и е монтирана сигнал може и да има ,може и да няма ,но вникакъв случай не сме готови.
Пристъпваме към настройка. Препоръчително с уред със сертифициран ужуал и дисек протокол, за да работи коректно. Пускате най- ляво Изтока, средата 0 и най- дясно Запада с антената на уреда и на приемника да видите дали се върти системата и дали не опира някъде.
Ако опира сложете лимитите. Ако не опира нямате нужда от лимити.
Връщате се на 0 за най- високият спътник За София 23,300000 десетични градуси. На друго географско място от орбиталната позиция вадите вашата географска позиция в десетични градуси. Например Астра 23,5 спряла да свети ,свети само Астра 19,2Е
19,20е -23,3= -4,1 по-посока на часовниковата стрелка. това е капан за тези които нямат опит. Като погледнете мотора отдолу където са градусите отклонението от нулата трябва да ви е от ляво и еобратно на часовника, защо като обърнете мотора той е в негатив и работи в посока на часовника.

та да продължаваме...имаме позиция юг имаме южен спътник по който сме се настроили в първият етап и имаме фиксната честота.
започваме да търсим сигнал...
Преговор.
-отвесна стойка
-мотор гледа към юга
-ъгъл на производитела за георафската позиция.
-антената с офсетет ъгъл на елевация по стоъката предварително настроена.

Вас 21-08-2017 13:28

Цитирай:

Първоначално написано от CITRON (Мнение459384)
Аз съм избрал
-Градуси; десетични минути.
обикновено в приемника за Ужуал стои място от вида 00;00;000. Когато е в десетични минути. А когато е в градуси и минути е 00;00.
Затова не се закръглят показанията до вторият знак, тук правилото на "петицата" не важи.

В моите евтини приемници по USALS има само 00.0E / 00.0W(стар DVBS приемник за настройка) или 00.00E/00.00W (най-обикновен DVBS-2).
Аз ползвам данните от dishpointer и всичко си излиза оптимално. А дали се закръглява по "правилото на петица", при мен то си работи.
Въпреки, че мотора е разграфен през градус, ако си поиграеш и го сложиш вместо на 43N на половината между 42.5 и 43N, разликата в сигнала на далечните източни спътници е осезаема.
Все пак аз съм с Клик 100(97-87) антена, която е малка, но ми излиза сигнал с картина от някои транспондери на 75Е, 85.1Е и 90Е, което за София с този размер антена, според мен е добре;;650

CITRON 21-08-2017 13:43

Цитирай:

Първоначално написано от Вас (Мнение459394)
В моите евтини приемници по USALS има само 00.0E / 00.0W(стар DVBS приемник за настройка) или 00.00E/00.00W (най-обикновен DVBS-2).
Аз ползвам данните от dishpointer и всичко си излиза оптимално. А дали се закръглява по "правилото на петица", при мен то си работи.
Въпреки, че мотора е разграфен през градус, ако си поиграеш и го сложиш вместо на 43N на половината между 42.5 и 43N, разликата в сигнала на далечните източни спътници е осезаема.
Все пак аз съм с Клик 100(97-87) антена, която е малка, но ми излиза сигнал с картина от някои транспондери на 75Е, 85.1Е и 90Е, което за София с този размер антена, според мен е добре;;650

Точно така в сат приемниците явно масово залагат десетични градуси съкратени до втория знак като , градуси и минути. Правилото на петицата ако работи няма да има разлика ако сложиш вместо на 43N на половината между 42.5 и 43N. Но това си е в реда на монтажа при оптимизацията.;;650

Вас 21-08-2017 14:09

Latitude: 42.6977°
Longitude: 23.3219°
Това обаче не са градуси и минути, а само градуси(копирано от dishpointer).....и USALS работи с тези мерки, поне при мен.:)

CITRON 21-08-2017 14:18

та да продължаваме...имаме позиция юг имаме южен спътник по който сме се настроили в първият етап и имаме фиксната честота.
започваме да търсим сигнал...
Преговор.
-отвесна стойка
-мотор гледа към юга
-ъгъл на производитела за георафската позиция.
-антената с офсетет ъгъл на елевация по стоъката предварително настроена.[/QUOTE]

Препоръчително е да си бележим офсетовият ъгъл на антената при предварителната настройка по стойката.
Когато я поставим на мотора , антената идва 6-7 градуса по-високо,
отвиваме гайката на елевацията на антената и 6-7 мм сваляме на долу като гледаме , уреда приемника с предварително настроената честота за сигнал, гледаме за най-малки отклонения, Казвам така защото има вероятност да светне сигнала веднага и да настроим, но може и само да индексира. Спираме там където сигнала е най-напрегнат. Побутваме антената на ляво и надясно, и видим , например на ляво захапва сигнал. Завъртаме МОТОРА около Оста, а не антената.
Завъртаме мотора милиметър по милиметър намериме сигнала затягаме скобите изцеждаме антената затягаме болта за елевацията.
Тенденциозно не ви карам да равъртате антената и да се лутате в космоса. Важното е да стреляте в една посока.
Важното е да оцелите централният спътник в 10 ката.
избирате си за и цел най- Източен и най-Западен. Отивате на Изток задавате позиция по ужуал разиграйте всички въведени честоти.
Ц нищо нестава сигнал няма, отивате на Краен запад същата работа. натискате антената по ръбовете ляво дясно нищо.
избирате по вътрешни спътници. Въоражете се с търпение.
Обикновено се работи зад антената. на повътрешната позиция проигравате намирате локнат слаб сигнал, леко натискате бордовете от дясно-ляво , съответно по оста на мотора донамествате антената от хобота нея пипате. Проверявате Източната позиция как е. Проверете центъра .Натиснете антената от горе и отдолу. Око приема е стабилен сте в орбита. Приемника може леко да отмества затова коригирайте позицията с половин градус за място. На спец това отнема до 2 часа за неподготвен човек може и да отнеме седмица.
Затова преценете дали ще се доверите на себе си или на специалист. Но направите ли го сам кефа е голям.

Успех!

CITRON 21-08-2017 14:26

Цитирай:

Първоначално написано от Вас (Мнение459402)
Latitude: 42.6977°
Longitude: 23.3219°
Това обаче не са градуси и минути, а само градуси(копирано от dishpointer).....и USALS работи с тези мерки, поне при мен.:)

Само десетични градуси да... Аз затова, наблегнах на единиците, защото, преди години 2003 -2004 година имаше спорове с GPS на същите теми.
Дето се вика да си сверим часовниците първо. Иначе си спрягаме учебен материал за 10ти клас. Нека пишат всички дето забелязват разлики да се получи хубава тема.

Вас 21-08-2017 14:28

Нито ред за конвертора обаче......ако е с дълга шийка, как определяш фокусното разстояние при положение, че настройваш по "кривите" Астри 19.2Е; 23.5Е и 28.2Е, защото за мен това се оказа най-трудно при "изцеждането" на антената и настройвах по 26Е:s101

CITRON 21-08-2017 14:53

Цитирай:

Първоначално написано от Вас (Мнение459406)
Нито ред за конвертора обаче......ако е с дълга шийка, как определяш фокусното разстояние при положение, че настройваш по "кривите" Астри 19.2Е; 23.5Е и 28.2Е, защото за мен това се оказа най-трудно при "изцеждането" на антената и настройвах по 26Е:s101

Дължината на шийката по скоро по отношение на оптимизация на антената и фокуса.
Предварително съм настроил антената на стойката, скю ъгълът на 23.5 е определен от силата на сигнала ина двете поляризации да са изравнени. После моторедката следва полярният ъгъл и скю ъгъла се променя автоматично. Следва да се уточни че за мотори са подходящи универсални конвертори. В любителски условия за много слаби сигнали антените да са стационарни.


Всички времена са във формат GMT +3. Часът е 04:34.

DTV-BG Powered by vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.