Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ

Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ (http://www.dtv-bg.com/index.php)
-   IPTV (Internet Protocol Television) (http://www.dtv-bg.com/forumdisplay.php?f=93)
-   -   DVB-C->IPTV сървър за частна употреба (http://www.dtv-bg.com/showthread.php?t=45933)

иван_иванов 11-05-2020 16:56

DVB-C->IPTV сървър за частна употреба
 
върти ми се от известно време една идея, но не можах да открия такава тема тук и в нета, та рекох да споделя да видим какво ще кажете колеги ;;650


абонат съм на кабеларка, имам си ТВ с CI+Conax карта и всичко си работи, проблема е че се появиха още два телевизора и в момента гледаме тв на тях чрез андроидски боксове разчитайки на разни плейлисти, понеже нямам пуснат коаксиален кабел до тях.
Завъртя ми се идеята да си вдигна един tvheadend сървър със съответния тунер и да си шерна каналите, до тук добре.. само че четейки и гледайки клипчета стигнах до извода, че ще ми трябва повече от един тунер за целта тъй като на една носеща честота има само по няколко канала, а тези канали които искам да стриймвам са пръснати на поне 5 честоти и става сложно...
та и въпроса ми е: има ли такъв middleware, който да обслужва толкова клиенти, колкото тунера има закачени към него - за да може да са на разположение всички канали за които плащам на оператора.
дайте някакви идеи колеги, идеята ми може и да е безумна но няма как да знам без да питам. благодаря!

111111 11-05-2020 18:25

Цитирай:

Първоначално написано от иван_иванов (Мнение528608)
върти ми се от известно време една идея, но не можах да открия такава тема тук и в нета, та рекох да споделя да видим какво ще кажете колеги ;;650


абонат съм на кабеларка, имам си ТВ с CI+Conax карта и всичко си работи, проблема е че се появиха още два телевизора и в момента гледаме тв на тях чрез андроидски боксове разчитайки на разни плейлисти, понеже нямам пуснат коаксиален кабел до тях.
Завъртя ми се идеята да си вдигна един tvheadend сървър със съответния тунер и да си шерна каналите, до тук добре.. само че четейки и гледайки клипчета стигнах до извода, че ще ми трябва повече от един тунер за целта тъй като на една носеща честота има само по няколко канала, а тези канали които искам да стриймвам са пръснати на поне 5 честоти и става сложно...
та и въпроса ми е: има ли такъв middleware, който да обслужва толкова клиенти, колкото тунера има закачени към него - за да може да са на разположение всички канали за които плащам на оператора.
дайте някакви идеи колеги, идеята ми може и да е безумна но няма как да знам без да питам. благодаря!

TVH ще ти свърши работа броя на тунерите = на броя на клиентите минимум
или на броя на муксовете максимум

иван_иванов 13-05-2020 10:42

Цитирай:

Първоначално написано от 111111 (Мнение528613)
TVH ще ти свърши работа броя на тунерите = на броя на клиентите минимум
или на броя на муксовете максимум




ейй супер, благодаря! ;;675 да поръчвам два тунера за малинката и да почвам да се боря :)


още един въпрос - само за да ми се изясни нещо: тая схема която съм описал не може да стане с dvblast/mumudvb тъй като там всеки процес се пуща към определен адаптер и определена честота нали?


благодаря още веднъж колега! Жив и здрав

111111 13-05-2020 12:07

Цитирай:

Първоначално написано от иван_иванов (Мнение528694)
ейй супер, благодаря! ;;675 да поръчвам два тунера за малинката и да почвам да се боря :)


още един въпрос - само за да ми се изясни нещо: тая схема която съм описал не може да стане с dvblast/mumudvb тъй като там всеки процес се пуща към определен адаптер и определена честота нали?


благодаря още веднъж колега! Жив и здрав

Таз малинка си я избии от главата тотално, само ядове ще имаш.
Arm mips и деривати за гледане стават, ама само дотам, липсват им основни компоненти които ги има в X86 примерно http://www.jaguarboard.org/

dvblast/mumudvb/astra нестават не поддържат on-demand

има двойни тунери на usb
realtek и SDR ако ги има тези думички в описанието на тунера гледай следващия, също така ако няма производител със нормален сайт и поддръжка.

https://www.linuxtv.org/wiki/index.p...-C_USB_Devices

иван_иванов 13-05-2020 12:36

ами малинката ми е налична, затова мислих с нея да пробвам .. така като виждам няма да стане :) явно ще се оглеждам за нещо от препоръчаните


а относно тунерите - точно от там ги гледах и аз, даже MyGica T230 ми попадна в алиекспрес, но идеята за двоен усб тунер също ми допадна така че продължавам да чета и да ровя :)

111111 13-05-2020 18:16

Цитирай:

Първоначално написано от иван_иванов (Мнение528709)
MyGica T230 ми попадна в алиекспрес, но идеята за двоен усб тунер също ми допадна така че продължавам да чета и да ровя :)

Тез китайските само приличат на истински, но не са и подобни на платка.

иван_иванов 15-05-2020 16:46

Цитирай:

Първоначално написано от 111111 (Мнение528737)
Тез китайските само приличат на истински, но не са и подобни на платка.


хаха, добрее казано :) ясно
от linuxtv.org си харесах ето този, че поне е с два тунера:


https://www.hauppauge.co.uk/site/pro...ta_dualhd.html
някакви съображения за него има ли(освен цената :s101)
харесаха ми и тези: https://www.tbsiptv.com но пък нямат двоен на усб


ако някой от колегите е пробвал нещо, нека да сподели да не лутам и чудя ;;650

Джапи 15-05-2020 17:42

С малинката си работи перфектно.
Само не слагай някакъв дебиан и да се чудиш как да го "пудриш". TVH сървера от репозиторитата е по-нов и много бъгав.

На Малинката сложи LibreELEC - има издания с вградени плъгини DVB устройства с добри драйвери за много приемници. Инсталираш си сървера и повече монитор не включваш. Има и OSCAM плъгин ако ползваш кака или за картата.


Поздрави

bate_dino 15-05-2020 23:06

Цитирай:

Първоначално написано от 111111 (Мнение528706)
Таз astra нестават не поддържат on-demand

въпрос до настройки и според клиента.
И за да е в помощ на колегата някой да каже че има и приемници с FBC? Поне малко или много производителите им са пуснали драйвери и е въпрос за предпочитание за имидж.

иван_иванов 18-05-2020 17:49

Цитирай:

Първоначално написано от bate_dino (Мнение528953)
въпрос до настройки и според клиента.
И за да е в помощ на колегата някой да каже че има и приемници с FBC? Поне малко или много производителите им са пуснали драйвери и е въпрос за предпочитание за имидж.


това FBC въобще и не го бях чувал - благодаря за което. тези обаче на които попаднах аз са за STB-та(VU+ е това на което аз се натъкнах)
просто ми се искаше да използвам малинката, а не виждам или не мога да попадна на такива тунери с усб интерфейс.
ако някой е използвал нещо на усб(с FDB или без) да сподели впечатления, че да мога да се ориентирам..

благодаря още веднъж на всички отзовали се ;;650

bate_dino 18-05-2020 22:31

Имам dvbsky T330 и на Vu турбо тунера. Нямам претенции и относително работят, но зависи от дистрибуция , архитектура и ядро. Между другото CAMa може ли да отключва повече от два канала? Картата чете ли се на кардрийдър извън модула?
Не забравяй, че ще ти трябва за малинатя.
А относно FBC не е задължително да е Vu или дори Dreambox приемника . Ако картата се чете и пише без CAM един Мутант hd530c би вършил прекрасна работа. Не съм търсил алтернативи, но предполагам ще се намерят и други варианти с енигма приемник. На приемни/ка/ците им правиш букет/и . Слагаш по един Dreamdroid на трите бокса.

иван_иванов 20-05-2020 14:58

Цитирай:

Първоначално написано от bate_dino (Мнение529132)
Имам dvbsky T330 и на Vu турбо тунера. Нямам претенции и относително работят, но зависи от дистрибуция , архитектура и ядро. Между другото CAMa може ли да отключва повече от два канала? Картата чете ли се на кардрийдър извън модула?
Не забравяй, че ще ти трябва за малинатя.
А относно FBC не е задължително да е Vu или дори Dreambox приемника . Ако картата се чете и пише без CAM един Мутант hd530c би вършил прекрасна работа. Не съм търсил алтернативи, но предполагам ще се намерят и други варианти с енигма приемник. На приемни/ка/ците им правиш букет/и . Слагаш по един Dreamdroid на трите бокса.




значи ако съм разбрал правилно, ако тунера е примерно 3xFBC означава, че все едно имаш 3 физически отделни тунера и може да се гледат 3 програми в паралел от различни MUX-ове?


относно САМ-модула - само HD програмите го изискват и по принцип не ми е приоритет, мислех накрая да се занимавам с него, понеже из форума прочетох че мога да ползвам и четец за електронен подпис(стига да има драйвери разбира се), а колко програми може да разкодира - не знам в момента е забита карата в CI порта на телевизора, довечера ще взема да я снимам и ще я кача. как обаче да разбера колко канала едновременно може да разкодира? благодаря! ;;650

111111 20-05-2020 15:49

Цитирай:

Първоначално написано от иван_иванов (Мнение529246)
значи ако съм разбрал правилно, ако тунера е примерно 3xFBC означава, че все едно имаш 3 физически отделни тунера и може да се гледат 3 програми в паралел от различни MUX-ове?

1 брой FCB тунер = 8 демодулатора или 8 транспондера/мукса

Уж от TBS щяли да пускат такава платка с 2 FCB тунера ама по натам.
Код:

16/32 tuners entire system card+mswitch+fiber lnb all in one

TUISTERa 20-05-2020 18:58

И как се държи хардуера с такива тунери? Това ми прилича на нещо като теле с каска, аматьори се правят на профи с един приемник да свалят целия сателит. ТБС имаха едно дърво, MOI се викаше, с два dvb-s2 тунера, като му изкараш два транспондера и клякаше цялото завалийката, два канала паралелно можеше да се влачат, но за повече си беше мъка... Сат приемници с по 3-4 тунера , 2 сателитни един кабелен и един ефирен за по един-два канала разбирам , ама приемник с 16 или 32 тунера... братко , то това бие на профи работа, какъв хардуерен запаас имат тия приемници та да им се монтират такива тунери?

b_ignatov 20-05-2020 23:51

Цитирай:

Първоначално написано от bate_dino (Мнение529132)
А относно FBC не е задължително да е Vu или дори Dreambox приемника . Ако картата се чете и пише без CAM един Мутант hd530c би вършил прекрасна работа.

Здрасти колега!
Искам да попитам, дали имаш лично впечатление и опит с Mut@nt HD 530C?
Поръчал съм един миналата седмица и с нетърпение го чакам. Вижда ми се малко слабичък и се чудя как ще се държи с OpenATV?

@иван_иванов
Само да споделя и аз за външен кабелен тунер. Аз ползвам Hauppauge WinTv Dual HD и работи добре под Ubuntu. Ползвам го и на Octagon SF8008 4K. Има си драйвъри, специално за него на OpenATV имиджа. Доколкото знам, вече работи и добре под Libre/Core Elec.
Имай предвид това, че всички USB тунери са малко аматьорска и любителска работа. С две думи.....не стават за сериозни неща, защото рискуват да се самозапалят :) Ако искаш просто да гледаш на 2-3 телевизора може да са Ок, но ако мъчиш постоянно по няколко HD канала наведнъж от един мукс или транспордер забрави.
Надявам се че разбра какво искам да кажа.


Sent from my OnePlus 2 using Tapatalk

111111 21-05-2020 09:25

Цитирай:

Първоначално написано от b_ignatov (Мнение529269)
Ако искаш просто да гледаш на 2-3 телевизора може да са Ок, но ако мъчиш постоянно по няколко HD канала наведнъж от един мукс или транспордер забрави.
Надявам се че разбра какво искам да кажа.

Няма такова ограничение
Хардуера приема целия мукс/транспондер, изважда се списъка с PID-ове, и се трансферира в SPTS или ако е по евтино устройство не филтрира а праща MPTS към контролера дали е на USB, SPI или PCI без значение, камо ли да има значение вида съдържание.
Единствено от значение е конструктивно решение за охлаждане, модификации на ползватели бол.

Всичко се хлади

Цитирай:

Първоначално написано от TUISTERa (Мнение529260)
И как се държи хардуера с такива тунери? Това ми прилича на нещо като теле с каска, аматьори се правят на профи с един приемник да свалят целия сателит. ТБС имаха едно дърво, MOI се викаше, с два dvb-s2 тунера, като му изкараш два транспондера и клякаше цялото завалийката, два канала паралелно можеше да се влачат, но за повече си беше мъка... Сат приемници с по 3-4 тунера , 2 сателитни един кабелен и един ефирен за по един-два канала разбирам , ама приемник с 16 или 32 тунера... братко , то това бие на профи работа, какъв хардуерен запаас имат тия приемници та да им се монтират такива тунери?

Говориш за ARM платформата незнам как си го мъчил да кляка при мен с Octagon SF1028p с два тунера без яд процесора е същия като на MAG250
едно албумче

bate_dino 21-05-2020 10:05

Цитирай:

Първоначално написано от b_ignatov (Мнение529269)
Здрасти колега!
Искам да попитам, дали имаш лично впечатление и опит с Mut@nt HD 530C?
Поръчал съм един миналата седмица и с нетърпение го чакам. Вижда ми се малко слабичък и се чудя как ще се държи с OpenATV?

Ами приемник с параметри сходни с Едисион OS mini, Formuler 3, Octagon SF108 .Съвсем прилично се държи с OpenATV, но не очаквай чудеса. Тунера е по-слабо чувствителен особено на високите честоти /над 830 MHz/ , но може да е от бройка или до технологията. Все пак принципа е подобен на SDR и явно входните филтри са с ниски прагове. Няма и физически бутон за изключване на захранване, мрежата е 100 мегабитова, но за тези пари толкоз.

b_ignatov 21-05-2020 10:31

Цитирай:

Първоначално написано от 111111 (Мнение529274)
Няма такова ограничение

Хардуера приема целия мукс/транспондер, изважда се списъка с PID-ове, и се трансферира в SPTS или ако е по евтино устройство не филтрира а праща MPTS към контролера дали е на USB, SPI или PCI без значение, камо ли да има значение вида съдържание.

Единствено от значение е конструктивно решение за охлаждане, модификации на ползватели бол.



Всичко се хлади

Не съм казвал, че има някакви хардуерни ограничения!Ясно е че един тунер приема целия мукс, но зависи как го приемаш :) Давам пример с моя Hauppauge Dual HD, който като му пусна да прави запис през TVHeadend на каналите от 2 мукса и се пали на петата минута. Така просто искам да кажа, че с такива тунери не се свалят цели муксове с канали и да гледат много хора, както и не се прави ТВ Архив.


Sent from my OnePlus 2 using Tapatalk

111111 21-05-2020 13:19

Цитирай:

Първоначално написано от b_ignatov (Мнение529278)
Не съм казвал, че има някакви хардуерни ограничения!Ясно е че един тунер приема целия мукс, но зависи как го приемаш :) Давам пример с моя Hauppauge Dual HD, който като му пусна да прави запис през TVHeadend на каналите от 2 мукса и се пали на петата минута. Така просто искам да кажа, че с такива тунери не се свалят цели муксове с канали и да гледат много хора, както и не се прави ТВ Архив.


Sent from my OnePlus 2 using Tapatalk

Давам ти пример с моя DVB-T тунер Toshiba USB DVB-T Tuner PX1211E-1TVD набор 2008-ма
https://www.linuxtv.org/wiki/images/...e-1tvd-001.jpg

С месеци сваля единия ефирен мукс и му няма нищо, температурата му не надвишава 45 градуса

За твоя тунер ти препоръчвам да си обновиш пакета модули и фирмуера от репото на разработчика.
https://launchpad.net/~b-rad/+archiv...tree+hauppauge

typtip 21-05-2020 14:48

Добре, де ако искаш да си правиш експерименти с Малинката и ТВХ, защо не опиташ с евтин и сравнително добър Raspberry TV-Shield DVB-T2 за 10 кинта? Признавам си не съм го опитвал но мисля тези дни да опитам да го закача като ми намалее работата. Иначе от собствени опити не съм имал ядове с Hauppauge PCTV(73e), nano i Тripplestick( 290, 292e, които работят добре и на SF4008 с добра поддръжка на драйвери. За греенето- това е отделна тема :)

b_ignatov 21-05-2020 15:02

За експерименти става и Xbox One Digital TV Tuner, макар и да нямам преки впечатления. Писано е доста за него и може лесно да се види какви са му косурите.

Sent from my OnePlus 2 using Tapatalk

Танннер 21-05-2020 18:27

Raspberry Pi3
 
Привет, препоръчвам ти Raspberry Pi4 или ягуара вече е споменат по горе.

Но щом искаш с наличен, малко съм скептично настроен към Raspberry Pi3.

Имам такова Raspberry Pi3 с множествена роля в мрежата ми у дома.
Основно е медиен сървър, TV сървър, Email Server.


TV сървъра основно го храня с фри стриймове и рестриймвам.

Няколко пъти опитах да му пусна кабелен и сателитен сигнал по IP през Minisat-ip но имах неприятно преживяване с обработката на видео.
Пикселизация.


С директно вързан хардуер не съм ползвал, имам само DVBT тунер вързан дирекнто за Pi3 и е окей.
Но имах неприятно преживяване с външни хардискове, пито е слабичко неможе да захрани много девайси, правеше ми проблем дори само с един 2.5 инчов диск.

Oсновно у дома съм наблегнал на андроид приемници с линукс OS.
На тях се оказа че може да се разчита повече от колкото на Pi3, относно обработката на сигналите разбра се и то по IP без usb директна свързаност.

Ще споделя у дома как съм действал.


За кабелен и сателитен сигнал ползвам Mecool K1 Pro с Coreelec и TVH.
Има вградени 3 тунера DVBC DVBT DVBS, тях ги ползвам към PVR на TVH в самият девайс, за да се гледа в хола към тв към което е закачено по HDMI. Тоест тук девайса ми е и клиент и сървър, като за клиент ползва вградените си тунери а роля на сървър играе с другите тунери добавени към него по IP.

Тоест:
Отделно към TVH на Mecool К1 Pro по IP през Minisat IP прибавям модулният DVBC тунер на Wetek Play с Minisatip към Mecool K1 Pro.
Същото правя и с Dreambox 500s, прибавям DVBS на дрийма по Minisat IP към Mecool-a защото знам че като сървър ще се справи.


И последно тия дни вкарах един USB стик с чип RTL SDR RTL2832 във Wetek play.
Разпозна си DVBC-а като CXD2837 DVB-C DVB-T/T2 .
За жалост не можах да го прибавя по IP към Mecool-a.
Но и ветека се справя с обработка на сигнала.
Изкарвам в негов ТВХ си шервам кабеларката на друг PVR клиент.

Не прегрява.

Но значително по бавно се отварят каналите с този стик.

Та можеш да си поекспериментираш.


Но ако искаш 3 тунера за 3 клиента у дома, забрави да ги наблъскаш в PI3!


По скоро се оглеждай за някакви андроид приемници с възможност за преминаване към Libre и Coreelec ;)

Като отделни девайси, после можеш да си ги изкараш в един сървър или в три отделни сървъра.

И да си закачиш PVR клиентите.


https://i.ibb.co/bKkGGwV/dvbc.jpg

иван_иванов 23-05-2020 12:46

Цитирай:

Първоначално написано от Танннер (Мнение529294)
Привет, препоръчвам ти Raspberry Pi4 или ягуара вече е споменат по горе.
..

И последно тия дни вкарах един USB стик с чип RTL SDR RTL2832 във Wetek play.
Разпозна си DVBC-а като CXD2837 DVB-C DVB-T/T2 .
..

Не прегрява.

Но значително по бавно се отварят каналите с този стик.
...


колега първо искам да ти благодаря за отделеното време и споделения опит ;;650


работата е ясна, че с Pi3-ката няма да стане, като гледам работата клони към приемник(или или jaguarboard) с FBC тунер който както каза колегата 111111 - "1 брой FCB тунер = 8 демодулатора или 8 транспондера/мукса"


така поне няма да се налага да закачам други тунери или устройства по мрежата.

Меджу другото бях се засилил да си взема един такъв USB стик като твоя да видя как ще се държи ама вече ми е ясно че няма смисъл :)


между другото картата ми е ей такава:
https://ibb.co/7tzBwj7 https://ibb.co/7tzBwj7https://ibb.co/7tzBwj7
дали става да разкодира повече от един канал едновременно?


благодаря на всички!

TUISTERa 23-05-2020 22:54

Най-вероятно 2 канала ще можеш да отвориш едновременно

111111 25-05-2020 09:38

Да уточним, за сега FCB тунери има само за STB приемници,
и за момента няма такива за компютър на PCI или USB.

Ако някой има друга информация да прати линк за пазаруване,
че хич не ми е кеф да давам по 750€ за 16 тунера на 1U към момента :)

иван_иванов 31-05-2020 02:34

колеги, използвах почивката да проуча предложените варианти и мисля да ги обобщя в няколко реда:


- STB приемник с FBC тунер


- Network Tuner, например ето този: https://www.digital-devices.eu/shop/...network-tuner/


-дъно с PCIe слот на което нанизвам например ето това: https://www.tbsdtv.com/products/tbs6...pcie_card.html


- single board computer като ягуара или малинката плюс някои от USB тунерите, които изброихте


сиугрно няма да е изненада като кажа, че първите два варианта ми допадат най-много: няма да има плетеница от кабели, няма да има и един разклонител пълен с адаптери, ноо пък и цената е доста добра... за съжаление. разибра се сиугрно има причина цената да е такава


третия вариант също не е много евтин в предвид това, че цитираната платка е почти 200$, а и изисква повечко място спрямо един приемник


последния вариант е ясен, няма какво повече да го дъвчем


като се има в предвид, че имам намерение въпросното нещо да обслужва само нуждите на моя дом(телевизор и два TV бокса), а и най-вече че не знам до кога моя кабелен опрератор ще предлага DVBC телевизия си мисля, че не си заслужава инвестицията в първите три варианта...поне така си мисля аз де. ще се радвам някой да коментира или пък просто да изкаже мнение по въпроса..просто за да знам дали мисля и разсъждавам в правилната посока.


та това което мисля първоначално да направя е да си взема един ето такъв усб тунер: https://www.aliexpress.com/item/699124717.html
ще го закача на Pi3-ката и ще видя как ще се държи(какво е качеството на картината, сменя ли бъзо каналите, колко загрява, как се държи при продължителна работа и т.н.) и ако нещата са приемливи мисля да взема още един такъв и толкова. мисля да пробвам и двата варианта: TVH сървър и споделяне чрез Sat>Ip.
ако всичко с двата тунера тръгне добре по-нататък ще мисля, как да подкарам HD каналите, понеже само те са кодирани


благодаря на висчки, които казаха по някоя дума и ми дадоха по някоя идея, а дойде ли тунера ще ви държа информирани :)


П.П. ако някой има друго виждане за нещата или друго решение на този казус - нека да пише ;;650

TUISTERa 31-05-2020 11:56

Не си хвърляй парите за нещо, което после ще ти стане излишно. USB тунерите не са най-доброто, единствения им плюс е че са портативни, може да си вземеш един, който в последствие да ползваш за анализатор примерно. Ще сваляш стриймове от кабеларката и ще ги рестриймваш - трябва ти една астра с триал, един комп и една карта 4-ка или 8-ца тбс че по евтинка или дд, вземи един комп от изотсервиз или друга фирма за секъндхенд компютри и си направи една машинка както трябва, тия малинки и къпинки са за хора дето се чудят какво да правят, а не за такива, които искат да направят нещо :) Не че не стават, но повече се занимаваш с тях, отколкото със същественото :)
А кодирани канали се подкарват с карта и модул :) За сваляне на канали ти върши работа и компа на теолинк дето го е качил тука да го продава

b_ignatov 31-05-2020 12:51

Това което казваш звучи добре, но е много пари за 3 телевизора. Според мен един Mut@nt 530C ще свърши перфектната работа за целта заедно с малинката. От мутанта вади стриймовете и ги праща на TVHeadend на малинката. Хем ползва мутанта за гледане, хем и малинката. Трябва му само още едно устройство за клиент на третия телевизор :)


Sent from my OnePlus 2 using Tapatalk

Велков 31-05-2020 16:03

Цитирай:

Първоначално написано от иван_иванов (Мнение529916)
та това което мисля първоначално да направя е да си взема един ето такъв усб тунер: https://www.aliexpress.com/item/699124717.html
ще го закача на Pi3-ката и ще видя как ще се държи(какво е качеството на картината, сменя ли бъзо каналите, колко загрява, как се държи при продължителна работа и т.н.) и ако нещата са приемливи мисля да взема още един такъв и толкова. мисля да пробвам и двата варианта: TVH сървър и споделяне чрез Sat>Ip.

Поръчах си същото преди време, загравя дооста, а и така и не можах да го подкарам на TVHeadend-а. Накрая зарязах идеята и просто започнах да го ползвам за свободните канали на кабелната с ProgDVB на компютъра. Иначе като качество нямам забележки.

иван_иванов 08-06-2020 01:20

колеги малко бях ангажиран тези дни, иначе чета внимателно написаното и смятам да споделя мислите си. това което колегата е написал по-горе:

Цитирай:

Първоначално написано от b_ignatov (Мнение529948)
Това което казваш звучи добре, но е много пари за 3 телевизора. Според мен един Mut@nt 530C ще свърши перфектната работа за целта заедно с малинката. От мутанта вади стриймовете и ги праща на TVHeadend на малинката. Хем ползва мутанта за гледане, хем и малинката. Трябва му само още едно устройство за клиент на третия телевизор

много ми допадна :) а и цената на този приемник е около 75 евро, сравнено с цената на 3 усб приемника по 25$ парчето мисля, че е идеален за целта.отделен е въпроса че едното е пригодено за тази цел, а другото е франкенщайн. след като порових малко разбрах, че има OpenPli и OpenATV имиджи за този приемник, но има нялколко неща които не са ми ясни:
- защо трябва да рестрйимвам към малинката, не е ли по-лесно чрез minisatip да шерна другите два тунера към двата приемника(малинка плюс приемник) - така някак си ми се вижда по-чиста схемата, пък и няма да мисля за EPG
- как става тоя рестрийм ако няма други варианти
- гледам че има някакви плъгини за кардшеринг ама те май са клиенти, дали може да се качи oscam сървър примерно


съжалявам ако въпросите са тъпи, но нямам опит с тези системи. ясно ми е, че ще има четене и пробване, нека само някой да каже дали схемата може да стане и направо поръчвам :)


относно това което не написал другия колега за усб приемника:
Цитирай:

Първоначално написано от Велков (Мнение529982)
Поръчах си същото преди време, загравя дооста, а и така и не можах да го подкарам на TVHeadend-а. Накрая зарязах идеята и просто започнах да го ползвам за свободните канали на кабелната с ProgDVB на компютъра. Иначе като качество нямам забележки.

мислих го това със загряването и се бях подготвил да свалям пластмасите и да лепя с термолепенки радиатор(и) т.е. да не ги пъхам 3-те директно в усб портовете на малинката, а чрез някакви удължители и самите приемници да ги монтирам в близост до платката - на едно парче плексиглас примерно...също така имам идея да ги захраня отделно, така и така ще са свързани с кабели, та можеше да се модифицират малко и да вземат ток от друго захранване тъй като малинката едва ли ще може да ги храни и трите, но това само в краен случай при положение, че не работи стабилно. но това за радиаторите със сигурност мислех да го правя. а защо не си успял да го закачиш твоя към TVH не знам... гледам че има поддръжка за линукс отдавна, пък и доста клипчета има.. в крайна сметка това още веднъж доказва че това трябва да е резервния вариант ако нещо с приемника не може да се случат нешата


благодаря още веднъж на всички отзовали се ;;650 :19:

b_ignatov 08-06-2020 07:22

Цитирай:

Първоначално написано от иван_иванов (Мнение530812)
След като порових малко разбрах, че има OpenPli и OpenATV имиджи за този приемник

Правилно си разбрал!
Имам същия приемник от две седмици и фабрично пристигна с OpenPLI.След префлашване потвърждавам, че работи идеално с OpenATV 6.3 ;;573

Цитирай:

Първоначално написано от иван_иванов (Мнение530812)
Защо трябва да рестрйимвам към малинката, не е ли по-лесно чрез minisatip да шерна другите два тунера към двата приемника(малинка плюс приемник) - така някак си ми се вижда по-чиста схемата, пък и няма да мисля за EPG

Ако искаш да гледаш към други устройства, трябва да рестриймнеш, няма как ;;513 Когато от едно устройство стриймваш поток към друго такова, това се води рестрийм.
Да....може и с Sat>IP server да станат нещата, но трябва малко да почетеш как работи и каква му е целта.Тогава сам ще прецениш как да го направиш.С него може да шернеш тунерите направо на малинката през TVHeadend.От там вече си нареждаш каналите, правиш им справочник, икони и др. глезотии.Ако не ти се занимава със справочник, може да ползваш готов такъв,но то това е тръпката все пак....да се ръчка и пипа :) Мисля че може да ползваш и други клиенти, ако не ти се занимава с TVHeadend, но пак трябва да четеш.


Цитирай:

Първоначално написано от иван_иванов (Мнение530812)
- как става тоя рестрийм ако няма други варианти

В твоя случай ще стане през Sat>IP протокол



Цитирай:

Първоначално написано от иван_иванов (Мнение530812)
гледам че има някакви плъгини за кардшеринг ама те май са клиенти, дали може да се качи oscam сървър примерно

Тук също трябва да четеш!
Накратко ще кажа, че ако имаш кабел и по него тече телевизионен сигнал, вариантите са няколко:
- сигналът може да не е криптиран и така гледаш свободно.Слагаш кабела в тунера и рестриймваш.
- сигналът е криптиран и нищо се не видии.
Тогава или ползваш твоя карта от оператора(която може и да не се чете от приемника) или ползваш шеринг от някъде.
Обикновено за целта ти трябва OSCAM, който спокойно можеш да инсталираш на Мутанта.Ако четеш и се интересуваш, евентуално може да си прочетеш картата през OSCAM или да си направиш собствен сървър за шеринг с любителска цел.Ама пак ще кажа..........четене трябва.Като гледам си ентусиаз и нещата ще ти се получат.....успех!

иван_иванов 08-06-2020 11:10

благодарение на колегата b_ignatov мисля, че проекта ще мутир@ хахах ;;650


благодаря още веднъж за изчерпателния отговор и искам да допълня няколко неща:


- не изпитвам някаква привързаност към TVH просто имам известен опит с него и долу-горе ми е ясно какво трябва да се направи. определено варианта с minisatip повече ми се нрави, в смисъл да закача тунерите директно на боксовете, без да минава през TVH но това мисля ще го докаже метода проба-грешка :)
- снощи след като пуснах поста се зачетох, че има коди плъгин за enigma2, но това което не ми стана ясно е дали може да се закачи повече от един клиент с тоя плъгин при положение, че приемника има повече от 1 тунер


-OpenATV ли е по-доброто решение за този приемник, че гледам форума е само на немски...трудно ще ми е. има ли някакви предимства спрямо OpenPli или е просто въпрос на предпочитания


- това с шеринга смятам да си го оставя за накрая, така да се каже черешката на тортата тъй като само HD каналите са кодирани, така че първо ще доказвам концепцията и тогава ще скачам по-надълбоко хахах


живи и здрави още веднъж ;;650

b_ignatov 08-06-2020 11:16

Всичко е въпрос на избор. Аз съм свикнал с TVHeadend и ми е ОК за домашни условия. Както казваш.....сам ще си избереш по метода проба-грешка.

Относно OpenATV......просто съм свикнал с него на сателитния приемник Octagon SF8008 4K и затова му го качих и на Мутанта. Пак казвам.....работи добре.


Sent from my OnePlus 2 using Tapatalk

ЗЗлатев 08-06-2020 11:39

Цитирай:

Първоначално написано от иван_иванов (Мнение530832)
- снощи след като пуснах поста се зачетох, че има коди плъгин за enigma2, но това което не ми стана ясно е дали може да се закачи повече от един клиент с тоя плъгин при положение, че приемника има повече от 1 тунер

Могат да се закачат и 10 клиента, но ако е 1 тунер, ще гледат 1 честота. Не закаченето е проблем, а гледането.

Иначе е много удобно - виждаш си записите, пиконите, таймерите, общо взето е написано всичко нужно за LIVE TV. Друг е въпросът, че на някои хора не им харесва да гледат телевизия на Коди.

The Joker 08-06-2020 11:52

Цитирай:

Първоначално написано от иван_иванов (Мнение530832)
...- снощи след като пуснах поста се зачетох, че има коди плъгин за enigma2, но това което не ми стана ясно е дали може да се закачи повече от един клиент с тоя плъгин при положение, че приемника има повече от 1 тунер...

Добро утро,
аз ползвам кабелната телевизия с FBC тунер. Ако целта ти е от едно устройство да "разделиш" само сигнала няма да ти трябва никакъв iptv сървър.
С приемник, в който кабеланата ти влиза в FBC Тунер-а можеш да стриимваш сигнала на още 4-5(до 8 устройства макс.) без проблем отворените канали. С твойта карта може да разкодираш до 2 HD канала едновременно, т.е ако имаш 4 устройства ще можеш да гледаш 2 различни хд канала и 2 сд едновременно или 4 различни сд едновременно! Не ти трябва нито tvh, нито sat-->ip, нито малинка.

Коди има плугин за Енигма2 и той си разпознава автоматично свободните тунери. Т.е. ще можеш да гледаш толкова свободни канали, колкото свободни тунери имаш или 2 хд и останалите свободни.

За телевизорите ако са смарт ще ти трябва само плугин и нет(може само домашна мрежа) ако не са ще ти трябва още андроид бокс или друг Енигма2 приемник.
В общи линии най-чистият и опростен вариант - приемник с FBC тунер.

111111 08-06-2020 12:20

Цитирай:

Първоначално написано от zdravkos (Мнение530836)
ще можеш да гледаш толкова свободни канали, колкото свободни тунери имаш или 2 хд и останалите свободни.

пореден неразбрал
ще гледаш всички свободни или свободни и резкодирани канали от наличните тунери без ограничени е от брой клиенти.
ограничението идва от физическото ограничение на мрежовата карта.

ако имаш 8 тунера и на честотата на тунера има по 20 канала ще може да се гледат 160 канала от неограничен брой потребители но по ограничение от мрежата.

ако са радиа по 64к
160х64=10240к
10240к/1024=10 мегабота
при гигабитов лан имаш
~(840/10)*160 = 13440 клиента
не се коментира процесорната мощност.

иван_иванов 08-06-2020 13:40

Цитирай:

Първоначално написано от 111111 (Мнение530838)
пореден неразбрал....


може би колегата по-горе е искал да каже, че картата ми е такава, че позволява гледането на 2HD канала без да се шерва.. знам ли.. поне аз така го разбрах


иначе това с енигма плъгините закачени директно за приемника мисля, че е идеалния вариант за моя случай.. пък и по принципа на най-ниското съпротивление поне така смятам да започна, само да намеря мутанта и ще ви държа в течение :)

The Joker 08-06-2020 14:16

Е важното е, че ти си ме разбрал :)
Идеята ми беше да опиша елементарно функцията на тунера за твоя случай и да добиеш по-добра представа за него при ползването само на стб с фбц тунер.
Nr:1 е допълнил отговора ми и се така се придобива още по-пълна информация.
Имаш няколко варианта, кой е най-удачен сам ще трябва да решиш. Но с качеството на сд каналите едва ли ще си щастлив...
Успех с проекта и да ни държиш в течение ;;650

иван_иванов 22-06-2020 14:09

колеги, ъпдейт по темата - мутанта е поръчан и пътува насам ;;675;;675;;675


благодарности на b_ignatov за оказаното съдействие ;;650

иван_иванов 03-07-2020 15:25

колеги, от вчера си имам нова играчка.. ;;675;;675;;675
сега остава и телевизор да си купя, че стария издаде багажа, ноо това не ми попречи снощи да си "играя" до 1:30 тази сутрин на един монитор.
пробвах OpenPli и след това OpenATV, понеже изпаднах в някаква драма със сканирането на каналите, но мисля че го напипах как става :)
има още неща за ръчкане, но поне успях да си докажа на себе си основната концепция, даже закачих и приемниците през OpenWebIF.
проблема на който се натъкнах до момента, за което ще моля и за съдействие е, че не мога да подкарам тези канали за които ми трябва карта(HD каналите), пъхах я с чипа надолу, после пробвах и обратно, въпреки че в книжката си беше оказано че трбябва да е надолу, но без резултат.
въпроса ми е: как мога да проверя дали въобще приемника "вижда" картата?
мога само да допълня, че карата не е включвана в ТВ повече от 30дена, което както четох из форума може да се окаже проблем, ноо никъде не намерих(за сега) някакви грешки да изписва, по логове не съм ровил още :)


Всички времена са във формат GMT +3. Часът е 06:44.

DTV-BG Powered by vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.