Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ

Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ (http://www.dtv-bg.com/index.php)
-   Обсъждане и коментари за българските оператори и българските програми (http://www.dtv-bg.com/forumdisplay.php?f=149)
-   -   Yettel домашен интернет и телевизия (iptv) (http://www.dtv-bg.com/showthread.php?t=48289)

angelvarna 29-06-2023 11:25

Yettel домашен интернет и телевизия (iptv)
 
Здравейте,
Довършвам един имот в село край голям град. Във въпросното село се оказа, че най-добър обхват имат Yettel.
Положението е следното - на 1ви етаж на имота всички мобилни оператори достигат скорости от порядъка до 6-8мбпс сваляне/0.9мбпс качване.
Кача ли се на втория етаж на имота - при Виваком скоростите се удвояват, но при Yettel - минава на 5G връзка (с 2-3 черти от 5), а скоростта скача от 70 и няколко до малко над 100мбпс сваляне и 1-2 мбпс качване.

Тъй като в града ползваме ip-телевизия реших да се свържа с Yettel както в техен магазин, така и на линията им за поддръжка.
Веднага ударих греда, тъй като според системата им в населеното място имат само 4G покритие и не искат да предложат тези услуги там (домашен нет 100/20мбпс и иптв).
След като ги питах какъв е проблема да си сключа договора на официалния ми адрес в града и после, като си приключа къщата да я преместя там, получих два отговора:
1. от централата: услугата не може да се мести на друг адрес, освен този в договора.
2. от магазина: никой няма да те глобява или спира услугата, не се притеснявай. Просто не ни дават да го казваме това на клиентите.

Сега...всички ги знаем в магазините как правят всичко възможно за да разпишеш договор, пък после - ако ще и света да потъне.
Попаднах на коментар, че при активиране на услугата за интернет (тя телевизията им може да се ползва навсякъде, но нета не), рутера, който предоставят бива заключван към определена мрежова клетка.
Ако това е истина, означава, че ако се преместя на друго място и имам подписан договор за друг адрес...то ще трябва да плащам или прекратявам договора с неустойка, включително и този за телевизия, тъй като тя не се предлага като самостоятелна услуга (което е безумие).

Единственият селски доставчик продава скорости на два плана - 30 и 50мбпс. Бих взел услугата на 50мбпс.
Обмислям да взема 4г пакет за мобилен интернет за лаптоп/таблет с неограничен интернет от Yettel, но ме притеснява, че при измерване с телефона - скоростта на качване е 1 до 2 мбпс, което няма да ми е достатъчно. Йетел естествено ми отговарят като депутати с по пет професорски титли, че скоростта била каквато максимално може да се достигне. А като ги питам, щом в сайта ви за 4Г е посочена максимална скорост за качване от порядъка на 23-25мбпс, защо получавам 2 на място, където скоростта в другата посока скача над 100мбпс, не можаха да ми отговорят друго освен, че е това, което е.
Та ако взема такъв пакет, бих могъл да го ползвам само за телевизията (така ще плащам 60лв за услугата), тъй като тя от висока скорост на качване нужда няма. А от местния доставчик - 50мбпс за всичко останало.

Попадал ли е някой от вас в подобна ситуация?
Ползвате ли мобилен интернет за лаптоп/телефон в 4G мрежата на Yettel и каква е скоростта на качване при вас?
Сключвали ли сте пакетен договор за интернет и телевизия при тях, и да сте сменяли адрес в последствие?

Чък Норис 29-06-2023 11:58

Не са те излъгали в магазина, ще платиш някаква такса за смяна на клетката. Единствено като проблем е, че не може да ти предоставят външна антена, с която ще ти се подобри значително обвхвата на 4/5G модема. Разбира се, можеш да си купиш подобна антена и да си я сложиш на покрива на къщата, а самият рутер да си го разположиш в точката където ще прави най-добро wifi покритие, не е лошо да помислиш и за някое mesh решение, за да имаш wifi навсякъде.

angelvarna 29-06-2023 12:20

Това с таксата, четох че го има при Виваком (20лв струва), но при Yettel уж няма такава възможност.
Иначе докато съм в града ми казаха, че мога да направя договора и активирам услугата за домашен интернет и телевизия, като ще ми дадат и комплекта с външна антена + 5Г рутер.
Голямото чудене пада от това, дали като се изместя ще мога да се вържа към другата мобилна клетка. Защото може и да откажат, след като официално е обявено, че не предоставят такава възможност.

vasilstf 29-06-2023 12:41

Може да опиташ да ги надцакаш, като го поръчаш на адреса в града, но отидеш да го ползваш на село. Ако не си доволен, по закон можеш да прекратиш договора в 14 дневен срок без неустойки, ако е заявен онлайн. Така ще разбереш кои са били прави - в магазина или в централата. Друг е въпроса, ако те те надцакат и ти спрат услугата на село след изтичане на тези 14 дни.


Според КЗП:

Цитирай:

Потребителят има право в срок от 14 дни да се откаже безусловно от договор от разстояние или от договор извън търговския обект, без да заплаща каквито и да е разходи, с изключение на тези за доставка в случай, че е избрал различен от стандартния най-евтин за търговеца начин за доставяне на поръчката, както и разходите за връщането на стоката обратно.
14-дневният срок започва да тече от датата на:
  • сключване на договора – при договор за услуги;
  • приемане на стоките от потребителя или от трето лице, различно от превозвача
В рамките на 14 дни след заявеното желание за отказ от договора потребителят следва да върне стоката на търговеца. В срок от 14 дни, считано от датата, на която е бил уведомен за решението на потребителя да се откаже от договора, търговецът възстановява всички суми, получени от потребителя, включително разходите за доставка.

Чък Норис 29-06-2023 12:59

Цитирай:

Първоначално написано от angelvarna (Мнение588791)
... като ще ми дадат и комплекта с външна антена + 5Г рутер.

Външните антени до преди месец ги монтираха само техни техници, а за града е излишна такава антена, трябва да си в голяма дупка за да ти монтират.

angelvarna 29-06-2023 13:13

Ето този комплект оборудване исках да ползвам:
https://i.ibb.co/qDY1ddc/Screenshot-...t-13-10-12.png

Монтира се лесно. Ето тук има инструкция: връзка.

Иначе от едно време (2011г) от Норвегия си бях взел един Теленорски 4G рутер. С него за известно време ползвах интернет на Булсатком във Варна, тъй като тогава все още нямаше доставчици в сградата където бях. :)
Ако взема план за 4 мобилен нет, бих ползвал пак това рутерче със сим картата.

Гадьо 29-06-2023 19:36

Цитирай:

Първоначално написано от angelvarna (Мнение588788)
...
Ползвате ли мобилен интернет за лаптоп/телефон в 4G мрежата на Yettel и каква е скоростта на качване при вас?
Сключвали ли сте пакетен договор за интернет и телевизия при тях, и да сте сменяли адрес в последствие?


Не мога да разбера какъв е проблема да ползваш местния доставчик за интернет и IPTV с някакъв бокс? Yettel не предлагат само IPTV ли, ако толкова държиш на тях?
Иначе покритието им е ужасно, да не говорим, че при тях уж е неограничен интернета, но в условията на договора така е написано, че могат да ти резнат скоростта когато си решат, при останалите оператори поне е написано над какъв трафик за денонощие го режат.

angelvarna 29-06-2023 19:51

Местния доставчик обещава 50мбпс, а колко доставя не е ясно. Ще има 3 телевизора у дома, две игрални конзоли и 10 компютъра.
Затова толкова се натискам за 100те мбпс на Yettel.

Yettel и А1 са го написали - по 100ГБ трафик на денонощие, иначе може да има ограничение. От Виваком - на всеки 10ГБ при мобилен интернет (за телефон) трябва да пращаш безплатен СМС, иначе мисля, че пак беше 100ГБ/24часа но трябва да се провери, че говоря по спомен.

Гадьо 29-06-2023 19:58

Цитирай:

Първоначално написано от angelvarna (Мнение588803)
Yettel и А1 са го написали - по 100ГБ трафик на денонощие, иначе може да има ограничение.


Това прочел ли си го в договора на Yettel? Защото в моя пише нещо друго:


Цитирай:

Yettel приема, че има риск от неправомерно ползване на услугата неограничен достъп до интернет в мрежата на ОПЕРАТОРА, включен в съответния абонаментен план за мобилни услуги, при реализирано потребление над: (1.) десет пъти спрямо средно дневното потребление на услугата неограничен достъп до интернет от абонатите на Yettel, използващи съответния абонаментен план за мобилни услуги, в рамките на деня, предхождащ разглеждания ден на неправомерно ползване на услугите; и/или (2.) десет пъти спрямо отчетеното средно месечно потребление на услугата неограничен достъп до интернет от абонатите на Yettel, използващи съответния абонаментен план за мобилни услуги,
през месеца, предхождащ разглеждания месец на злоупотреби и/или неправомерно ползване на услугите.

Иди го разбери колко е, може и 1Гб да кажат и да ти го резнат.

oldgraf 29-06-2023 20:37

Цитирай:

Първоначално написано от angelvarna (Мнение588803)
Местния доставчик обещава 50мбпс, а колко доставя не е ясно. Ще има 3 телевизора у дома, две игрални конзоли и 10 компютъра.
Затова толкова се натискам за 100те мбпс на Yettel.

Yettel и А1 са го написали - по 100ГБ трафик на денонощие, иначе може да има ограничение. От Виваком - на всеки 10ГБ при мобилен интернет (за телефон) трябва да пращаш безплатен СМС, иначе мисля, че пак беше 100ГБ/24часа но трябва да се провери, че говоря по спомен.

Вземи си сателитна тв. Тези 100Мбпс от мобилен оператор с 3 ХД канала, конзолите и без да знам, какво правят 10 компа, най-вероятно няма да ти стигат... Без да съм ползвал, нет от "космоса" за около 100кинта, казват, че добри скорости поддържал

Българин 30-06-2023 01:10

Цитирай:

Първоначално написано от Гадьо (Мнение588804)
Това прочел ли си го в договора на Yettel? Защото в моя пише нещо друго

Ти правиш ли разлика от договор за мобилна услуга и договор за мобилен Интернет :s101
ако използваш тела като хот спот оператора няма смисъл да предлага мобилен Интернет :)
при мобилния Интернет е 100 GB от 00:00 до 23:59 ;)

111111 30-06-2023 08:40

Домашен мобилен интернет от А1 от преди 5 години,
пак същата процедура "заключен" към 3 клетки.
Спира тока 12+ч в съседния квартал и изгасват клетките.
От по далечен сигнал от 4-та клетка блокира "услугата" на модема.
Сумати обаждания да реактивират услугата,
въпреки че си го реактивираха през мобилната мрежа.

Удоволствието да си клиент на монополист.

кабел 30-06-2023 08:48

Цитирай:

Първоначално написано от oldgraf (Мнение588805)
Вземи си сателитна тв. Тези 100Мбпс от мобилен оператор с 3 ХД канала, конзолите и без да знам, какво правят 10 компа, най-вероятно няма да ти стигат... Без да съм ползвал, нет от "космоса" за около 100кинта, казват, че добри скорости поддържал

Ползвам Стар линк от около 7 месеца.Нито една секунда не е прекъснал и скоростта за 120 лева си е супер при условие че няма никаква друга алтернатива.

Гадьо 30-06-2023 09:16

Цитирай:

Първоначално написано от Българин (Мнение588813)
Ти правиш ли разлика от договор за мобилна услуга и договор за мобилен Интернет :s101
ако използваш тела като хот спот оператора няма смисъл да предлага мобилен Интернет :)
при мобилния Интернет е 100 GB от 00:00 до 23:59 ;)


Явно само ти и Yettel правите такава разлика, защото в договорите на другите два оператора няма такава разлика.

Като цяло интернет от мобилен оператор си е набутвация, по-добре да стане два пъти абонат на местния доставчик (така ще има 100 МБита) с два рутера и да си разпредели телевизорите и компютрите на двата акаунта, като не може да му предложи по-висока скорост на един акаунт.
До колкото си спомням down/up при мобилните е 8/1 така че тия скорости дето ги е измерил, много по-високи няма да станат.

angelvarna 30-06-2023 11:32

Цитирай:

Първоначално написано от кабел (Мнение588821)
Ползвам Стар линк от около 7 месеца... скоростта за 120 лева си е супер

Каква скорост дава Старлинка и къде мога да видя информация?
В сайта им никъде не мога да намеря написана каква скорост се постига в двете посоки.
Цената не е проблем. Ако скоростта е достатъчно висока, ще ползвам тях, ще закупя и оборудването. За резиденшъл (потребителска) употреба дават само обикновено оборудване, което не знам как ще се държи при бури, дъждове, сняг. Може ли да споделиш мнение?
За съжаление излиза, че бизнес услуги няма за нашата страна и не мога да взема по-хубавия хардуер.
За самото село - също не излиза, но близките град и други села може да се маркират.

Гадьо 30-06-2023 12:13

Цитирай:

Първоначално написано от angelvarna (Мнение588830)
Каква скорост дава Старлинка и къде мога да видя информация?


На това клипче някакъв софиянец е правил тест преди година на старлинк и му изкарва 189Мбит сваляне и 49 Мбит качване, не знам дали е релевантно.
https://www.youtube.com/watch?v=ba6JtOdfkN0

митев82 30-06-2023 13:14

1Прикачено(и)
Цитирай:

Първоначално написано от angelvarna (Мнение588830)
Каква скорост дава Старлинка и къде мога да видя информация?
В сайта им никъде не мога да намеря написана каква скорост се постига в двете посоки.
Цената не е проблем. Ако скоростта е достатъчно висока, ще ползвам тях, ще закупя и оборудването. За резиденшъл (потребителска) употреба дават само обикновено оборудване, което не знам как ще се държи при бури, дъждове, сняг. Може ли да споделиш мнение?
За съжаление излиза, че бизнес услуги няма за нашата страна и не мога да взема по-хубавия хардуер.
За самото село - също не излиза, но близките град и други села може да се маркират.

Това е снимка от колега който го монтирал,но е от миналата година март месец.

Българин 30-06-2023 14:06

Цитирай:

Първоначално написано от Гадьо (Мнение588833)
На това клипче някакъв софиянец е правил тест преди година на старлинк и му изкарва 189Мбит сваляне и 49 Мбит качване, не знам дали е релевантно.
https://www.youtube.com/watch?v=ba6JtOdfkN0

На Yettel 5g интернет за дома за 20лв има същите скорости :)

angelvarna 30-06-2023 14:57

Има ама дръжки. Следите ли темата?
Писал съм какви скорости успява да постигне, но само на ниво 2ри етаж и то на открито - 100мбпс сваляне / макс 2мбпс качване.
Иначе в града да, може да вдигне и до 800мбпс, но в градовете има оптика и по 10гбпс вече, така че там е донякъде безсмислена работата.

Старлинка до колкото разбрах ако няма много дървета (в двора ми има само един орех и то в ъгъла, настрани от къщата) може да вдигне до 300 сваляне / 40 качване. Което напълно би ме устроило.

Но тъй като темата е за услугата на Йетел ще е добре да я продължим и който има опит с тях и най-вече последвала смяна на адрес - да сподели информация.

Българин 30-06-2023 16:10

Колега за да пиша това значи имам опит първо скоростта не съм я мерил с телефон а с 5g интернет рутер но не в селски район а в град второ като подписваш договор те питат за адреса на който ще я използваш за да видят къде е клетката и да ти заключат рутера към нея трето Аз съм на Yettel 5g домашен Интернет за Браузър,Телевизия,Youtube,HBONOW, нямам проблеми не прекъсва не сече, има разумно потребление това e 100gb за 24ч. или от 00:00 до 23:59 ако ги надвишиш ти намаляват скоростта на 128 kbps Проблеми има като сваляш торенти рутера блокира предимствата няма дупчени няма кабели и други устройства надавам се да бил изчерпателен

TUISTERa 30-06-2023 19:28

Цитирай:

Първоначално написано от Българин (Мнение588813)
Ти правиш ли разлика от договор за мобилна услуга и договор за мобилен Интернет :s101
ако използваш тела като хот спот оператора няма смисъл да предлага мобилен Интернет :)
при мобилния Интернет е 100 GB от 00:00 до 23:59 ;)

Тоест при 100 мегабита, можеш да ползваш нета макс 2 часа ?

Българин 30-06-2023 19:53

Не колега 100 gb ти е разрешиня трафик на максимална скорост примерно теглиш два филма по 50 гига 50+50=100 гига скоросто пада 128kbps и след 23:59 ти нулират трафика на 0 и ти връщат скораста на макс

TUISTERa 30-06-2023 20:22

Не, аз пак не мога да го сметна така, 100 мегабита ти е интернета, при 100 гигабайта тире 800 гигабита, разделено на секунди си идва малко повече от два часа... Сори, ама сметките са такива.... това не е подходящ интернет за дома - ще пуснеш малко иптв, ще пуснеш два клипа в ютуб.... недай си боже да го забравиш да бачка... малко мъчно ми изглежда това... като си помисля как ми свършват данните някой път на 25-26 -ти и трябва да чакам до края на месеца... как ли ще се чувствам ако ми спре и нета вкъщи...

Българин 30-06-2023 20:58

Колега не разбирам сметките виж сайта на yettel аз по добре не мога да ти обесня

TUISTERa 30-06-2023 21:18

Не знам какво не разбираш, имаш дневен лимит, който е под скоростта, можеше да го направят поне 4 или 6 часа да може да ползваш максималната скорост. Ако кабеларка ти предложи интернет с тези параметри ще ги риташ от вас до луната...
За да ти го преведа - можеш да ползваш на 100 мегабита интернет 2 часа на ден, след което той спира, освен ако си мислиш, че за компа или телевизора 128 кбит стават за нещо... а деня е 24 часа.. Тоест максималната скорост стига за под 10 процента от времето. Ако семейството е от 3-4 човека може да стане страшно...
Можем да го сметнем и в иптв - ако един канал е 4 мегабита, сметката за 24 часа е над 40 гигабайта... недай си боже да гледаш нещо с по-високо качество...

Българин 30-06-2023 21:40

Колега ти да не гледаш 24 тв ?

TUISTERa 30-06-2023 22:46

Искаш да ми кажеш, че ще гледам колкото ми кажат от оператора ли ? Нека ти обясня - сутринта 2 часа върви при мен, вечерта 6 часа върви при мен, хлапето в другата стая гледа около 4 часа на ден, тъщата сутринта като пусне телевизора гледа докато заспи. Мислиш ли, че само при мен е така ? Аз лично смятам, че доста семейства са с подобна програма.... можеш ли да сметнеш часовете ?

vasilstf 30-06-2023 23:02

Цитирай:

Първоначално написано от TUISTERa (Мнение588853)
Не, аз пак не мога да го сметна така, 100 мегабита ти е интернета, при 100 гигабайта тире 800 гигабита, разделено на секунди си идва малко повече от два часа... Сори, ама сметките са такива.... това не е подходящ интернет за дома - ще пуснеш малко иптв, ще пуснеш два клипа в ютуб.... недай си боже да го забравиш да бачка... малко мъчно ми изглежда това... като си помисля как ми свършват данните някой път на 25-26 -ти и трябва да чакам до края на месеца... как ли ще се чувствам ако ми спре и нета вкъщи...

Всяко устройство, било то комп, телефон, таблет, независимо от ОС (освен може би линукс), започва един невиждан трафик. То проверки за ъпдейти на софтуер, ъпдейти ако има, всички приложения, които те тракват къде ходиш, какво говориш, какво правиш... Та тия два часа ги виждам като малко оптимистичен вариант.

Българин 30-06-2023 23:36

7-8 часа iptv 2-3 часа hbomax 2-3 часа интернет бразузър за средно на ден 30 дни имам 780gb трафик 30 делено на 780= 27gb на ден всеки сам си решава какво да използва за последни 20 год съм бил на лан адсл оптика най съм доволен от 5g интернета останете си с здраве и наздраве ;;650

кабел 01-07-2023 01:43

Цитирай:

Първоначално написано от angelvarna (Мнение588845)
Има ама дръжки. Следите ли темата?
Писал съм какви скорости успява да постигне, но само на ниво 2ри етаж и то на открито - 100мбпс сваляне / макс 2мбпс качване.
Иначе в града да, може да вдигне и до 800мбпс, но в градовете има оптика и по 10гбпс вече, така че там е донякъде безсмислена работата.

Старлинка до колкото разбрах ако няма много дървета (в двора ми има само един орех и то в ъгъла, настрани от къщата) може да вдигне до 300 сваляне / 40 качване. Което напълно би ме устроило.

Но тъй като темата е за услугата на Йетел ще е добре да я продължим и който има опит с тях и най-вече последвала смяна на адрес - да сподели информация.

Нито дъжд нито сняг "антената си има автоматично подгряване" не и пречат.Преди 3 дни скоростите бяха 400 на 120.Като се прибера ще пробвам и ще снимам.

Valkov 01-07-2023 08:36

Цитирай:

Първоначално написано от TUISTERa (Мнение588853)
Не, аз пак не мога да го сметна така, 100 мегабита ти е интернета, при 100 гигабайта тире 800 гигабита, разделено на секунди си идва малко повече от два часа... Сори, ама сметките са такива.... това не е подходящ интернет за дома - ще пуснеш малко иптв, ще пуснеш два клипа в ютуб.... недай си боже да го забравиш да бачка... малко мъчно ми изглежда това... като си помисля как ми свършват данните някой път на 25-26 -ти и трябва да чакам до края на месеца... как ли ще се чувствам ако ми спре и нета вкъщи...


Малко се губите в сметките. Едното ограничение е по скорост а другото е трафик за денонощие. Понеже въпроса беше на дневен ред миналата година пред един приятел та си включих мониторинга на домашния ми рутер и засякох че ЕОН на тогавашното максимално качество харчи малко над 2GB на час. 100GB дневен лимит стигат за над 40 часа телевизия а денонощието е само 24 часа. В момента ЕОН са свалили тогавашното ограничение по битрейд но не съм правил ново замерване. Като се има предвид обаче средния секунден трафик на Full HD видеопоток стоте гиги ще стигнат поне за 30 часа. Ъпдейти на телефони и компютри също не товарят трафика толкова много. Единственото за което 100GB на денонощие може да не стигнат са торентите.

Гадьо 01-07-2023 09:06

Цитирай:

Първоначално написано от Valkov (Мнение588863)
Малко се губите в сметките. Едното ограничение е по скорост а другото е трафик за денонощие.

Въобще не се губи в сметките!
100Mbit/s = 12,5MB/s * 3600 = 43,95 GB/h
Ако трябва да сме точни 100GB ще се източат за 2 часа 16 минути и 32 секунди, при 100Mbit скорост.

AGT 01-07-2023 10:23

Представям си следният сценарии : Плащам си чинно за 5G домашен интернет от Yettel + телевизия ( пак от тях )за 2 телевизора и както си гледам след 2 часа ми спира телевизията . :):) Сериозно ли ? :):) А се бях засилил да подписвам договор след 30 дни :lol15::lol15:

bu12tras 01-07-2023 10:40

Аз имам от около месец тв + 5g нет , двата Iptv приемника не се изключват 24ч гледа се HBOMax, Plex, Netflix почти постоянно, свалят се и торенти .... Какви са тия глупости ,че след 2 часа ще ви спре телевизията не знам,но за места без възможност за прекарване на оптика услугата е повече от добра.
Хайде продължавайте със сметките :)

Българин 01-07-2023 11:32

до всички математици колко е вашия latency и jitter :s101
https://i.ibb.co/TP2CdHB/Screenshot-...t-23-30-14.png

AGT 01-07-2023 11:39

Цитирай:

Първоначално написано от bu12tras (Мнение588867)
Аз имам от около месец тв + 5g нет , двата Iptv приемника не се изключват 24ч гледа се HBOMax, Plex, Netflix почти постоянно, свалят се и торенти .... Какви са тия глупости ,че след 2 часа ще ви спре телевизията не знам,но за места без възможност за прекарване на оптика услугата е повече от добра.
Хайде продължавайте със сметките :)

В моят случай за оптика и дума не може да става а доставчика е монополист с ниски скорости 30мбит и яко напомпени цени . :lol15:

bu12tras 01-07-2023 11:43

При мен където съм инсталирал Yettel 5g tv/net единствената опция беше "wifi" нет от местен доставчик който ми искаше 400лв за апаратурата и 50лв на месец, но понеже до мен комшията му е клиент имах възможност да тествам - трагедия iptv на eon ъпсурт да се гледа, пинга -комедия .... Накъсвания постоянно

angelvarna 01-07-2023 17:02

Цитирай:

Първоначално написано от Българин (Мнение588847)
Колега за да пиша това значи имам опит първо скоростта не съм я мерил с телефон а с 5g интернет рутер но не в селски район а в град второ като подписваш договор те питат за адреса на който ще я използваш за да видят къде е клетката и да ти заключат рутера към нея трето Аз съм на Yettel 5g домашен Интернет за Браузър,Телевизия,Youtube,HBONOW, нямам проблеми не прекъсва не сече, има разумно потребление това e 100gb за 24ч. или от 00:00 до 23:59 ако ги надвишиш ти намаляват скоростта на 128 kbps Проблеми има като сваляш торенти рутера блокира предимствата няма дупчени няма кабели и други устройства надавам се да бил изчерпателен

Точно това ми бе питането за Yettel пакета от услуги и си отговорил за всичко. Така че - благодаря!

Относно ограниченията, преди години като ползвах временно мобилен нет на Булсатком (с включени 100ГБ трафик/месец), при един младеж с айПад, гледащ Youtube, и останалото - ползване...по-икономично, без теглене на торенти, сваляне на игри за конзоли и подобни, успявахме да избутаме до не повече от две седмици.
100ГБ дневно би трябвало да са достатъчни за нормална ежедневна употреба.
Основен недостатък на услугата виждам липсата на 5Г антени извън големите градове, което я прави недостъпна точно там, където е необходима, а именно в по-отдалечените места.

Затова и сериозно се замилих за Старлинк сателитния интернет. Най-вероятно ще ползвам него. Чудесно е, че България е в списъка с държави с покритие. Цената е тройна спрямо алтернативните, но тъй като интернета ми е необходим за работа, ако е достатъчно стабилен мисля, че е оправдана. А и имат вариант за връщане на пари (до 30 дни май беше) в случай, че не ми върши работа.

Valkov 01-07-2023 18:56

Цитирай:

Първоначално написано от Гадьо (Мнение588864)
Въобще не се губи в сметките!
100Mbit/s = 12,5MB/s * 3600 = 43,95 GB/h
Ако трябва да сме точни 100GB ще се източат за 2 часа 16 минути и 32 секунди, при 100Mbit скорост.


Грешката е че смятате че през цялото време мрежата се товари с пълния капацитет. Един Full HD видеопоток харчи усреднено 7-8 Mbit/s с пикове до 15MBit/s. 100MBit/s скорост ограничение заедно със 100GB денонощен трафик стигат за 4 денонощни видеопотока и още нещо но не много. Няма значение дали се гледа тубата или телевизия - трафика е еднакъв. Ъпдейтите на компютри и андроид устройства не могат да са по големи от обема на инсталираната ОС за компютрите и ОС и приложения за андроидите а те са на порядък по малки от 100GB. Мрежата се товари с пълния си капацитет през цялото време само от торентите ако са пуснати.

Българин 01-07-2023 21:06

Цитирай:

Първоначално написано от Valkov (Мнение588885)
Грешката е че смятате че през цялото време мрежата се товари с пълния капацитет. Един Full HD видеопоток харчи усреднено 7-8 Mbit/s с пикове до 15MBit/s. 100MBit/s скорост ограничение заедно със 100GB денонощен трафик стигат за 4 денонощни видеопотока и още нещо но не много. Няма значение дали се гледа тубата или телевизия - трафика е еднакъв. Ъпдейтите на компютри и андроид устройства не могат да са по големи от обема на инсталираната ОС за компютрите и ОС и приложения за андроидите а те са на порядък по малки от 100GB. Мрежата се товари с пълния си капацитет през цялото време само от торентите ако са пуснати.

Браво колега това се опитах да обесня но математиците явно са на друго мнение ;)


Всички времена са във формат GMT +3. Часът е 15:26.

DTV-BG Powered by vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.