Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ

Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ (http://www.dtv-bg.com/index.php)
-   САТЕЛИТНИ АНТЕНИ (http://www.dtv-bg.com/forumdisplay.php?f=17)
-   -   Високо напрежение от кабела (http://www.dtv-bg.com/showthread.php?t=48444)

ДИванов23 04-11-2023 09:19

Високо напрежение от кабела
 
Здравейте, не знам дали за тук е въпросът ми, но искам да попитам за помощ: Вчера се наложи да свържа един сателит на село, всичко точно но когато закачих кабела от сателита към приемника, приемника изгоря. Може ли да ми кажете къде е проблема?

yavor1 04-11-2023 09:51

Цитирай:

Първоначално написано от ДИванов23 (Мнение592745)
Здравейте, не знам дали за тук е въпросът ми, но искам да попитам за помощ: Вчера се наложи да свържа един сателит на село, всичко точно но когато закачих кабела от сателита към приемника, приемника изгоря. Може ли да ми кажете къде е проблема?

Под напрежение си работил и не си занулил-заземил приемника!
Има тема от години

http://dtv-bg.com/showthread.php?t=4...F1%EB%E8%F6%E8

hector21 04-11-2023 18:38

Не съм спец, обаче мисля, че е дефектен конверторът и е изгорял тунерът Кабелът се свързва при изключен приемник. Също така трябва да се провери какво напрежение отива към конвертора 14 - 18 В?

yavor1 04-11-2023 18:47

Цитирай:

Първоначално написано от hector21 (Мнение592760)
Не съм спец, обаче мисля, че е дефектен конверторът и е изгорял тунерът Кабелът се свързва при изключен приемник. Също така трябва да се провери какво напрежение отива към конвертора 14 - 18 В?

Не си прав за конвертора, ако е дефектирал, няма как да изгори приемника.
Определено е включен кабела при работещ приемник, който е офазен и следва случка;;573
P.S. добре е да се знае що е еквипотенциалност!

авантикс 04-11-2023 19:26

За да нямате такива проблеми,правете го на принципа на ,включване на повече от един хдми кабел в телевизора , което се прави при напълно изключен с щепсела от контакта телевизор !

yavor1 04-11-2023 21:42

Цитирай:

Първоначално написано от авантикс (Мнение592762)
За да нямате такива проблеми,правете го на принципа на ,включване на повече от един хдми кабел в телевизора , което се прави при напълно изключен с щепсела от контакта телевизор !

;;basi;;basi;;basi
А другия край на HDMI къде ще го включиш???
Нееднократно съм препоръчвал външен тънък кабел свързващ корпусите на телевизора и останалите външни устройства, съответно свързан към зануляването (заземяването) съобразно домашната електроинсталация, която е дву или три проводна!

hector21 05-11-2023 11:12

Хубаво, но корпусите са пластмасови, нали така? По-скоро трябва да се отвори телевизорът, да се заземи платката. Може да се заземи с кабел и пирон в бетонната стена колкото и смешно да звучи, или чрез домашната ел. инсталация но тя пак заземява в бетона.

дрим 05-11-2023 11:31

Винта за стойката на стена може да се ползва като заземителна/занулителна точка, той със сигурност е на метал.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

yavor1 05-11-2023 17:41

Цитирай:

Първоначално написано от hector21 (Мнение592775)
Хубаво, но корпусите са пластмасови, нали така? По-скоро трябва да се отвори телевизорът, да се заземи платката. Може да се заземи с кабел и пирон в бетонната стена колкото и смешно да звучи, или чрез домашната ел. инсталация но тя пак заземява в бетона.

С този проводящ бетон уби рибата, може да кандидатстваш за Нобелова награда;;basi;;basi;;basi
Не ти е необходимо да отваряш телевизора, може да ползваш болтовете за VESA окачването, както ти обясни Дрим, може и корпуса на ефирната антена, може и кое да е от другите крепежни болтчета, варианти много, за неинвазивно обезпечаване на еквипотенциалност!

hector21 05-11-2023 20:59

Бетон, стена от тухли и киреч провеждат електричество, всяка Ел. инсталация се заземява по този начин, разбира се има и други начини. Ако си монтирал контакт в стена би трябвало да обърнеш внимание ушите за заземяване на контакта как се впиват в стената нарочно. Друг е въпросът че някои щепсели нямат отстрани планки за заземяване. Много хора , които мислят, че бетонът не провежда електричество си заминаха. Дори добрите диелектрици провеждат съвсем малко електричество имам предвид сухи, навлажнени е ясно.

yavor1 05-11-2023 22:32

Цитирай:

Първоначално написано от hector21 (Мнение592795)
Бетон, стена от тухли и киреч провеждат електричество, всяка Ел. инсталация се заземява по този начин, разбира се има и други начини. Ако си монтирал контакт в стена би трябвало да обърнеш внимание ушите за заземяване на контакта как се впиват в стената нарочно. Друг е въпросът че някои щепсели нямат отстрани планки за заземяване. Много хора , които мислят, че бетонът не провежда електричество си заминаха. Дори добрите диелектрици провеждат съвсем малко електричество имам предвид сухи, навлажнени е ясно.

Ти наистина си вЕрваш;;basi
Според теб не се ползват конзоли и контактите директно се монтират за да им се впият в стената и да се "обезопасят" :lol15:
Ако имаш желание да си редуцираш семейството, това е начина:)
Явно си на Ви с техниката или имаш убийствени наклонности за да даваш такива "компетентни" съвети!


Ако искате да нямате проблеми, игнорирайте съветите на потребителя hector21 !!!

https://vikiwat.com/userfiles/produc...humb_75469.jpg
Това е конзолата в която се монтира контакта.Снимката е илюстративна и е за гипскартон, обикновено се ползват от този тип
https://praktiker.bg/medias/sys_mast...7896372254.jpg

dolby 05-11-2023 23:11

Цитирай:

Първоначално написано от yavor1 (Мнение592787)
С този проводящ бетон уби рибата, може да кандидатстваш за Нобелова награда;;basi;;basi;;basi
Не ти е необходимо да отваряш телевизора, може да ползваш болтовете за VESA окачването, както ти обясни Дрим, може и корпуса на ефирната антена, може и кое да е от другите крепежни болтчета, варианти много, за неинвазивно обезпечаване на еквипотенциалност!

Явка, какви антени? Нали се говореше по горе за hdmi? Телевизорите са class II , освен ако не говорим за старите кинескопи от 1985г . Та закачай си кабелчета на болтчетата ама ефект нанай си.
А тва па за бетона няма да коментирам, освен ако не сте закачили земното за арматурата и пак не е гаранция.

yavor1 05-11-2023 23:33

Цитирай:

Първоначално написано от dolby (Мнение592802)
Явка, какви антени? Нали се говореше по горе за hdmi? Телевизорите са class II , освен ако не говорим за старите кинескопи от 1985г . Та закачай си кабелчета на болтчетата ама ефект нанай си.
А тва па за бетона няма да коментирам, освен ако не сте закачили земното за арматурата и пак не е гаранция.

Както обикновено, без да мислиш пишеш :worry:
Всеки телевизор има антенни входове, естествено има и различни hdmi, ако няма антенни входове се нарича монитор:worry:

dolby 06-11-2023 01:16

Цитирай:

Първоначално написано от yavor1 (Мнение592803)
Както обикновено, без да мислиш пишеш :worry:
Всеки телевизор има антенни входове, естествено има и различни hdmi, ако няма антенни входове се нарича монитор:worry:

Дай да уточним без да се палиш а? Да разбирам ли че казваш масата на антенния вход на телевизора да се заземи/занули? Втория въпрос ти направил ли си го на твоя телевизор?

танака 06-11-2023 07:10

Може ли примерна схема, снимка или линк към такива как става заземяване входовете на телевизора към болтчето на стойката за стена, стайна антена или друг метал който е наблизо ;;650

yavor1 06-11-2023 09:27

Цитирай:

Първоначално написано от dolby (Мнение592806)
Дай да уточним без да се палиш а? Да разбирам ли че казваш масата на антенния вход на телевизора да се заземи/занули? Втория въпрос ти направил ли си го на твоя телевизор?

Правилно си разбрал.
Масата на антенния вход е корпус на телевизора, ако не ти се занимава с болтовете на VESA, най-лесно е така!

Естествено че съм обезпечил еквипотенциалност на всички мои устройства!
Имам 4 телевизора свързани към сателитни приемници и всички са така обезопасени!
Когато препоръчвам някакво решение, то е потвърдено от теорията и практиката!
Сам може да провериш с мултицет, при разкачени устройства от телевизора и сат. антената колко е потенциалната разлика между тях!
Ако нямаш мултицет, може с фазомер да провериш дали има офазяване....
Естествено свързваш към заземителния (занулителния) извод на мрежовото захранване, като най-добре е кабела да се свърже към клемата на контакта!

P.S. Няма как да не се паля от войнстваща посредственост;;573

По повод захранванията, ако си малко технически грамотен и си отварял захранване, или телевизор, би трябвало да си наясно и да не задаваш тъпи и провокативни въпроси:worry:

hector21 06-11-2023 10:19

След като погледнах един разглобен контакт вкъщи видях, че заземяването отива към нулата, тоест съм в грешка, но има практика примерно електродвигатели на цинкуляри да се заземяват в земята.

бендо 06-11-2023 10:49

Колега грешката ти е правилна, по принцип нулата също е земя , но взета от заземена шина в трафопоста за ниско напрежение. Правилно е да се заземяват уредите директно към най-близката земя с отделен проводник, защото нарушаването на връзката на нулевия проводник със земята до трафопоста води до различни дефекти,най-вече застрашава живот ;;650

дрим 06-11-2023 10:51

Цитирай:

Първоначално написано от hector21 (Мнение592815)
След като погледнах един разглобен контакт вкъщи видях, че заземяването отива към нулата, тоест съм в грешка, но има практика примерно електродвигатели на цинкуляри да се заземяват в земята.

Трябва да правиш разлика между защитно зануляване и защитно заземяване. Едното се прави при двупроводна инсталация, а другото при трипроводна с център земя. С тези неща шега не бива и не добре да се спекулира когато човек не е наясно!

yavor1 06-11-2023 11:06

Цитирай:

Първоначално написано от hector21 (Мнение592815)
След като погледнах един разглобен контакт вкъщи видях, че заземяването отива към нулата, тоест съм в грешка, но има практика примерно електродвигатели на цинкуляри да се заземяват в земята.

При теб е по-старата, двупроводна инсталация, където нулата е свързана като зануляване, което е заземен звезден център , при трипроводните инсталации третия извод е към земя, което се използва за дефектно токовата защита, която сработва при офазяване или зануляване на уреда (това се определя от наличието на една или две ДТЗ), въпрос на проект!
А по темата: В Англия се ползват ножови контакти с предпазител, но в последно време за консуматори с ниска мощност заземителния(занулиращия) извод не е токопроводящ и се ползва само за ориентиране на контакта, защото се ползва двупроводен кабел, въпреки че схемите на захранване са проектирани за трижилно захранване, за това се получава нискотоково офазяване на корпусите, ако са метални, или както е при телевизорите, офазяват се входовете!
При HDMI е предвидено конструктивно да се убират тези наводки, като корпуса на HDMI кабелния контакт първо контактува с входния HDMI корпус, което е някаква защита при включването, допълнително къв буферирането, но при F конекторите, обикновено жилото на кабела първо се включва към входа на приемника и ако има потенциална разлика, директно дефектира тунера!
Поради това е препоръчително да включвате кабелите при липса на захранване, добре е и да си осигурите външно, допълнително заземяване(зануляване) което е свързано към всички корпуси на уредите и телевизора!
При андроид боксовете е по-особено, т.к. са пластмасови кутийки, за това се осигурява еквипотенциално заземяване(зануляване) на захранващия, изходен конектор!
По този повод НР имаше кампания за заменяне на захранващия кабел на адаптера за 220V-240V т.к. не бе сигурно заземяването(зануляването) и се офазяваха лаптопите!

dolby 07-11-2023 01:43

Цитирай:

Първоначално написано от yavor1 (Мнение592822)
При теб е по-старата, двупроводна инсталация, където нулата е свързана като зануляване, което е заземен звезден център , при трипроводните инсталации третия извод е към земя, което се използва за дефектно токовата защита, която сработва при офазяване или зануляване на уреда (това се определя от наличието на една или две ДТЗ), въпрос на проект!
А по темата: В Англия се ползват ножови контакти с предпазител, но в последно време за консуматори с ниска мощност заземителния(занулиращия) извод не е токопроводящ и се ползва само за ориентиране на контакта, защото се ползва двупроводен кабел, въпреки че схемите на захранване са проектирани за трижилно захранване, за това се получава нискотоково офазяване на корпусите, ако са метални, или както е при телевизорите, офазяват се входовете!
При HDMI е предвидено конструктивно да се убират тези наводки, като корпуса на HDMI кабелния контакт първо контактува с входния HDMI корпус, което е някаква защита при включването, допълнително къв буферирането, но при F конекторите, обикновено жилото на кабела първо се включва към входа на приемника и ако има потенциална разлика, директно дефектира тунера!
Поради това е препоръчително да включвате кабелите при липса на захранване, добре е и да си осигурите външно, допълнително заземяване(зануляване) което е свързано към всички корпуси на уредите и телевизора!
При андроид боксовете е по-особено, т.к. са пластмасови кутийки, за това се осигурява еквипотенциално заземяване(зануляване) на захранващия, изходен конектор!
По този повод НР имаше кампания за заменяне на захранващия кабел на адаптера за 220V-240V т.к. не бе сигурно заземяването(зануляването) и се офазяваха лаптопите!

Нещо не можеш да четеш ли вече?
По темата: човека си вързал сателита на село никъде не казва това село да е в Англия. Откъде ги измисли тия ножови контакти с предпазител ;;basi /няма такъв контакт с предпазител/ нямам идея ама няма да издребнявам за някакво си име. Е тука изби рибата с тия консуматори с ниска мощност, земното се ползвало се за ориентация :lol15: нещо компас трябва ли ми за да включа щепсела? Да те светна малко, без да включиш земното/без значение дали е фейк или не/ не можеш да включиш другите клеми /фаза и нула/ има механична защита
. В ук фаза и нула са строго позиционирани винаги знаеш къде е фазата. Чай да те довърша и с тия консуматори с ниска мощност :worry: дали има земно или не е съвсем друга историята, едва ли си чувал за CLASS I и CLASS II уреди , ама важното е да се правиш на умен с някакви сложни думи и изречения без да знаеш кое е истина и кое не точно . Леле мале нискотоково офазяеане как професорски го обясни :;810 поне да беше истина;;602
Това еквипотенциално сързване в ук се казва бондинг и е стандарт във всички сгради. Да не те продължавам нататък че дотук си далечко от истината
Междудругото не са ли ти казали че chatgpt не дава винаги точни отговори, още повече ако нямаш идея какво го питаш за да редактираш там където е необходимо

yavor1 07-11-2023 10:14

Цитирай:

Първоначално написано от dolby (Мнение592839)
Нещо не можеш да четеш ли вече?
По темата: човека си вързал сателита на село никъде не казва това село да е в Англия. Откъде ги измисли тия ножови контакти с предпазител ;;basi /няма такъв контакт с предпазител/ нямам идея ама няма да издребнявам за някакво си име.
Щекерите в Англия са с предпазител:https://www.drax.com/wp-content/uplo...-1024x640.jpeg
Е тука изби рибата с тия консуматори с ниска мощност, земното се ползвало се за ориентация :lol15: нещо компас трябва ли ми за да включа щепсела? Да те светна малко, без да включиш земното/без значение дали е фейк или не/ не можеш да включиш другите клеми /фаза и нула/ има механична защита
. В ук фаза и нула са строго позиционирани винаги знаеш къде е фазата. Чай да те довърша и с тия консуматори с ниска мощност :worry: дали има земно или не е съвсем друга историята, едва ли си чувал за CLASS I и CLASS II уреди , ама важното е да се правиш на умен с някакви сложни думи и изречения без да знаеш кое е истина и кое не точно . Леле мале нискотоково офазяеане как професорски го обясни :;810 поне да беше истина;;602
Това еквипотенциално сързване в ук се казва бондинг и е стандарт във всички сгради. Да не те продължавам нататък че дотук си далечко от истината
Междудругото не са ли ти казали че chatgpt не дава винаги точни отговори, още повече ако нямаш идея какво го питаш за да редактираш там където е необходимо

С теб не се спори, защото си бетонен! Войнстваща посредственост!!!

Може би четеш, но не разбираш написаното и за това спориш за самия спор:worry:

За CLASS ІІ иде реч, който ти е основния аргумент против написаното от мен,защото имат допълнителна изолация и затова не разчитат на земя за защита, което го прави по-безопасно. ако си отварял такъв уред, би ти направило впечатление как е осъществена високочестотната защита на мрежата и нямаше да подскачаш като ощипан ;;516
Нямало контакти с предпазител в Англия, абе ти нали уж там живееш, погледни и ще разбереш, че имат сменяем предпазител! Явно не си технически грамотен, за това не коментирай както в БГ МАМА :)

Знаеш ли кой го интересува как се нарича в Англия еквипотенциалността, никой, но е необходимо да се обезпечи!
Това че не ти е познато понятието, не означава че го няма!
Ти си на принципа на шопа пред слона: Те такова животно няма;;573
Никога не си споменавал какво ти е образованието, какво работиш, тотална анонимност, подплатена с войнстваща посредственост, но контра на всичко, когато не можеш да дадеш обоснован съвет, по-добре мълчи така може и да не си проличи колко си прост и нагъл:e085:

dolby 07-11-2023 12:17

Цитирай:

Първоначално написано от yavor1 (Мнение592842)
С теб не се спори, защото си бетонен! Войнстваща посредственост!!!

Може би четеш, но не разбираш написаното и за това спориш за самия спор:worry:

За CLASS ІІ иде реч, който ти е основния аргумент против написаното от мен,защото имат допълнителна изолация и затова не разчитат на земя за защита, което го прави по-безопасно. ако си отварял такъв уред, би ти направило впечатление как е осъществена високочестотната защита на мрежата и нямаше да подскачаш като ощипан ;;516
Нямало контакти с предпазител в Англия, абе ти нали уж там живееш, погледни и ще разбереш, че имат сменяем предпазител! Явно не си технически грамотен, за това не коментирай както в БГ МАМА :)

Знаеш ли кой го интересува как се нарича в Англия еквипотенциалността, никой, но е необходимо да се обезпечи!
Това че не ти е познато понятието, не означава че го няма!
Ти си на принципа на шопа пред слона: Те такова животно няма;;573
Никога не си споменавал какво ти е образованието, какво работиш, тотална анонимност, подплатена с войнстваща посредственост, но контра на всичко, когато не можеш да дадеш обоснован съвет, по-добре мълчи така може и да не си проличи колко си прост и нагъл:e085:

НЯМА КОНТАКТИ С ПРЕДПАЗИТЕЛ ВЪВ ВЕЛИКОБРИТАНИЯ!!! Набий си го в главата!
Освен че не можеш да четеш, не знаеш и български, правиш ли разлика между контакт и щепсел ? Изводите какъв си ги оставям на теб.
И да, споря защото:
1. се заяждаш с хората без причина - главната причина
2. Не си толкова кадърен за колкото се опитваш да се изкараш, което не би ме бъркало ако не беше причина #1!
Сега отивай да ближеш рани и да се оплакваш на отговорните тук, вероятно пак ще ми изтрият поста :)

ПС
Боже какви глупости си писал... Ако можеш да четеш с разбиране върни се на предишния ми пост и пак го прочети! Няма да се повтарям!

dolby 07-11-2023 12:39

:offtopic:

Интересно ми е докога ще се толерират обиди в този форум от единствено и само един юзер . Има ли някакви специални протекции?

CITRON 07-11-2023 13:30

Цитирай:

Първоначално написано от dolby (Мнение592844)
:offtopic:

Интересно ми е докога ще се толерират обиди в този форум от единствено и само един юзер . Има ли някакви специални протекции?

Зада нестава спор трябва някой да обърне темата. Високо напрежение идва от приемника и се замасява в антената.
Варианти възможни един конвертор с няколко приемника закачени
или антената е метална и има галванична връзка конвертор антена.

yavor1 07-11-2023 13:59

1Прикачено(и)
Цитирай:

Първоначално написано от dolby (Мнение592843)
НЯМА КОНТАКТИ С ПРЕДПАЗИТЕЛ ВЪВ ВЕЛИКОБРИТАНИЯ!!! Набий си го в главата!
Освен че не можеш да четеш, не знаеш и български, правиш ли разлика между контакт и щепсел ? Изводите какъв си ги оставям на теб.
И да, споря защото:
1. се заяждаш с хората без причина - главната причина
2. Не си толкова кадърен за колкото се опитваш да се изкараш, което не би ме бъркало ако не беше причина #1!
Сега отивай да ближеш рани и да се оплакваш на отговорните тук, вероятно пак ще ми изтрият поста :)

ПС
Боже какви глупости си писал... Ако можеш да четеш с разбиране върни се на предишния ми пост и пак го прочети! Няма да се повтарям!

Без да се впечатлявам от простащината ти и войнствената ти посредственост, споделям фактите, а ти си лай:e085:
На теб няма какво да ти се обяснява, ти си неграмотен техник на гарата, факт, но за останалите колеги, които не са като теб обяснявам:
На всичко с импулсно захранване има на входа едни капацитети, уж за филтриране на високочестотната съставна. Между двата проводника и от всеки към корпуса. Нататък от корпуса би трябвало да отиде на земя или поне нулата, ако инсталацията е наред и е реализирано с трижилен кабел. Да, ама има и телевизори и други с тесни щепсели без зануляване(заземяване) с двужилен кабел и тогава има от този капацитивен делител потенциал, който кара фазомерът да свети. Не е ток да те убие,както съм го описал е нискотоково офазяване , но прави големи бели на техниката, особено както е в случая с F-конектор, при който, обикновено първо жилото контактува с входа на тунера и го изгаря по високо напрежение .


Дори адаптерите за 5V на андроид боксовете са реализирани по този начин, но не са заземени(занулени) защото се водят CLASS ІІ - Формалната логика на долбито:lol15:

mistor 07-11-2023 20:10

И краткия отговор на първия питащ в темата е - калпава инсталация , без да се спазват основни стандарти .
Моя съвет е (отзад напред във веригата):
1. Зануляване на всички контакти
2. Заземление (навсякъде където е възможно)
3. В основното табло на жилището за всеки кръг се слага дефектнотокова защита и катоден отводител .
4. Галванични разделители за всичко което идва по кабел от всевъзможни кабелни тв и интернет доставчици .
Наистина не разбирам как някой строи къща за няколко стотин хиляди и се неглижират елементарни стандарти за ел. инсталацията .
Не си правете майтап с електричеството !!! Нищо няма да спестите освен някакви смешни пари , а белята може да е непоправима
Не ми се влиза в спорове кое устройство колко му е калпаво захранването . Изпълнете си т1 до т4 и още докато си купите някакъв боклук откъм захранване , ще го разкриете .

dolby 07-11-2023 22:25

Надявам се автора на темата да си е направил правилните изводите и да вземе мерки. Ако няма повече от един приемник в къщата да обърне особено внимание на инсталацията , не е шега работа. Не пречи да си прегледа и контактите, ако не са занулени да ги занули.

111111 08-11-2023 13:59

Айде са да направим малко по интересна темата.
2 антени на един балкон 2 метра една от друга, захванати на парапета. Едната събира статично електричество, фазомера "святка" при докосване корпуса на приемника .
Ако се гледа от нея повече става даже по често "явлението", а ако духа и вятър гаранция не трябва да се пипа приемника освен ако не страдате от мазохизъм.
приемника е с 2 тунера всякакви комбинации са опитвани.

Какъв ще да е проблема?

yavor1 08-11-2023 16:02

Цитирай:

Първоначално написано от 111111 (Мнение592858)
Айде са да направим малко по интересна темата.
2 антени на един балкон 2 метра една от друга, захванати на парапета. Едната събира статично електричество, фазомера "святка" при докосване корпуса на приемника .
Ако се гледа от нея повече става даже по често "явлението", а ако духа и вятър гаранция не трябва да се пипа приемника освен ако не страдате от мазохизъм.
приемника е с 2 тунера всякакви комбинации са опитвани.

Какъв ще да е проблема?

http://www.dtv-bg.com/showpost.php?p...6&postcount=26

dolby 09-11-2023 00:09

Цитирай:

Първоначално написано от 111111 (Мнение592858)
Айде са да направим малко по интересна темата.
2 антени на един балкон 2 метра една от друга, захванати на парапета. Едната събира статично електричество, фазомера "святка" при докосване корпуса на приемника .
Ако се гледа от нея повече става даже по често "явлението", а ако духа и вятър гаранция не трябва да се пипа приемника освен ако не страдате от мазохизъм.
приемника е с 2 тунера всякакви комбинации са опитвани.

Какъв ще да е проблема?

Казваш че имаш тоя проблем и не си се справил? Дали? Или по скоро е топка за дружката ти на който му лъснаха всички "знания" . Трябваше по умно да го отиграеш

111111 09-11-2023 08:58

Цитирай:

Първоначално написано от dolby (Мнение592874)
Казваш че имаш тоя проблем и не си се справил? Дали? Или по скоро е топка за дружката ти на който му лъснаха всички "знания" . Трябваше по умно да го отиграеш

С Яворчо се разминаваме доста и хич не ми е дружка.
Той няма познание колко волта е напрежението в контакта по БДС и цитира данни от 80-те.

Да има го проблема за сега решен с бърз конектор и редовно докосване с фазомера преди включване,
фазомера мигва за секунда и всичко е наред за 5-6 часа, ако вали повече.

yavor1 09-11-2023 10:57

1Прикачено(и)
Цитирай:

Първоначално написано от 111111 (Мнение592877)
С Яворчо се разминаваме доста и хич не ми е дружка.
Той няма познание колко волта е напрежението в контакта по БДС и цитира данни от 80-те.

Да има го проблема за сега решен с бърз конектор и редовно докосване с фазомера преди включване,
фазомера мигва за секунда и всичко е наред за 5-6 часа, ако вали повече.

Единичките сам си признаваш за офазяване, но не предприемаш никакви мероприятия за отстраняване на проблема:worry:
Относно закачките ти към мен, нали си наясно че е възприето да се споменава 220V , както е възприето посоката на тока да е от плюс към минус, въпреки че е точно обратната:a0335:
Дали и колко ми са познанията, не си ти или другия анонимник, които могат да ми дават оценка, защото личностните нападки не са аргумент против указанията ми относно предотвратяване дефектирането на устройствата, свързани към телевизора, както е в конкретния случай!
Всички телевизори са клас II и почти никой от тях няма трипроводно захранване,конекторите USB, HDMI и други подобни са конструирани така, че първо да се осъществи контакт от шилда и едва след това от сигналните проводници, за да се предпазят от дефектиране на сигналните изводи, но при F-конектора не е така.
Изводите всеки сам може да си ги направи и с кого да се съобрази!
За икономията от 1 лев разход за допълнително, външно заземяване (зануляване) не си струва подлагането на риск от дефектиране на техника за стотици лева!
Икономията е майка на мизерията ;;573
P.S. Относно стойностите на напрежението, аз си ги следя постоянно, така че опорката ти е нефелна ;;516

dolby 10-11-2023 02:59

Цитирай:

Първоначално написано от 111111 (Мнение592858)
Айде са да направим малко по интересна темата.
2 антени на един балкон 2 метра една от друга, захванати на парапета. Едната събира статично електричество, фазомера "святка" при докосване корпуса на приемника .
Ако се гледа от нея повече става даже по често "явлението", а ако духа и вятър гаранция не трябва да се пипа приемника освен ако не страдате от мазохизъм.
приемника е с 2 тунера всякакви комбинации са опитвани.

Какъв ще да е проблема?

Не ми става ясно
1. Има само един приемник и към него са включени антените или има и втори приемник?
2. Какви са антените? Офсет? Парабола? Какви са конверторите? Обикновено са пластмасови отвън, тези какви са?
3. Коаксиала от къде минава? Да минава близо до други ел. кабели?
4. Когато приемника или приемниците са изключени от мрежата, тествал ли си за наличие на напрежение парапета? А при включени?

Това на първо четене...

Цитирай:

Първоначално написано от 111111 (Мнение592877)
С Яворчо се разминаваме доста и хич не ми е дружка.
Той няма познание колко волта е напрежението в контакта по БДС и цитира данни от 80-те.

Да има го проблема за сега решен с бърз конектор и редовно докосване с фазомера преди включване,
фазомера мигва за секунда и всичко е наред за 5-6 часа, ако вали повече.

Не разбрах процедурата? Кабела е изключен и преди да се включи в приемника се тества? Приемника с какво захранване външно или вътрешно?

111111 14-11-2023 13:24

Цитирай:

Първоначално написано от yavor1 (Мнение592880)
Единичките сам си признаваш за офазяване, но не предприемаш никакви мероприятия за отстраняване на проблема:worry:

Чукча ли си не си ли, пиша за статично електричество,
онова дет на времето се образуваше на телевизорите с кинескоп.

Чети преди да пишеш че смеха е пословичен.

@dolby
Един приемник с 2 тунера,
офсетки са антените.

yavor1 14-11-2023 17:34

Цитирай:

Първоначално написано от 111111 (Мнение592998)
Чукча ли си не си ли, пиша за статично електричество,
онова дет на времето се образуваше на телевизорите с кинескоп.

Чети преди да пишеш че смеха е пословичен.

@dolby
Един приемник с 2 тунера,
офсетки са антените.

Ако си умен е за дълго, но ако си прост е за цял живот :worry:
Как се решава проблема с високо напрежение по корпуса, съм го описал.
Който разбрал, разбрал, ти явно не си от тях, щото се имаш за голям "разбирач"
По-добре си мълчи, така може и да не се разбере, колко си прост, от колкото да се излагаш и да го потвърдиш!
Пийни една и се успокой, не ставаш ;;650

dolby 15-11-2023 00:10

Цитирай:

Първоначално написано от 111111 (Мнение592998)
Чукча ли си не си ли, пиша за статично електричество,
онова дет на времето се образуваше на телевизорите с кинескоп.

Чети преди да пишеш че смеха е пословичен.

@dolby
Един приемник с 2 тунера,
офсетки са антените.

Предполагам си слагал друг конвертор на тази проблемната антена без никакъв резултат? Корпуса на конверторите на офстеките е пластмасов (не съм срещал метален) така че това отпада като евентуален проблем.
За мен няма логика едната антена да има статично електричество а другата не. Имат ли някаква съществена разлика антените? На твое място бих проверил за наличие на ток дори минимален на парапета за който са закачени антените (нямаш идея какви ел. инжинери има) и бих преместил кабела на проблемната антена поне за тест.

demmlik 15-11-2023 03:49

Oxy.
 
Дървен, философ Йавка и Джафкаш. :lol15:

111111 16-11-2023 07:20

Цитирай:

Първоначално написано от dolby (Мнение593022)
Предполагам си слагал друг конвертор на тази проблемната антена без никакъв резултат? Корпуса на конверторите на офстеките е пластмасов (не съм срещал метален) така че това отпада като евентуален проблем.
За мен няма логика едната антена да има статично електричество а другата не. Имат ли някаква съществена разлика антените? На твое място бих проверил за наличие на ток дори минимален на парапета за който са закачени антените (нямаш идея какви ел. инжинери има) и бих преместил кабела на проблемната антена поне за тест.

Не е панелка къща е, мерено е разлика няма

п.с.
Аз имам метален конвертор че и двоен :)
но не съм го ползвал.

yavor1 16-11-2023 09:40

Цитирай:

Първоначално написано от 111111 (Мнение593032)
Не е панелка къща е, мерено е разлика няма

п.с.
Аз имам метален конвертор че и двоен :)
но не съм го ползвал.

А дисек ключове или НН мотор имаш ли?
Един въпрос имам: Защо не предприемаш мерки за заземяване(зануляване) на приемника и телевизора?
Нещо персонално ли имаш към обезпечаване на еквипотенциалност, или защото ти е предложено от мен?


Всички времена са във формат GMT +3. Часът е 19:14.

DTV-BG Powered by vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.