Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ

Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ (http://www.dtv-bg.com/index.php)
-   САТЕЛИТНИ АНТЕНИ (http://www.dtv-bg.com/forumdisplay.php?f=17)
-   -   Офсет и парабола работни капацитети (http://www.dtv-bg.com/showthread.php?t=42605)

КСГ 10-07-2017 16:30

Офсет и парабола работни капацитети
 
Офсет 1.6м горе-долу на каква парабола се равнява като КПД?

Благодаря.

П.С. Извинете ме ако въпроса не ми е зададен съвсем коректно.

dzumba 10-07-2017 17:27

Кое е 1.60?Малкото или голямото?

tok82 10-07-2017 17:38

Цитирай:

Първоначално написано от dzumba (Мнение456335)
Кое е 1.60?Малкото или голямото?

кое е малкото
кое е голямото

BULLET 10-07-2017 17:40

Ами офсета има два размера хоризонтален и вертикален! По принцип офсетната антена е част от парабола! Обикновено по добрата работа се дължи на това че конвертора не засенчва рефлектора! Така че разликата е минимална

dzumba 10-07-2017 17:59

Цитирай:

Първоначално написано от tok82 (Мнение456337)
кое е малкото
кое е голямото

Срамота е, представител на оператор, да не вдене!

tok82 10-07-2017 21:50

Цитирай:

Първоначално написано от dzumba (Мнение456340)
Срамота е, представител на оператор, да не вдене!

ти нали си вдянал я обясни сега на тези които невдяват ;;516

Хоризонт 10-07-2017 21:54

параболите имат по-голям кпд в зависимост от направията и разположението на конвертора.
Недостатък е че при сняг иска чистене за разлика от офсета.

yavor1 10-07-2017 22:03

Цитирай:

Първоначално написано от Хоризонт (Мнение456373)
параболите имат по-голям кпд в зависимост от направията и разположението на конвертора.
Недостатък е че при сняг иска чистене за разлика от офсета.

Я прочети внимателно какво си написал, ако можеш и да го обосновеш си следващия нобелист:worry:

dzumba 10-07-2017 22:24

Цитирай:

Първоначално написано от tok82 (Мнение456371)
ти нали си вдянал я обясни сега на тези които невдяват ;;516

Пускаш молба,но не като представител на оператор,за да не излагаш оператора и си приет!:k010(1):

SERHI1970 10-07-2017 22:40

Много нобелисти бре!:)

tok82 10-07-2017 22:44

Цитирай:

Първоначално написано от dzumba (Мнение456377)
Пускаш молба,но не като представител на оператор,за да не излагаш оператора и си приет!:k010(1):

недей да сменяш темата обясни на хората какво значи голямото и малкото нали си разбирач.
Аз мога и да знам но хората дали го разбират или само си пишеш да не заспиш.;;573

Хоризонт 10-07-2017 22:54

Цитирай:

Първоначално написано от yavor1 (Мнение456375)
Я прочети внимателно какво си написал, ако можеш и да го обосновеш си следващия нобелист:worry:

До сега не съм видял радиотелескоп с офсетка.
За огледалото на касагреин да си чул случайно?
Офсет се слага масово напоследък, защото монтажа трае минути за разлика от параболата.
И аз да попитам доста често ли се срешат офсети с два три метра по дължина?:n020:

yavor1 10-07-2017 22:56

Цитирай:

Първоначално написано от Хоризонт (Мнение456387)
До сега не съм видял радиотелескоп с офсетка.
За огледалото на касагреин да си чул случайно?
Офсет се слага масово напоследък, защото монтажа трае минути за разлика от параболата.
И аз да попитам доста често ли се срешат офсети с два три метра по дължина?:n020:

Ти кажи за КПД-то, не ми говори за телескопи :worry:

А и какво разбираш под дължина? Да не е разстояние до хоризонта ;;basi
Малии, много Ви влияе топлото, направо мозъка ви става на резлива боза ;;basi
P.S. Да не си Коко -Варна, защото такива изказвания са негов патент!

Хоризонт 11-07-2017 02:07

:;808 студена боза ли ти сака гръкляна?
http://satlex.net/bg/antef_calc.html
http://satlex.net/bg/antenna_types.html
И въобще въпроса не е зададен правилно

yavor1 11-07-2017 02:34

Нищо не каза за КПД-то на параболичните антени, остава и да уточниш каква е офсетната антена и поради каква причина има по-ниско КПД, според теб единствено :worry:
Съответно обясни и това си съждение :
Цитирай:

Първоначално написано от Хоризонт (Мнение456387)
И аз да попитам доста често ли се срешат офсети с два три метра по дължина?:n020:

Среши си обърканите мисли, за да има поне малко логика в твърденията ти :worry:

Добре е да намалиш "бозата", замайва те и физиката съвсем ти става непонятна ;)

dzumba 11-07-2017 06:36

Цитирай:

Първоначално написано от tok82 (Мнение456386)
Аз мога и да знам но хората дали го разбират или само си пишеш да не заспиш.;;573

Хората,ако не разбираха,щяха да будуват,като теб!

Хоризонт 11-07-2017 08:42

Цитирай:

Първоначално написано от yavor1 (Мнение456400)
Нищо не каза за КПД-то на параболичните антени, остава и да уточниш каква е офсетната антена и поради каква причина има по-ниско КПД, според теб единствено :worry:
Съответно обясни и това си съждение :
Среши си обърканите мисли, за да има поне малко логика в твърденията ти :worry:

Добре е да намалиш "бозата", замайва те и физиката съвсем ти става непонятна ;)

Стига си пълнил форума с празни постове. Ако има нещо конкретно да кажеш направи го, а не да си чешеш езика по онази работа:;803

oldman 11-07-2017 10:34

"Работната" площ на антената е равнината, перпендикулярна на "лъчите" от спътника. Ако се мери площта по размерите на антената, офсетовата е наклонена спрямо спътника и ефективната и площ е по-малка. Представете си 2 чадъра, събиращи вода от дъжда - единият перпендикулярно, другият по ъгъл. На практика, обаче има и други фактори, коио се намесват - и двата вида антени имат плюсове и минуси.

yavor1 11-07-2017 11:56

Цитирай:

Първоначално написано от oldman (Мнение456416)
"Работната" площ на антената е равнината, перпендикулярна на "лъчите" от спътника. Ако се мери площта по размерите на антената, офсетовата е наклонена спрямо спътника и ефективната и площ е по-малка. Представете си 2 чадъра, събиращи вода от дъжда - единият перпендикулярно, другият по ъгъл. На практика, обаче има и други фактори, коио се намесват - и двата вида антени имат плюсове и минуси.

Къде това ;)
http://store.picbg.net/pubpic/D0/F7/...97da1cd0f7.png

http://store.picbg.net/pubpic/AA/43/...2f8013aa43.png

Не е нужно да се опростачва техниката !
И двата вида антени са параболични, при еднакъв размер офсета има по-голяма ефективно отражателна площ, защото се отчита засенчването на конвертора, отражателя и крепежа присъщи на правофокусната антена !
Когато се говори принципно, се прави анализ при минимална стойност и при максимална такава. В конкретния случай, при най-малки антени и при най-големи такива.
Например при сравнение мужду 65см правофокусна и офсетна, правофокусната ще е с 30-40% по-малка ефективна отражателна площ спрямо офсетната, но при размери от 180-200см и нагоре, засенчената площ от конвертора и пръчките е пренебрежима спрямо общата активна площ.
Пи размерите, визирани от Хоризонта, загубата от засенчване като процент от активната площ, са още по-малки, но и там се стараят да ги минимизират.
******************
Първоначално написано от Хоризонт http://dtv-bg.com/images/buttons/viewpost.gif
До сега не съм видял радиотелескоп с офсетка....

Виж съвременните решения, малко ограмотяване не е излишно ;)

http://hicomm.bg/uploads/galleries/2...shes_close.jpg

http://images.astronet.ru/pubd/2002/...nbank_nrao.jpg
http://pop.h-cdn.co/assets/cm/15/06/...e_0508_470.jpg
More importantly, the Green Bank Telescope (GBT) is one of the largest moving objects on Earth. Its dish measures 100 x 110 meters :worry:

oldman 11-07-2017 13:20

Направи си сам чертежи с лъчи по цялата антена и ще видиш. За засенчването си прав.

сателита 11-07-2017 16:40

Много добре е показано на снимките от Явор, приемането на сигнала от двата вида антени. Само да допълня предимствата на параболата и на офсета.

Параболата е първоизточника и се слави като професионална антена, конвертора не се пълни със сняг, но антената се товари със сняг 70%. Лошо

Конверора и носещите правят сянка но сигнала. Лошо.

Антената трябва да се изнесе повече от балкона. Лошо
Вятъра се обтича по добре от офсета. Добре.

Офсет:
Лесно се монтира. Добре
Няма сянка от конвертора и носещи. Добре
Прибрана до балкона. Добре
Снега се трупа 40% на антената и много на конвертора. !?
Тази антена се препоръчва за любители когато е с размер 30 до 140 см.
Лошо се обтича от вятъра. Лошо
Размери по големи от120 см могат да бъдат отнесено от вятъра и това е работа само за служби носещи отговорност.
Дзумба много точно иска първо да изясни кой е малкия размер. Защото това е истинският размер.
Моят коментар зависи от мястото спътника и др. Но е в общи линии от опита ми.

njor 11-07-2017 17:42

Без допълнително да философстваме: офсет до 1.20м, нагоре-парабола.

сателита 11-07-2017 18:03

Цитирай:

Първоначално написано от njor (Мнение456452)
Без допълнително да философстваме: офсет до 1.20м, нагоре-парабола.

Над 120 см. е професионално и разбира се всеки може, но нека си носи отговорност за офсет 180 см при силен вятър.
Параболата се обтича по-добре от вятъра и 300 см стои добре.
Разбира се сега някой ще каже , на крайните спътници е друго, да.
Философията е в окачването.Който може го прави1

Вас 05-10-2017 10:37

Цитирай:

Първоначално написано от yavor1 (Мнение456424)


Здравейте !
Гледайки тези графики, означава ли това че офсетната антена е с около 25 градуса наклонена повече към Земята от правофокусната и следвайки тази логика излиза, че този калкулатор е за правофокусни антени.
Според него не би трябвало да ми излиза спътника, а хващам доста силен сигнал с булсатка на тръба, която държа на ръка горе-долу на място, където смятам да монтирам антената на мотор.


http://www.satlex.net/bg/elobst_calc....5&h=8&e=35.65

братушка 05-10-2017 11:49

Таз дискусия тука ме подсети да пробвам да монтирам стандартен офсет "с главата надолу". Ей така, за сърбеж в ръцете :)
Те тогава вятъра няма да му е страшен. Само да не започне да събира дъжд :)

Още един аспект сте пропуснали обаче във вашта дискусия: обикновено параболите са "късофокусни", а офсетите в повечето случаи са с доста по-дълъг фокус. "Ъгълът на приемане" при конвертора също дава значение и тук става играчка с облъчватели на конверторите...

CITRON 07-10-2017 10:35

Цитирай:

Първоначално написано от братушка (Мнение462925)
Таз дискусия тука ме подсети да пробвам да монтирам стандартен офсет "с главата надолу". Ей така, за сърбеж в ръцете :)
Те тогава вятъра няма да му е страшен. Само да не започне да събира дъжд :)

Още един аспект сте пропуснали обаче във вашта дискусия: обикновено параболите са "късофокусни", а офсетите в повечето случаи са с доста по-дълъг фокус. "Ъгълът на приемане" при конвертора също дава значение и тук става играчка с облъчватели на конверторите...

Да обърнеш антената не е чудо.

Позволи да те поправя правофокусната е с широк ъгъл на фокуса 120-160 Градуса

офсета е с тясно ъгълен фокус 70-90 градуса

CITRON 07-10-2017 11:02

Цитирай:

Първоначално написано от сателита (Мнение456446)
Много добре е показано на снимките от Явор, приемането на сигнала от двата вида антени. Само да допълня предимствата на параболата и на офсета.

Параболата е първоизточника и се слави като професионална антена, конвертора не се пълни със сняг, но антената се товари със сняг 70%. Лошо

Конверора и носещите правят сянка но сигнала. Лошо.

Антената трябва да се изнесе повече от балкона. Лошо
Вятъра се обтича по добре от офсета. Добре.

Офсет:
Лесно се монтира. Добре
Няма сянка от конвертора и носещи. Добре
Прибрана до балкона. Добре
Снега се трупа 40% на антената и много на конвертора. !?
Тази антена се препоръчва за любители когато е с размер 30 до 140 см.
Лошо се обтича от вятъра. Лошо
Размери по големи от120 см могат да бъдат отнесено от вятъра и това е работа само за служби носещи отговорност.
Дзумба много точно иска първо да изясни кой е малкия размер. Защото това е истинският размер.
Моят коментар зависи от мястото спътника и др. Но е в общи линии от опита ми.

Може да се каже; че антените са професионални и любителски и от двата вида. Но всеки вид се използва според потребностите.

Вас 07-10-2017 11:23

Така и не разбрах калкулатора за правофокусни антени ли е:s101

http://www.satlex.net/bg/elobst_calc....5&h=8&e=35.65

dzumba 07-10-2017 11:54

Калкулаторът е за препятствия,на паниците им е все тая!

Вас 07-10-2017 12:10

Така, само че според калкулатора заради препятствието не би трябвало да ми излиза сигнал на 45Е, заради къщата(8-9м висока), а аз изкарвам сигнал с картина с антена на тръба, която държа в ръката си. Искам да я сложа на мотор и все още се чудя дали да започна. Разстоянието до къщата е 7-8м. , а антената е на 2м от земята.:s101
45Е ще бъде най-източния( най-ниския) спътник.

П.С. Ъгълът на елевация на антената е 35,65 и като го задам в калкулатора излиза това от линка:

http://www.satlex.net/bg/elobst_calc....5&h=8&e=35.65

Андрея 07-10-2017 13:11

Изтегли на телефона приложението SatPal . Там има всички данни за местоположението. Лесно се настройва антена.

Вас 07-10-2017 16:36

1Прикачено(и)
Нямам проблем с настройката на антена.....въпроса беше друг, но си отговорих сам. Калкулатора изчислява препятствие за правофокусна антена.:)

братушка 07-10-2017 16:47

Цитирай:

Първоначално написано от CITRON (Мнение463036)
Да обърнеш антената не е чудо.

Позволи да те поправя правофокусната е с широк ъгъл на фокуса 120-160 Градуса

офсета е с тясно ъгълен фокус 70-90 градуса

:) :) :)

Я помисли пак....
Аз писах:
Цитирай:

обикновено параболите са "късофокусни", а офсетите в повечето случаи са с доста по-дълъг фокус. "Ъгълът на приемане" при конвертора също дава значение и тук става играчка с облъчватели на конверторите...
Никъде не съм писал какъв точно е ъгъла.
Но логиката твърди: по-къс фокус - по-голям ъгъл. И обратното: по-дълъг фокус - по-малък ъгъл.

Всъщност си казахме едно и също. Ти просто ползва странна формулировка: "тясно ъгълен фокус". А аз "дълъг" фокус за същото.


Макар, че там има и още един аспект: разстояние на отразения от рефлектора сигнал до конвертора има различна величина в центъра и при края на рефлектора. Съответно от тазлични части на чинията един и същи сигнал пристига с различна фаза и гаси сам себе си: интерференция май се наричаше. При "късофокусни" "широкоъгълни" параболи този ефект е изразен повече, особено при по-къса дължина на вълната, демек в КУ-банде.

CITRON 09-10-2017 15:20

Цитирай:

Първоначално написано от братушка (Мнение463075)
:) :) :)

Я помисли пак....
Аз писах:

Никъде не съм писал какъв точно е ъгъла.
Но логиката твърди: по-къс фокус - по-голям ъгъл. И обратното: по-дълъг фокус - по-малък ъгъл.

Всъщност си казахме едно и също. Ти просто ползва странна формулировка: "тясно ъгълен фокус". А аз "дълъг" фокус за същото.


Макар, че там има и още един аспект: разстояние на отразения от рефлектора сигнал до конвертора има различна величина в центъра и при края на рефлектора. Съответно от тазлични части на чинията един и същи сигнал пристига с различна фаза и гаси сам себе си: интерференция май се наричаше. При "късофокусни" "широкоъгълни" параболи този ефект е изразен повече, особено при по-къса дължина на вълната, демек в КУ-банде.

На времето имаше хубава поредица в Списание Радио и телевизия за СВЧ Антени. Там се отчиташе плътност на материала, грапавината, точността се приемаше за константа. Шум на антената, влияние на земният шум и космически шум. Та там се разглеждаха правофокусни антени от вида ,който масово познаваме с централен облъчвател. Ефективността се въртеше около 80% на антената. Даваше се акцент ,че при по-голямо огледало, влиянието на площта на засенчване намалява.
В интерес на темата малките приемни антени под 1,1 метър при оф- сета се оптимизират по-добре.


Всички времена са във формат GMT +3. Часът е 20:16.

DTV-BG Powered by vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.