Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ

Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ (http://www.dtv-bg.com/index.php)
-   ОБЩИ ДИСКУСИИ за цифрова телевизия (http://www.dtv-bg.com/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Комресиране на канали (http://www.dtv-bg.com/showthread.php?t=43560)

чернок 13-03-2018 00:04

Комресиране на канали
 
Здравейте, може ли някой да разясни до колко на брой канали могат да се излъчват от един транспондер? Интересувам се, защото мисля да сменям доставчика сателитна телевизия (там където живея няма кабелна). Като се поразрових видях, че двата алтернативни оператора излъчват по около 40 канала на транспондер, което на мен ми се видя голяма бройка (като разбира се, нямам претенции да съм разбирач:s101) Тази бройка предполагам ще повлияе на качеството, или пък не? Повечето транспондери са с до 25-26 канала и по-малко. Аз в момента съм на булсатком, но след месец ми изтича договора на мобилния телефон и смятам да комбинирам тв и мобилна услуга за по евтино. Благодаря предварително на отзовалите се!

Дато 13-03-2018 00:22

Зависи много от типа модулация, която се ползва и Symbol Rate.
В случая Мтел САТ и Виваком Сат мачкат до безобразие сигнала на ТВ каналите, но пък има доста по-голямо разнообразие от канали(ако не броим глупостта с ненужните новинарски чуждестранни ТВ канали, които в изобилие наскоро пуснаха Виваком) в сравнение с Булсатком.
Булсатком излъчват предимно в MPEG -2 компресия, което води до по-малък брой ТВ канали, излъчвани на един транспондер. Тоест битрейта на Mpeg -2 SD каналите трябва да е 3 Mbps поне, за да е прилично качеството на картината.
Мтел и Виваком Сат пък излъчват предимно в MPEG -4 компресия, което позволява на един транспондер да има повече канали в сравнение с Mpeg -2.
По принцип нормално е на един DVB-S2 транспондер в MPEG -4 компресия да се излъчват не повече от 25-26 SD ТВ канала, за да е прилично качеството на картината и звука им. При канали, излъчващи в Mpeg -4 качеството е идеално при битрейт на картината не по-нисък от 2 Mbps.

njor 13-03-2018 10:29

Цитирай:

Първоначално написано от чернок (Мнение476271)
Здравейте, може ли някой да разясни до колко на брой канали могат да се излъчват от един транспондер? Интересувам се, защото мисля да сменям доставчика сателитна телевизия (там където живея няма кабелна). Като се поразрових видях, че двата алтернативни оператора излъчват по около 40 канала на транспондер, което на мен ми се видя голяма бройка (като разбира се, нямам претенции да съм разбирач:s101) Тази бройка предполагам ще повлияе на качеството, или пък не? Повечето транспондери са с до 25-26 канала и по-малко. Аз в момента съм на булсатком, но след месец ми изтича договора на мобилния телефон и смятам да комбинирам тв и мобилна услуга за по евтино. Благодаря предварително на отзовалите се!

Ти искаш да ти е по евтино или по качествено с повече канали?

Чък Норис 13-03-2018 10:32

Иска хубаво и евтино, за 5 лева ако може, за без пари ако е, още по-добре. ;)

чернок 13-03-2018 14:35

Цитирай:

Първоначално написано от Чък Норис (Мнение476282)
Иска хубаво и евтино, за 5 лева ако може, за без пари ако е, още по-добре. ;)

Не съм казал, че искам да е за без пари. Естествено, че качественото е скъпо, но тук става въпрос за отсъпка при комбиниране на повече услуги. За района където живея булсат не предлага други услуги освен сателитна телевизия.
Питах, защото исках да разбера дали чисто технически е възможно да се излъчват 40-42 канала на един транспондер с нормално (нямам очаквания за кристално чисто) качество на картината.

Mediadigital 13-03-2018 14:44

Цитирай:

Първоначално написано от чернок (Мнение476322)
Не съм казал, че искам да е за без пари. Естествено, че качественото е скъпо, но тук става въпрос за отсъпка при комбиниране на повече услуги. За района където живея булсат не предлага други услуги освен сателитна телевизия.
Питах, защото исках да разбера дали чисто технически е възможно да се излъчват 40-42 канала на един транспондер с нормално (нямам очаквания за кристално чисто) качество на картината.

Нормално е да има 40-42 канала ако са в Мпег-4 по мегабит и двеста ако минат на DVB-S2X HEVC може да сложат и 60канала СД с идеално качество

Дато 13-03-2018 15:07

Цитирай:

Първоначално написано от Mediadigital (Мнение476323)
Нормално е да има 40-42 канала ако са в Мпег-4 по мегабит и двеста ако минат на DVB-S2X HEVC може да сложат и 60канала СД с идеално качество

Могат да сложат 40 канала в Mpeg -4 и Виваком са го направили, както е известно, но качеството е тоалетно с извинение.

чернок 13-03-2018 20:10

Цитирай:

Първоначално написано от Дато (Мнение476324)
Могат да сложат 40 канала в Mpeg -4 и Виваком са го направили, както е известно, но качеството е тоалетно с извинение.

И това е защото от виваком не са го направили както трябва или просто няма как иначе да е при натъпкани толкова много канали?

Дато 13-03-2018 20:45

Цитирай:

Първоначално написано от чернок (Мнение476356)
И това е защото от виваком не са го направили както трябва или просто няма как иначе да е при натъпкани толкова много канали?

Ъплинк техниката, с която излъчват ТВ каналите на повечето им транспондери е стара, но по-голямата мацаница идва и от факта, че във въпросните 40 ТВ канала на един транспондер са включени и HD канали, които са наблъскани на него. Бройката не включва само SD при тях.
Надявам се, че с новия спътник, на който скоро ще се преместят през тази година ще успеят да активират още няколко нови транспондера, чрез които да оправят малко положението и качеството да грейне.

чернок 13-03-2018 21:16

А относно мтел някой би ли споделил своите наблюдения, защото гледам, че и те са с 39 канала на едининия си транспондер?


Всички времена са във формат GMT +3. Часът е 19:48.

DTV-BG Powered by vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.