Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ

Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ (http://www.dtv-bg.com/index.php)
-   Уроци и съвети за начинаещи (http://www.dtv-bg.com/forumdisplay.php?f=150)
-   -   Инсталиране на сателитна система. (http://www.dtv-bg.com/showthread.php?t=33890)

Слънчев 13-06-2014 08:51

Инсталиране на сателитна система.
 
Здравейте,
Закупихме си на нашия кораб сателитна чиния с рамер 110, и приемник дрийм бокс 800 хд.
Но явно всички сме незнаещи и неможехме д го докараме до никъде.
В момента сме в Амстердам.
Дали някой би дал съвет как да го подкраме тов чудо - поне на един сателит?
Благодаря предварително за съветите и линковете за повече информаия.

blingg 13-06-2014 09:34

Чинията трябва да е фирсирана към нещо неподвижно. Ако корабът ви се движи постоянно, дори и да се поклаща, това няма как да стане на самия него, освен ако не ползвате система за динамично позициониране на антената с GPS и жироскопи. Антената трябва винаги да сочи към сателита. Ако основата към която е прикрепена, не е стабилна, има нужда от устрйство, което да корегира в реално време отконенията. Доколкото знам подобни системи има на круизните кораби, с помощта на които се предоставя сателитен интернет на пътниците.
В случай че нямате подобно устройство, вариантът ви е да я мотирате някъде на брега.

вассил46 13-06-2014 10:33

Цитирай:

Първоначално написано от Слънчев (Мнение324499)
Здравейте,
Закупихме си на нашия кораб сателитна чиния с рамер 110, и приемник дрийм бокс 800 хд.
Но явно всички сме незнаещи и неможехме д го докараме до никъде.
В момента сме в Амстердам.
Дали някой би дал съвет как да го подкраме тов чудо - поне на един сателит?
Благодаря предварително за съветите и линковете за повече информаия.

Според мен ще може да е ползвате само в застой, и при промяна положението Ви промяна и антената ,но поне ще Ви е лесно, разполагате с навигация. http://www.tele-satellite.com/TELE-s...l/beginner.pdf
http://satellite-bg.blogspot.com/2008/05/usals.html
http://www.dishpointer.com/

klm 13-06-2014 10:51

С
 
Привет,

Един от вариантите за търговски кораб е на всеки борд по една "незабележима" фиксирана стойка с по една педя вертикала тръба, захваната за леерите. На антената също се монтира парче тръба, но с по-малък или по-голям диаметър, колкото да се "нахлузи" или напъха на мястото. Трябва и страничен фиксиращ болт, за да се притегне и да не се върти. Така много бързо се слага и маха ако нещо раздуха времето или тъкмо сте се вързали и мача е почнал :mrgreen:

Елевацията, естествено, се настройва по обичайния начин.

Стойките се поставят от двете страни на мостика, някъде по-назад, че да не пречат и където позволи капитана и/или шефа. Ако е само една, все ще има позиция, при която ще пречи някоя мачта или друго.

Фитера, ако има такъв, може да отреже една бронзова шайба, с вътрешен диаметър колкото е на тръбата на стойката (30-40 мм или колкото е там) и външен 70..100 мм, като я разграфи през 5 градуса и да "начука" цифри за ориентация (0, 45, 90, ...). Това може и от пластмаса и с маркер, ама иначе е по-морко така :mrgreen:

От мостика се вземат GPS координатите и посоката, а с някоя програмка (едно време ползвахме SAA - satellite antena alignment) се определят посоката и елевацията на сателита.
Това става за 1 минута.

Вземаш антената, отиваш до стойката, "надяваш" първо шайбата с градусите и я въртиш спрямо носа на кораба и курса така, че нулата на шайбата да ти сочи север.
Завиваш кабела за конвертора, "надяваш" антената и я ориентираш по шайбата към изчислената с програмата посока на съответния сателит.
Това отнема още няколко минути.

Най-досадното е фината настройка - или с два броя WT (един върти антената, а друг гледа в салета) или с някоя електронна джаджа на място.

По този начин сме гледали Булсат от Израел почти до Гибралтар, като от време на време трябва да се "почуква" антената.
Е, много рядко се случва такова добро време, но дори и в пристанище трябва да се коригира според товаренето на кораба.

Слънчев 13-06-2014 11:10

Благодаря изключително много на вички за съветите.
Сега да споделя с вас до къде я докарахме.
Стоикете са направени и монтирани на 2-те крила на кораба така че от всяка една позиция да обхвщаме почти 180* чист хоризонт (за а не пречат части от кораба).
Антената я монтирахме и закачихме към приемника.
И от там започва огромното ни незнание.
1-во само да спомена че аз съм електромеханика на кораба но нямам познания по сателитната техника. С четене достигнах до инфото че даже и окото се върти на някакви си градуси.
2-ро идеята ни е да ползвам антената когато сме вързни на пристанище и (ако е въможно) когато се движим в права линия по даден курс. За второто - от съветите ми ме навежда мисъл че може би няма да стане..
Проблема ни идва когато се опитаме да намерим сателит и да хванем някой канал с приемника.
Ползвам аналогово устройство за определяне силата на сигнала което се закача между окото и приемника.
С него докарвам сила на сигнал от 7-9дБ но мисля че някъде бъркаме генерално защото никакъв сигнал не се появява на телевизора.
Сега имам няколко въпроса ако има някой знанията и времето да ми помогне.
1-Да се реши един сателит който да се трйсне (да кажем там Астра 2 или който и да е.
2-Според текущите ни кординати в един сайт (мисля че беше dishpointer.com) - определям ъгъла на елевация и кординати за насочване на антената. Като стана въпрос за това - кое на антената се гледа за определяне на ъгъла на елевация? Самата антена, пръчката която държи окото или....?
3- след като насоча антената към дадената посока и намеря позицията на най-силния сигнал с уредчето - после какво се прави?
Мисля че заради тов че не знаем как да оперираме с приемника - правим глупости и никакъв сигнал не хващаме.

Извинявам се за дългото обяснение но от опит знам че ако не си обяснил достатъчно - няма как да получиш адекватен съвет.

oldman 13-06-2014 11:53

Приеми съветите ми като от един малко знаещ.
Тези децибели са малко. Когато ги хванеш, опитай се да завъртиш антената наляво - надясно и после нагоре-надолу, но много плавно за да увеличиш децибелите. Когато хванеш максимума, виж дали го държи или сигналът "плува". Ако има плуване, значи корабът се клати и няма да стане работата. Сигналът може да е от съседен спътник и може при сканирането да не ти хване програми. Опитай да сканираш съседни спътници, докато хванеш нещо. Отиваш на лингсат и по имената на програмите виждаш на кой спътник си.
Чинията се върти мноооооооооооооооооогоооооооо бавно!
Желая ти успех

CITRON 13-06-2014 12:25

Почети Съветите на KLM много са адекватни. Дай някъкви координати.
попринцип е хубаво и антената да има някаква скала за ориентир, Дриимбокса тунера му локва честотите тоест трябва ти известно време да постоиш на позиция и е труден за човек без практика. Файдера реагира на сигнали на всякъкви високочистотни излъчвания може и на бордови радари да реагира. Трябва ви например приемник на булсат предварително настроен, за Хелас 39Е антената подготвена с елевацията според мястото за Хелас 39Е и азимута според съветите на KLM

klm 13-06-2014 13:43

Цитирай:

Първоначално написано от Слънчев (Мнение324517)
...
2-Според текущите ни кординати в един сайт (мисля че беше dishpointer.com) - определям ъгъла на елевация и кординати за насочване на антената. Като стана въпрос за това - кое на антената се гледа за определяне на ъгъла на елевация? Самата антена, пръчката която държи окото или....?
...

Ами би трябвало да има градуировка около болта за фиксиране на елевацията. А всъщност, елевацията е ... представи си една "класическа" антена с прав фокус и три пръчки, държащи конвертора (не разбрах каква точно имате на кораба). Линията, минаваща през конвертора (окото) и центъра на чинията, определя елевацията. По-точно, ъгълът между тази линия и хоризонта. Ако чинията е поставена като ... чиния за хранене :mrgreen: и пръчките с конвертора сочат нагоре, това е 90 градуса. Ако пръчките и конвертора сочат хоризонта - 0 градуса.

Ако антената е офсет, тогава трудно се определя на око, но така или иначе би трябвало да има някаква скала и маркер по железата около болта.

Също трябва от програмата или сайта, който ползвате, да се запише и завъртането на конвертора около оста му.
То как беше, колеги, че да не стана за смях :mrgreen:
Ако кораба е на меридиана, на който е сателита, конвертора не е завъртян, т.е. кабела сочи надолу. Ако сме на по-голяма или по-малка дължина (на изток или запад) съответно се завърта леко по часовника или обратно, съобразно по-горе отчетените градуси (гледайки антената откъм конвертора).

Но така или иначе настройката си беше цирк:
- Няма, няма, ооп дай, дай, а така ... ю бре върни малко ...
:mrgreen:
С новите електронни джаджи сигурно е скучно

вассил46 13-06-2014 15:08

Ако Бокса Ви има качени спътници? опитай с него. виж http://dox.bg/files/dw?a=2cea041962
И започвате малко на ляво или дясно, като постигнете нещо тогава вече ще търси те вертикал и хоризонтал,по наше му казано колко часа да сочи кабела на конвертора.

Слънчев 13-06-2014 22:26

Благодаря на всички ви за отделеното време и съветите.
Утре ще се вържем на кей в Антверпен (Белгия) и там ще се опитам да последвам съветите ви.
За съжаление няма как да намеря приемник на Булсат или на който и да е български доставчик и да го закача....
Антената ни е 110см една пръчка която държи окото. Според мен окото не е вертикално на долу и не сочи към цнтъра на чинията. Но аз си мисля че и на терасата ми чинията която инсталираха от ВиваКом преди 2-3 години също беще подобна и според шурето не е кръгла а елипса. Аз и на тази и викам кръгла но явно не разбирам.
Имам един въпрос - ако съм насочил антената към някой пътник (да кажем Астра 1L - как да рабера или настроя приемника да търси точно тои спътник? Нещо ми е много трудно управлението на този приемник.
И си мисля че една от причините е че да кажем съм насочил сателитната чиния към един сателит а се мъча да намеря програми на друг.
Вече 3 дена се мъчим, дадохме 600 евро за системата и ако не я подкарам.. капитана с право ще ме "застреля".

Слънчев 13-06-2014 22:28

Цитирай:

Първоначално написано от oldman (Мнение324522)
Приеми съветите ми като от един малко знаещ.
Тези децибели са малко. Когато ги хванеш, опитай се да завъртиш антената наляво - надясно и после нагоре-надолу, но много плавно за да увеличиш децибелите. Когато хванеш максимума, виж дали го държи или сигналът "плува". Ако има плуване, значи корабът се клати и няма да стане работата. Сигналът може да е от съседен спътник и може при сканирането да не ти хване програми. Опитай да сканираш съседни спътници, докато хванеш нещо. Отиваш на лингсат и по имената на програмите виждаш на кой спътник си.
Чинията се върти мноооооооооооооооооогоооооооо бавно!
Желая ти успех

Много благодаря за съвета. Само да попитам - на този файндер максимума е 10дБ. Как да хвна повече или ако е на 10 е добре?

Kalabriec 14-06-2014 09:01

Цитирай:

Първоначално написано от Слънчев (Мнение324609)
Много благодаря за съвета. Само да попитам - на този файндер максимума е 10дБ. Как да хвна повече или ако е на 10 е добре?



Айде и аз да се помъча малко да помогна,ще го направя по възможно най простия начин без много технически термини понеже явно не ви е много ясно .След като вертикалната тръба е монтирана следва закачането на сателитната антена,нанизвате я на стойката.Определяте къде е Юг. Предполагам някое компасче се намира на пампора.Такааа Анверс се намира на 04гр 24мин източно от Гринуич,така до Хеллас който е на 39 град изток от Гринуич има 35 град.След като сте застанали зад антената я ориентирайте първо да гледа юг след като сте го определили по компаса или по някой телефон който има компас.следва движение на антената на изток,имате да въртите 35 град до Хелас. Започнете да въртите лекичко наляво съответно на изток и си бройте до три .Едноо двее три,въртете много леко. Това са 3 градуса .Направете това 11 пъти и малко. Антената погледната от страни трябва да бъде почти вертикална,понеже чувствам че е Офесет, там сте насевер и трябва да е почти вертикална.Това са грубите настройки, конвертора или окото както го наричате долната му част където се завива кабела трябва да не е вертикална а да сочи 20 часа вечерно време,това е за Анверс. Предполага се че че след всички тези операции сте някъде около или почти върху спътника. Влизате в менюто на Приемника на сателити намирате Hellas sat -39 E, от там си избирате транспондер 12 565 Н ,30000, 7/8 който ед на Булсат и след като всичко е навързано от скалата за силата на сигнала започвате както се казва изцеждането на антената и много леко наляво или на дясно. Малко да мръдне по скалата стопирате и пипате елевацията и така докато излезе на макс.Дано съм бил полезен.Няма шанс да не излезне по този начин .Прочетете внимателно какво съм написал за Юг и колко да връткате на изток. Аз бях на един остров във северно море Източно Фризки острови почват от Холандия и отиват към Дания ,там монтирах антена за Астра и беше почти вертикална ,значи при ваз за Була трябва да е почти вертикална.Но всичко е въпрос там на място . Дано съм бил полезен с моя по простичък начин . Елевацията е наклона на антената спрямо вертикалата.

rico82 14-06-2014 09:22

Здравей, колега. Щом ще акустирате в Антверпен, там ще хванеш UK лъчите на Астра 28.2, където има много свободни програми. Надявам се имате компас на кораба. Първо заставаш пред чинията и завърташ окото така, че кабела да сочи 19:00 по часовника. След това насочваш чинията по компаса. Азимута на Астра 28.2 за Антверпен е 150 градуса. За елевацията на чинията гледайки я отзад заставаш перпендикулярно на нея от дясната и страна. Долния и край, този, на който е закрепена стойката на окото трябва да сочи около 17:00 часа по часовника. В това време уреда за настройка трябва вече да е отчел децибели. След това почваш да въртиш чинията съвсем бавно и по хоризонтал, и по вертикал, за да изараш максимално децибели. Махаш уреда, свързваш кабела от окото към приемника и отиваш да сканираш. Намираш автоматично сканиране и го пускаш. Ако всичко е наред трябва да излязат доста програми. Надявам се си ме разбрал. Успех и пиши резултата :)

EDIT: Колегата ме е изпреварил, но и неговите съвети може да ползваш.

михоф33 14-06-2014 09:30

То май най-големия ви проблем ще е работата с приемника. Вземете та му качете готови сетинги за Булсатя (или за кой да е спътник), използва се много проста програмка Dreamset (тук я има и упътване на руски има), предполагам че сетингите от кой да е приемник ще станат. После включвате на някоя програма и почвате да търсите мнооогоо бавно. ;)

Edit: Не забравяйте че трябва да се настрои и типа свързване, предполагам че сте без дайсек, затова си задайте само спътника който ще настройвате.

;;650

вассил46 14-06-2014 10:09

Цитирай:

Първоначално написано от Слънчев (Мнение324606)
Имам един въпрос - ако съм насочил антената към някой пътник (да кажем Астра 1L - как да рабера или настроя приемника да търси точно тои спътник? ".

Включваш, бутон на долу>зелен бутон>задаваш спътник от появилия се списък>ОК> Ще се появи списък с програми, задаваш програма >ОК и си там. Един въпрос- като пуснеш приемника и натиснеш ОК какво изписва?

teolink 14-06-2014 12:55

Мисля, че все ще има някакви антени наоколо, които да се ползват за ориентир. Най-вероятно те са насочени към 42Е, т.е близко до булсатския спътник и може да се търси в малко по-стеснени граници, като така вероятността да се засече нещо е по-голяма.
Някои колеги писаха вече за програмката SAA - която може да покаже в кое време точно азимута на слънцето и на даден спътник съвпадат, и тогава след насочване пкъм слънцето трябва само малко да се промени елевацията (наклона) на чинията.

дрим 14-06-2014 13:07

Цитирай:

Първоначално написано от teolink (Мнение324706)
Мисля, че все ще има някакви антени наоколо, които да се ползват за ориентир. Най-вероятно те са насочени към 42Е, т.е близко до булсатския спътник и може да се търси в малко по-стеснени граници, като така вероятността да се засече нещо е по-голяма.
Някои колеги писаха вече за програмката SAA - която може да покаже в кое време точно азимута на слънцето и на даден спътник съвпадат, и тогава след насочване пкъм слънцето трябва само малко да се промени елевацията (наклона) на чинията.

Ако разполагаш с някакъв смарт телефон или таблет, изтегли си програмата DishPointer pro, като я стартираш, тя ти включва камерата и през нея виждаш дъгата с всички спътници, които си избрал от настройките на програмата да се виждат, помага доста за ориентир.

AGT 14-06-2014 13:10

Цитирай:

Първоначално написано от teolink (Мнение324706)
Мисля, че все ще има някакви антени наоколо, които да се ползват за ориентир. Най-вероятно те са насочени към 42Е, т.е близко до булсатския спътник и може да се търси в малко по-стеснени граници, като така вероятността да се засече нещо е по-голяма.
Някои колеги писаха вече за програмката SAA - която може да покаже в кое време точно азимута на слънцето и на даден спътник съвпадат, и тогава след насочване пкъм слънцето трябва само малко да се промени елевацията (наклона) на чинията.

Човека ще е в Антверпен какви антени на 42Е да ползва за ориентир ????

Цитирай:

Първоначално написано от Слънчев (Мнение324606)
Благодаря на всички ви за отделеното време и съветите.
Утре ще се вържем на кей в Антверпен (Белгия) и там ще се опитам да последвам съветите ви.


hajduk 14-06-2014 13:48

Колега Слънчев, намери някой от форума, чиито съвети разбираш и човека има време, разберете се на скайп или на лични съобщения и нека само един да ти помага. Иначе - аз чета темата и се опитах да си представя, ти дето не си се занимавал с тези неща какво успяваш да разбереш - пълна каша ...

klm 14-06-2014 14:31

Цитирай:

Първоначално написано от дрим (Мнение324707)
Ако разполагаш с някакъв смарт телефон или таблет, изтегли си програмата DishPointer pro, като я стартираш, тя ти включва камерата и през нея виждаш дъгата с всички спътници, които си избрал от настройките на програмата да се виждат, помага доста за ориентир.

Колега,

Все едно с чук ме удари по главата :mrgreen:
Писах, писах едновремешни морски щуротии, а изобщо не ми дойде на ум за смартфоните, при все, че и аз имам три такива на телефона:

Dish Align - звуков сигнал за точната посока
Satellite Director - антената се вижда през камерата
SatelliteLocator - цялата дъга с всички сателити

Всичките дават азимута, елевацията и завъртането на конвертора (LNB Skew) за избрания сателит. Сигурно има още много други и за Андроид.
Айфона е малко досаден, че като се излезе на открито (извън "железата" на кораба), трябва малко време за да си калибрира GPS-а.
Може първо да се пусне компаса - показва калибрацията.
Само гледайте да не удавите някой телефон зад борда :mrgreen:


Изглежда основните трудности са с настройките на конкретния приемник, а не антената, но не му разбирам. Добавяне на транспондери, канали ...
Наистина, който има възможност, да помогне с този приемник...

teolink 14-06-2014 14:48

@AGT
Ако можеш помисли малко по-мащабно преди да цвъркаш с червено!
Жокер: "Емигрантска общонст"

yavor1 14-06-2014 14:51

Цитирай:

Първоначално написано от Слънчев (Мнение324517)
Благодаря изключително много на вички за съветите.
Сега да споделя с вас до къде я докарахме.
Стоикете са направени и монтирани на 2-те крила на кораба така че от всяка една позиция да обхвщаме почти 180* чист хоризонт (за а не пречат части от кораба).
Антената я монтирахме и закачихме към приемника.
И от там започва огромното ни незнание.
1-во само да спомена че аз съм електромеханика на кораба но нямам познания по сателитната техника. С четене достигнах до инфото че даже и окото се върти на някакви си градуси.
2-ро идеята ни е да ползвам антената когато сме вързни на пристанище и (ако е въможно) когато се движим в права линия по даден курс. За второто - от съветите ми ме навежда мисъл че може би няма да стане..
Проблема ни идва когато се опитаме да намерим сателит и да хванем някой канал с приемника.
Ползвам аналогово устройство за определяне силата на сигнала което се закача между окото и приемника.
С него докарвам сила на сигнал от 7-9дБ но мисля че някъде бъркаме генерално защото никакъв сигнал не се появява на телевизора.
Сега имам няколко въпроса ако има някой знанията и времето да ми помогне.
1-Да се реши един сателит който да се трйсне (да кажем там Астра 2 или който и да е.
2-Според текущите ни кординати в един сайт (мисля че беше dishpointer.com) - определям ъгъла на елевация и кординати за насочване на антената. Като стана въпрос за това - кое на антената се гледа за определяне на ъгъла на елевация? Самата антена, пръчката която държи окото или....?
3- след като насоча антената към дадената посока и намеря позицията на най-силния сигнал с уредчето - после какво се прави?
Мисля че заради тов че не знаем как да оперираме с приемника - правим глупости и никакъв сигнал не хващаме.

Извинявам се за дългото обяснение но от опит знам че ако не си обяснил достатъчно - няма как да получиш адекватен съвет.

1 Защо сте избрали ДМ800, имате ли нет постоянно?
2. Има готови сетинги (напримимер тези http://upek.sputnik-sat.info/content.php?id=29576 ) зареди си ги ( но ако ти си най-печения на кораба , хмм..) описаха ти как става. Не си писал нищо за имиджа на приемника, ама то е друга бира.
3. антената е с добър размер, би трябвало да няма проблеми и на ход, ако фитера направи въртяща се стойка с редуктор и ел.двигател ( може от дистанционен кран , въпроса е да е с ниско напрежение , да не обяснявам защо , може и двигател за чистачки на автомобил да ползвате, все пак в Анверс има мноого морги)
4. А ако фитера е печен и не много зает може да се направят стойки , компенсиращи страничното клатене и крена , но това е на по-късен етап.
5. Ползвай програмата http://www.dishpointer.com/ , избираш си сателит, избираш си Анверс , избираш си кея и се вижда каква елевация и на колко градуса трябва да се завърти конвертора. останалото е боза ;;650

AGT 14-06-2014 15:02

Цитирай:

Първоначално написано от teolink (Мнение324713)
@AGT
Ако можеш помисли малко по-мащабно преди да цвъркаш с червено!
Жокер: "Емигрантска общонст"

Нищо не разбрах ????? Какво червено те гони ???


Sent from my iPhone using Tapatalk

BOBIKAT 14-06-2014 17:11

Цитирай:

Първоначално написано от AGT (Мнение324716)
Нищо не разбрах ????? Какво червено те гони ???


Sent from my iPhone using Tapatalk

Дето си го цитирал за 42 Е?
;;650

AGT 14-06-2014 17:15

Абе за червеното се досетих . Ама не разбрах какво мащабно да мисля и какво общо имаше 42Е .


Sent from my iPhone using Tapatalk

BOBIKAT 14-06-2014 17:56

В тоя град сигурно доста турчоля има.

CITRON 14-06-2014 21:19

Цитирай:

Първоначално написано от Слънчев (Мнение324609)
Много благодаря за съвета. Само да попитам - на този файндер максимума е 10дБ. Как да хвна повече или ако е на 10 е добре?

Покажи снимка на файдера....
Предлагам ти да се целиш в Хелас 39 булсатком 12524 bit30000 fec 7/8. От твоята позиция 4,3Източна дължина и 51,2Северна ширина.
Хелас е на Азимут 138,4 градуса, Елевация „височината 23 градуса на антената, ъгъл на конвертора 24,5градуса

yavor1 14-06-2014 22:23

Цитирай:

Първоначално написано от yavor1 (Мнение324714)
1 Защо сте избрали ДМ800, имате ли нет постоянно?
2. Има готови сетинги (напримимер тези http://upek.sputnik-sat.info/content.php?id=29576 ) зареди си ги ( но ако ти си най-печения на кораба , хмм..) описаха ти как става. Не си писал нищо за имиджа на приемника, ама то е друга бира.
3. антената е с добър размер, би трябвало да няма проблеми и на ход, ако фитера направи въртяща се стойка с редуктор и ел.двигател ( може от дистанционен кран , въпроса е да е с ниско напрежение , да не обяснявам защо , може и двигател за чистачки на автомобил да ползвате, все пак в Анверс има мноого морги)
4. А ако фитера е печен и не много зает може да се направят стойки , компенсиращи страничното клатене и крена , но това е на по-късен етап.
5. Ползвай програмата http://www.dishpointer.com/ , избираш си сателит, избираш си Анверс , избираш си кея и се вижда каква елевация и на колко градуса трябва да се завърти конвертора. останалото е боза ;;650

6. Може и един линеен мотор да вземете , с него ще се завърта дистанционно антената на ~80-90 градуса , достатъчно е за компенсиране резкаенето на помощника ;)

ВалчоП 14-06-2014 23:32

Няма ли кой да му пусне един стрийм и да се приключи с тези родилни напъни....:lol15:

rico82 15-06-2014 00:15

Предлагам накрая да си пуснат кабелен нет и някой благороден шейх от тук да им пусне линия... Взехте човека на подбив вече... Представям си какво ще му е като влезе и прочете целият този спам. Сигурно ще му дойде да изхвърли чинията и приемника през борда.
Колега Слънчев, пиши ми на лично ако искаш. Ще ти помогна за настройката.

Слънчев 15-06-2014 00:26

Цитирай:

Първоначално написано от rico82 (Мнение324692)
Здравей, колега. Щом ще акустирате в Антверпен, там ще хванеш UK лъчите на Астра 28.2, където има много свободни програми. Надявам се имате компас на кораба. Първо заставаш пред чинията и завърташ окото така, че кабела да сочи 19:00 по часовника. След това насочваш чинията по компаса. Азимута на Астра 28.2 за Антверпен е 150 градуса. За елевацията на чинията гледайки я отзад заставаш перпендикулярно на нея от дясната и страна. Долния и край, този, на който е закрепена стойката на окото трябва да сочи около 17:00 часа по часовника. В това време уреда за настройка трябва вече да е отчел децибели. След това почваш да въртиш чинията съвсем бавно и по хоризонтал, и по вертикал, за да изараш максимално децибели. Махаш уреда, свързваш кабела от окото към приемника и отиваш да сканираш. Намираш автоматично сканиране и го пускаш. Ако всичко е наред трябва да излязат доста програми. Надявам се си ме разбрал. Успех и пиши резултата :)

EDIT: Колегата ме е изпреварил, но и неговите съвети може да ползваш.


Здравете колеги.
Искам да изкажа голямата си благодарност към всеки един от вас за отделеното време и съвети.
Имам положителен резултат който никога нямаше да постигна без вас.
Надявам се все някога да мога да почерпя или да се отплатя със същото.
Сега и да кажа какво постигнах.
След като прочетох внимателно съветите ви:
Успях с помощ от dishpointer.com да насоча антената към Астра 28.2 1N. Елевацията - използвах градуировката на съпорта на антената.
От менюто отидох на конфигурация и зададох да търси този сателит.
Пуснах да сканира и ми намери 500 и кусур програми.
После следвайки съвета ви влязох в сателитите, от там на Астра, от там на провайдър - и намерих програмите.
Че и даже една голяма част от тях работят.
След което вкарах кабела на интернет-а и платени програми също тръгнаха.

Сега остава последната част.... :)
Да сложа окото което е за 2 приемника и да подкарам и мотора....
Не бях споменал до сега че го има, защото в момента не го ползвам - с идеята първо въобще да подкарах системата, а и в началото когато се опитах с него - веднъж работи и после 5-6 пъти не иска да работи.
Утре ще тествам повече и ще ви разкажа.

Още веднъж пичове - огромни благодарности.

;;650;;650;;650;;650

вассил46 15-06-2014 08:42

Колега надявам се щом си стигнал до тук да се справиш и с мотора. Дано това ти помогне.;;650 http://satellite-bg.blogspot.com/2008/05/usals.html

rico82 15-06-2014 08:51

Супер, радвам се че си успял. Сега можеш да пробваш и 39 с кабела ;)

CITRON 15-06-2014 10:05

Цитирай:

Първоначално написано от Слънчев (Мнение324779)
Здравете колеги.
Искам да изкажа голямата си благодарност към всеки един от вас за отделеното време и съвети.
Имам положителен резултат който никога нямаше да постигна без вас.
Надявам се все някога да мога да почерпя или да се отплатя със същото.
Сега и да кажа какво постигнах.
След като прочетох внимателно съветите ви:
Успях с помощ от dishpointer.com да насоча антената към Астра 28.2 1N. Елевацията - използвах градуировката на съпорта на антената.
От менюто отидох на конфигурация и зададох да търси този сателит.
Пуснах да сканира и ми намери 500 и кусур програми.
После следвайки съвета ви влязох в сателитите, от там на Астра, от там на провайдър - и намерих програмите.
Че и даже една голяма част от тях работят.
След което вкарах кабела на интернет-а и платени програми също тръгнаха.

Сега остава последната част.... :)
Да сложа окото което е за 2 приемника и да подкарам и мотора....
Не бях споменал до сега че го има, защото в момента не го ползвам - с идеята първо въобще да подкарах системата, а и в началото когато се опитах с него - веднъж работи и после 5-6 пъти не иска да работи.
Утре ще тествам повече и ще ви разкажа.

Още веднъж пичове - огромни благодарности.

;;650;;650;;650;;650

Благодариме за благодарностите, но как така слагаш кабела в нета и всичко тръгва!? И на мен ми се подмят разни приемници и лан кабел пък нищо не тръгва...... Пък и мотор се появи! Та ти разполагаш с предварително настроен приемник...за 600Евра Да те мъмри капитана разбирам ще е прав, да ти се смеят моряците също, но да се ебаваш с форум не неразбирам регистрираш се за първи път искаш помощ. Много от нас си дадоха сметка в каква ситуация си и ти подават ръка, но на теб май не ти трябва помощ, а някой да те гали по врато.

Слънчев 15-06-2014 15:09

Цитирай:

Първоначално написано от CITRON (Мнение324834)
Благодариме за благодарностите, но как така слагаш кабела в нета и всичко тръгва!? И на мен ми се подмят разни приемници и лан кабел пък нищо не тръгва...... Пък и мотор се появи! Та ти разполагаш с предварително настроен приемник...за 600Евра Да те мъмри капитана разбирам ще е прав, да ти се смеят моряците също, но да се ебаваш с форум не неразбирам регистрираш се за първи път искаш помощ. Много от нас си дадоха сметка в каква ситуация си и ти подават ръка, но на теб май не ти трябва помощ, а някой да те гали по врато.

Разбирам, колега че малко не обяснявам правилно, но чак толкова силни думи... няма нужда. Все пак тук сме да си помагаме или да се подиграваме?
За 600 ЕВРО закупих следното:
1.Една чиния 110см
2.Едно око за 2 приемника
3.Мотор
4. Два приемника ДриймБокс с платени програми за 1 г.
В магазина пича настрои нещо - ама на мен английския не ми е роден, а на хората в Амстрердам (от където ги купих) още по малко.
А и след като не разбирах нищо - това което ми показа (туй тъй унуй тъй) въобще не го схванах тогава.
Имаше само едно -което споделих и за което смяташ че се гъбарча с хората на които наистина съм благодарен за помощта : сложих кабела на интернет-а и платените програми тръгнаха.
Това е. Нещо повече да те интересува?

AGT 15-06-2014 15:38

При настройка на приемниците ( вкарване на линията което е направил продавача ) няма проблем колегата да ги е включил в нета и да са захапали каналите . В чужбина масово се продават боксове с вкарани линии в тях за по 12 месеца може и за по-малко според цената .
Примерно :

http://www.ebay.co.uk/itm/Dreambox-D...item1c4149cc73



PLEASE NOTE ALL SATELLITE RECEIVERS COME WITH A 12 MONTHS GIFT SETUP ASTRA 28.2E CHANNELS PREINSTALLED

Kalabriec 15-06-2014 16:17

Цитирай:

Първоначално написано от AGT (Мнение324848)
При настройка на приемниците ( вкарване на линията което е направил продавача ) няма проблем колегата да ги е включил в нета и да са захапали каналите . В чужбина масово се продават боксове с вкарани линии в тях за по 12 месеца може и за по-малко според цената .
Примерно :

http://www.ebay.co.uk/itm/Dreambox-D...item1c4149cc73



PLEASE NOTE ALL SATELLITE RECEIVERS COME WITH A 12 MONTHS GIFT SETUP ASTRA 28.2E CHANNELS PREINSTALLED



Няма невъзможни неща,радвам се че сте успели да се справите.И в кръга на шегата Кептъна какво каза ? ;;650

Слънчев 15-06-2014 17:10

Цитирай:

Първоначално написано от Kalabriec (Мнение324849)
Няма невъзможни неща,радвам се че сте успели да се справите.И в кръга на шегата Кептъна какво каза ? ;;650

Кептъна - нищо не каза.... Почерпи по бира снощи докато гледахме първата част на Англия - Италия. После в антракта аз прецаках нещата и втората част не я гледахме... докато се мъчих да разбера какво се случи... И тогава нищо не каза... което поне не е на зле :)

Днес разбрах какво се е случило - когато съм влязал в една от настройките - мотора е завъртял антената сам.... След час търсене какво се е случило - го забелязах и вкарах на ново с 2-рия тунер (реших че съм прецакал нещо първия) но пък за зла участ на него не съм бил пуснал настройките за интернет-а и не можахме да го догледаме (че канала беше от платените).
Сега се уча на принципа проба-грешка да работя с този приемник, но нещата не вървят на добре. Само Астра 19.2 хващам. Нито Астра 28, нито Хелас. Въртя - суча ама само 19.2 ми работи.

Но с усърдие... към прогрес... е и с малко (или много) чужда помощ!
;;650

Kalabriec 15-06-2014 21:53

Цитирай:

Първоначално написано от Слънчев (Мнение324854)
Кептъна - нищо не каза.... Почерпи по бира снощи докато гледахме първата част на Англия - Италия. После в антракта аз прецаках нещата и втората част не я гледахме... докато се мъчих да разбера какво се случи... И тогава нищо не каза... което поне не е на зле :)

Днес разбрах какво се е случило - когато съм влязал в една от настройките - мотора е завъртял антената сам.... След час търсене какво се е случило - го забелязах и вкарах на ново с 2-рия тунер (реших че съм прецакал нещо първия) но пък за зла участ на него не съм бил пуснал настройките за интернет-а и не можахме да го догледаме (че канала беше от платените).
Сега се уча на принципа проба-грешка да работя с този приемник, но нещата не вървят на добре. Само Астра 19.2 хващам. Нито Астра 28, нито Хелас. Въртя - суча ама само 19.2 ми работи.

Но с усърдие... към прогрес... е и с малко (или много) чужда помощ!
;;650




Ееее ще дойде време всичко ще ти е като песен. Важното е че са се получили нещата.Жалко е само че не сте успели да изгледате мача .Трябвало е да не пипаш нищо поне докато е мача.Що не бях там на кораба,хехехе .Иначе имам кетап и за кук,корабен готвач но така и не ми стигнаха връзките да се кача.Остана си една моя неосъществена мечта.Това между другото. С каквото можем ще помагаме.;;650 За да може антената да описва правилно параболата ( сателитите са разположени по Геостационарна орбита се изискват няколко условия. Тръбата на която е окачена трябва да е строго вертикална .Това се постига с нивелир , и антената трябва да е ориентирана много точно спрямо Юга в най високата си точка иначе ако не са изпълнени тези условия не се получава.

klm 15-06-2014 23:08

Цитирай:

Първоначално написано от Kalabriec (Мнение324907)
... Това се постига с нивелир , и антената трябва да е ориентирана много точно спрямо Юга в най високата си точка иначе ако не са изпълнени тези условия не се получава.

За съжаление, особено на търговски кораб, това трудно може да се постигне с обикновен монтаж.

При товаро-разтоварните работи въжетата периодично се отпускат или натягат, газенето, крена и диферента се променят, въздушните и подводни течения също влияят. Курсът също малко "мърда".

Виж, ако са на док за месец-два, тогава направо е супер за гледане :mrgreen:


Всички времена са във формат GMT +3. Часът е 05:32.

DTV-BG Powered by vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.