Виж само едно мнение
  #75  
Стар 29-03-2013
Аватара на Rabin
Rabin Rabin не е на линия
форумец-ветеран
 

Дата на присъединяване: Aug 2010
Местоположение: София
Мнения: 1,672
Благодари: 1,041
Получил благодарност:
472 пъти в 265 поста
Сваляния: 37
Ъплоуди: 3
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от njor Вижте мненията
Не бъди толкова сигурен!
Aми да обясниш как може да тръгне бабалюга от картинка, да кажем jpeg. Да не вземеш да се закротиш сега, че е често срещан похват. Ще напомням.
Цитирай:
Първоначално написано от Rabin
из нета и има супер много и объркващо инфо.
Основното, за да налази зловреден гад е да получи изпълнение на код. Binary, компилиран код, който процесорът изпълнява. Виждал съм работещ вирус и на стотина байта. Пуснеш ли тоя код с root и правомощия за писане по другите файлове - тоя код се качва в паметта, самокопира след края на файла (изпълним), и пипва началото на файла, за да се изпълни пръв (long jump). Теоретично е невъзможно да бъде заразен файл, различен от изпълним. Има разновидности като макровируси и какво ли не, но те не са чак толкова разпространени, и освен това пак действат през изпълнимия код на "офиса".
Kaто тръгнеш да конфигваш нещо по системата и пускаш изпълними файлове - няма какво да спре кода на вирус да се копира по другите файлове, и после да се изпълни от тях. После user може да си ги доразвъди през неговите права в неговата папка.
Няколко килобайта код имат пълен контрол над машината ти. Тръгне ли с super user правомощие - може да ти форматне диска ако му е кеф. Несчупваемия Линукс - аз съм го крашвал много пъти като се учех да пиша на С. С root права, разбира се.

Фази на размножаване:
1. Прочитане на зловреден код от заразен файл и проверка дали вече не е качен.
2. Качване в паметта.
3. Сканиране за достъпни изпълними файлове.
4. Модифициране на началото и края им на случаен принцип.

Има много разновидности и подточки, но като цяло всички работят така. Дори самия зловреден код може да модифицира, че да не го лови антивируса. Колегите си играеха с XOR, елементарно е.
Вирусите дори ОС може да не знае за тях, че се напъхват под нея. Не се виждат като процес.
Макровирусите работят като интерпретатор и тях ги изпълнява самия М$ офис. Също могат много поразии.
Чакам...

Последно редактирано от Rabin : 29-03-2013 на 12:08
Отговори с цитат