Виж само едно мнение
  #34  
Стар 05-06-2019
братушка братушка не е на линия
?????
 

Дата на присъединяване: Feb 2016
Мнения: 828
Благодари: 13
Получил благодарност:
287 пъти в 194 поста
Сваляния: 0
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Мдааа... Да напомня, че темата е за 4К все пак, не HD. 4K конкретно на БТВ.

Цитирай:
Първоначално написано от TUISTERa Вижте мненията
... Можеш ли да ми обясниш как работи ПТС-а, щото аз нещо не схващам, той по оптика ли се свързва със студиото? Тия гламавите сутрин с живите предавания ходят да опъват оптики до пред кметствата за да няма забавяне ли ?...
А ти наистина ли смяташ, че "Тия гламавите сутрин с живите предавания" всичко качват задължително през сателита? И не им минава през главата, че има WiFi, 4G, скоро 5G, които са в пъти по-евтини?

Цитирай:
Първоначално написано от TUISTERa Вижте мненията
... И не забравяй - сателитния ъплинк има еднакво забавяне и при бтв и при скай спортс, така че това няма голямо значение. ...
Странно изказване: това, че имат еднакво забавяне не доказва, че ползват именно сателитния аплинк. Просто ползват еднакъв аплинк, възможно дори и сателитен, но не е задължително.
Със сигурност има места, където няма алтернатива на сателита, да речем в пустините някъде между Париж и Дакар Или на Бузлуджа...
Но в голям град, до голям стадион... Наземна връзка излиза в пъти по-евтино. Не вярвам да не броят парите пък съвсем.

А ПТС-ът работи примерно така: събира картинките от 10-20-30 източника, които източници обикновено имат ограничен радиус на връзка, и ги изпраща по един канал много надалеч до централно апаратно. Там далече вече се обработва и се "сглобява" окончателно предаване за излъчване към клиента. Никой не праща сигнал дори от 2 камери надалеч по-отделно.

Пак повтарям: не твърдя, че всичко знам, много е възможно и да греша.
Но знам, че сателитния аплинк хем е много по-скъп, хем дава забележимо техническо забавяне спрямо наземния. Не вярвам да не го отчитат операторите...

PS: да напомня, че техническо забавяне на сигнала не идва от "преносна технология", дали е оптика, WiFi, 4G или още нещо. А от изминато разстояние на радиовълните, светлината или тока (за UTP).
Едно е да мине 100км от стадиона до апаратно направо, друго е да пътува 36000км до сателита и после още толкова обратно. По спомени такова "пътуване" (включително чисто техническа обработка на самият сателит: прехвърляние от "приемника" към "излъчвателя") отнема от половин до 1 секунда. Не много, но се усеща.

Последно редактирано от братушка : 05-06-2019 на 14:49
Отговори с цитат