Виж само едно мнение
  #3  
Стар 14-05-2014
Аватара на Атлантик
Атлантик Атлантик не е на линия
Медиа любител
 

Дата на присъединяване: Feb 2013
Местоположение: София, Сандрово
Мнения: 81
Благодари: 66
Получил благодарност:
24 пъти в 17 поста
Сваляния: 3
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Аз мисля, че в момента е по-важно не кога в Румъния ще изключат аналоговия сигнал, а кога ще започне симулкаста . Досега не съм търсил сериозно, и нямам никаква точна информация по въпроса. Но ако изключват аналога 06/2015, и предвид че симулкаста е обикн. мин. 6-12 мес., то от есента се надявам на румънски DVB-T2 сигнал и от Гюргево.

Особено ако лиценз за мултиплексите за цифрова ефирна телевизия бъде спечелен от досегашния държавен оператор. Румънците може да се окажат прави, че е по-добре излъчването да се осъществява от досегашния държавен оператор, за да не стават гафове като при нас с частния монопол на Цветан Василев.

Освен това, в Румъния изглежда имат същия пазарен проблем като при нас. А именно, че е огромен дела на платения достъп до тв съдържание, който е ок. 80-85% (кабел, сателит и IPTV). Т.е. едва ок. 15% от домакинствата ползват ефирна телевизия, и то предимно най-бедните (пенсионери, роми, социално слаби, по селата и др. под.).

Въпроса стои както и в България: ако си телевизия, дали е оправдано да се плаща на мултиплекс, за да имаш достъп и до тези ок. 15% от домакинствата? А те вероятно са и едва ок. 3-5% от рекламния пазар, поради значително по-ниската си покупателна способност от средната за страната.

Вж. и този пост от друга тема за ситуацията в България:
http://dtv-bg.com/showpost.php?p=315919&postcount=128




Отговори с цитат