Виж само едно мнение
  #34  
Стар 11-12-2013
yavor1 yavor1 е на линия
ХХХ
 

Дата на присъединяване: Feb 2009
Местоположение: По морето
Мнения: 12,820
Благодари: 1,288
Получил благодарност:
4,818 пъти в 3,011 поста
Сваляния: 172
Ъплоуди: 19
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от ivo Вижте мненията
Като намалиш температурата на подгряване нищо не пестиш. Водата по-бързо се охлажда и по-бързо свършва - съответно не стига, освен ако не живееш сам. Сега за таймера и контактора. Целта е да се използва нощната енергия, тъй като е по-евтина. Контактора, се използва да включва бойлера и хем предпазва терморегулатора, защото нагревателя не минава през него, а през силовите контакти на контактора хем и не ти трябва мощен таймер. Моя е от 6 лева механичен, който продават в Метро, само че съм го отрязал на половина и вместо в контакта съм го свързал по друг начин в близост до контактора. Има си и ръчен режим има си и автоматичен. Каква е ползата ще попиташ? Ако бойлера го включиш в 22 часа, на нощна енергия, пък дори и в 00 часа да го включиш и си легнеш, той изключва след максимум 2 часа - това зависи от много фактори. В 2 часа той вече е поизтинал и пак се включва за около половин час. После в 4ри пак и т.н до 6, докато станеш и не му дръпнеш копчето. С таймера такова нещо няма. Включва се примерно в 4 часа и в 6 изключва и край. Имаш тола вода, използвал си нощната енергия и нямаш тая консумация за донагряване, когато бойлера изтива. И понеже не ги разбирам тия работи, за разлика от миналото лято, това свалих на 39 лева ток. Миналото плащах по 70. Разбира се и тогава и сега все едни и същи хора сме, все една вода хабим и климатиците си работеха когато трябва на охлаждане. От тук малко, от там и икономията излиза на яве. Но всеки да прави както иска. Аз дадох съвети, как аз съм се справил и то реално. Като сложа и слънчевата батерия ще плащам по 20 лева ток лятото.
Да не те отчайвам, ама пак не си прав, не знам дали сам живееш и на каква температура ти е бойлера, но си има закони за регулиране, ти работиш по един, аз по друг.
Няма как да не се плаща в настоящия момент, но е важно да бъде оптимизирано.
Добре е че ползваш решения с 25 годишна давност, когато разликата в цената между нощна и дневна бе ~10 пъти, но при сегашната ситуация си вътре , ама щом ти харесва няма лошо

И последно, не е важно колко човека са в обекта, а колко пъти на ден и от колко човека се ползва банята
За Варна е нормално поне две къпания на ден на човек , за болярския регион не знам как е
Така че твоя закон за регулиране топловодоподаването е дискриминационен, облагодетелства първия, а всеки следващ е дискриминиран

Последно редактирано от yavor1 : 11-12-2013 на 01:39
Отговори с цитат