The Best Streaming Software!
VIVO Rent A Car - Your car rental
Върни се   Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ > ДИСКУСИИ - Всичко за сателитната и наземната телевизия > ПРИЕМНИЦИ за цифрова сателитна телевизия > ESPECTA

ESPECTA 1130, 1030 и др.

Отговори
 
Контрол над темата Търси в тази тема Начин на разглеждане
  #1  
Стар 28-02-2014
Аватара на Бира
Бира Бира не е на линия
форумно сукалче
 

Дата на присъединяване: Feb 2014
Мнения: 3
Благодари: 0
Получил благодарност:
0 пъти в 0 поста
Сваляния: 2
Ъплоуди: 0
Question Грачене в десния звуков канал на eSpecta 1130S

Здравейте Форумци!

Притежавам Especta 1130S при която преди време се яви проблем със звука. Ще се радвам ако някой ми помогне в отстраняването на дефекта.

Проблем:
----------
В десният звуков канал се появи грачене подобно на смущение при лошо настроена FM радиостанция. Когато използвам цифровият коаксиален изход всичко е наред и без каквото и да е смущение в звука. Проблемът се явява когато се използват аналоговите изходи (чинч, скарт).
Текущо Положение:
---------------------
Приемникът е закупен от фирма за сателитно оборудване, която се намира на ~100 метра от кино „Арена” по пътя към жк. „Люлин”. Когато забелязах въпросния проблем отидох до фирмата и поисках да бъде отстранен. Оказа се, че гаранционният период е минал и оторизираното техническото лице любезно ми обясни, че един ремонт би бил скъпо решение и не си заслужава. Вярвам на експертното мнение.

Това, което ми е неприятно, е че закупеният сателитен приемник не беше работил повече от 20 часа а е с дефект. Не зная дали дефектът е фабричен или се е появил при експлоатацията.

Обърнах се на 20.02.2014 към фирмата производител Especta (http://especta.com) използвайки формата им за комуникация. Описах проблема, но досега нямам никакъв отговор. Не смятам някога отново да купувам изделия на компания само с уеб сайт и без адрес или телефон.
Въпроси:
----------
1) Може ли някой да ми каже коя е причината / причините за дефекта?
2) Откъде мога да се сдобия със сервизната документация на Especta ES-1130S?
Снимки :
--------
(за голям размер кликнете върху съответната картинка)

Лицев панел:

Заден панел:

Поглед от вътре:








Отговори с цитат
  #2  
Стар 28-02-2014
klm klm не е на линия
.
 

Дата на присъединяване: Jun 2012
Мнения: 163
Благодари: 10
Получил благодарност:
67 пъти в 43 поста
Сваляния: 3
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Привет,

Опитай първо да размениш двата чинча (бял и червен), за да си сигурен, че проблема е в приемника. Ако дефекта е пак в десния канал, значи е в аналоговата част на следващото стъпало - дом. кино, усилвател, ТВ или каквото ползваш.

Най-простите дефекти са калпав кондензатор по пътя на сигнала за десен канал, преди "разклонението" към скарт и чинч; калпава/студена спойка; дефектен ОУ или аналоговата част на звуковия конвертор и т.н.

Не съм се занимавал конкретно с такива приемници и не мога да преценя доколко нещата са интегрирани - какви са IC201, 501 и другите (не се вижда, а и ми е трудно да предположа), дали проблема е директо в MPEG декодера...

Дано се включат специалистите по темата.

Ако разбираш и имаш възможност и техника, можеш да "прослушаш" аналоговата част от чинча или скарта до декодера.
Отговори с цитат
  #3  
Стар 28-02-2014
АА АА не е на линия
мега форумец
 

Дата на присъединяване: Jun 2010
Мнения: 439
Благодари: 8
Получил благодарност:
120 пъти в 71 поста
Сваляния: 104
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Да се каже " причината е тая и тая " без да се мери не е особено сериозно. То и да се каже " ремонта е скъпо решение " също без да се мери не е сериозно. Как е на изхода VCR - сигнала на съответния канал също ли е лош ? Ако е лош може да се смени LM358, ако е добър - 4053. Всичко това както казах вероятно е " дрън-дрън" - ама боба така показа на първо хвърляне. Може да измериш напреженията на изводи 1,7 и 8 на LM358. Ако напреженията на 1 и 7 са приблизително 1/2 от това на 8 , тази схема е по-скоро изправна.
А по-добре е да намериш сервиз в който няма да ти откажат ремонта.
Отговори с цитат
  #4  
Стар 02-03-2014
Аватара на Бира
Бира Бира не е на линия
форумно сукалче
 

Дата на присъединяване: Feb 2014
Мнения: 3
Благодари: 0
Получил благодарност:
0 пъти в 0 поста
Сваляния: 2
Ъплоуди: 0
Question

@klm
Благодаря за отговора ти!

Първото нещо, което направих преди първия си пост беше да се уверя, че проблемът не е в кабела или кабелните връзки. Затова размених чинчовете за ляв/десен канал и резултата беше същото „грачене” в десния. От тук следва, че проблема не е в кабела или връзките му.

След това проверих какво е поведението на звука през двата скарт интерфейса. „Граченето” присъстваше по абсолютно същия начин в десния канал и при тях.

Третия тест беше с високочестотния изход използвайки модулатора на приемника. Резултатът отново беше същия както при предишните проверки.

Последният тест бе през цифровия коаксиален изход. Тук нямаше никакъв проблем – звукът и от двата канала беше ясен, силен и без каквото и да е изкривяване. Следователно проблемът е в аналоговата част отностно звука.

Освен това внимателно огледах кондензаторите и не забелязах течове от който и да е от тях. Визуалната инспекция на дънната платка както и на захранването завърши без откриването на видим дефект.


@АА
Благодаря за твоя отговор!

Проблемът със звука присъства на всички аналогови изходи по един и същи начин. Измерих напреженията на операционният усилвател LM358 и те са съответно:
- краче #8: 12.24в
- краче #1: 6.11в ~ 6.13в
- краче #7: 6.11в ~ 6.13в
Опитът ми със сервизи за съжаление е печален, например с фирмените на Сони, Пан Сервиз ("Младост-1") и още два специализирани в кв. „Иван Вазов” и „Белите Брези”. Единственият сервиз с грамотни специалисти, които са ми помагали през годините беше този на UVT. За съжаление преди ~ 4 години разбрах, че политиката на фирмата се е променила и сервизирането на моите апаратури не е част от тяхната настояща дейност.

Ще Ви бъда благодарен ако някой от вас ме насочи към грамотен специалист, който би ми решил проблема.
Отговори с цитат
  #5  
Стар 12-03-2014
Аватара на Бира
Бира Бира не е на линия
форумно сукалче
 

Дата на присъединяване: Feb 2014
Мнения: 3
Благодари: 0
Получил благодарност:
0 пъти в 0 поста
Сваляния: 2
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Проблемът беше решен след подмяната на два кондензатора и няколко резистора от аналоговата част на звука за десен канал. Не успях да открия причината за този дефект. Ремонта ми отне ~ 2 часа.

Благодаря Ви за желанието да ми помогнете!
Отговори с цитат
Sponsored Links
VIVO Rent A Car  Вземи своят Vu+ сега!  SatPlus
Отговори

Съобщения от Devil M
VIVO Rent A Car  

Тагове
1130s, especta, Грачене, десния, звуков, канал, на


Активни потребители разглеждащи тази тема в момента: 1 (0 членове и 1 гости)
 
Контрол над темата Търси в тази тема
Търси в тази тема:

Разширено търсене
Начин на разглеждане

Подобни теми
Тема Започнал темата Форум Отговори Последно мнение
Продавам Еspecta 1130s,Strong srt 4012,Especta 1240s feti Приключили продажби 3 22-11-2012 12:24
Продавам Especta ES-1130S mddmdd Приключили продажби 4 02-01-2012 11:43
Приемници: Especta ES-1130S, ES-1030S kolioivan Приключили продажби 0 22-11-2011 15:58
Продавам Еспекта 1130s gogotogo Приключили продажби 1 22-06-2011 11:52
Especta ESPECTA 4 16-08-2010 22:51


Всички времена са във формат GMT +3. Часът е 02:30.


DTV-BG Powered by vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.