The Best Streaming Software!
VIVO Rent A Car - Your car rental
Върни се   Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ > ДИСКУСИИ - Всичко за сателитната и наземната телевизия > ЕФИРНА цифрова телевизия [DVB-T]

ЕФИРНА цифрова телевизия [DVB-T] Ефирна цифрова телевизия

Отговори
 
Контрол над темата Търси в тази тема Начин на разглеждане
  #1  
Стар 07-04-2013
Аватара на таралион
таралион таралион не е на линия
форумно сукалче
 

Дата на присъединяване: Apr 2013
Мнения: 20
Благодари: 0
Получил благодарност:
1 път в 1 пост
Сваляния: 0
Ъплоуди: 0
По подразбиране Затихване на сигнала при дъжд

Искам да споделя впечетленията си при настаналото дъждовно време. Приемам от кулата в Правец на около 10 км. от мен: http://www.predavatel.com/bg/1/pravets и при настаналото дъждовно време, Мултиплекс 2 се срина. Не зная проблема къде е при мен или от кулата. Приемам с тази антенка, като съм я съгласувал с "U" коляно. Поставил съм и усилвателче, което в този обхват усилва едва ли повече от 10 dB., но компенсира загубите по трасето, а то е около 10 м. Интересно срина се мултиплекса на най-високата честота, а именно 57 канал. Нивото на другите се държи. Възможно ли е в кулата да има още нещо "недоклатено" или просто честотата си е висока и дъжда пречи?
Прикрепени изображения
Тип файл: jpg dvb-t антена.jpg (41.3 КБ, 128 разглеждания)

Последно редактирано от таралион : 08-04-2013 на 00:12
Отговори с цитат
  #2  
Стар 07-04-2013
Тв Сат Тв Сат не е на линия
Banned
 

Дата на присъединяване: Feb 2013
Мнения: 268
Благодари: 136
Получил благодарност:
46 пъти в 37 поста
Сваляния: 5
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от таралион Вижте мненията
Искам да споделя впечетленията си при настаналото дъждовно време. Приемам от кулата в Правец на около 10 км. от мен: http://www.predavatel.com/bg/1/pravets и при настаналото дъждовно време, Мултиплекс 2 се срина. Не зная проблема къде е при мен или от кулата. Приемам с тази антенка, като съм я съгласувал с "U" коляно. Поставил съм и усилвателче, което в този обхват усилва едва ли повече от 10 dB., но компенсира загубите по трасето, а то е около 10 м. Интересно срина се мултиплекса на най-високата честота, а именно 57 канал. Нивото на другите се държи. Възможно ли е в кулата да има още нещо "недоклатено" или просто честотата си е висока и дъжда пречи?
Май всичко все още е недоклатено.
Отговори с цитат
  #3  
Стар 08-04-2013
Аватара на Leon
Leon Leon не е на линия
cule
 

Дата на присъединяване: Jun 2008
Местоположение: Северозапазена Бг
Мнения: 296
Благодари: 263
Получил благодарност:
130 пъти в 76 поста
Сваляния: 15
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Тук имам мултиплекси на 63, 67,68 и 69ти канали и се държат стабилно дори в най-силните дъждове. Възможно е да е от кулата, но не е изключено и U-коляното да има голямо затихване на високите честоти. Този тип антени отдавна ги изхвърлиха испанците. Не мисля, че са особено подходящи за DVB-T.

Последно редактирано от Leon : 08-04-2013 на 00:37
Отговори с цитат
  #4  
Стар 08-04-2013
klm klm не е на линия
.
 

Дата на присъединяване: Jun 2012
Мнения: 163
Благодари: 10
Получил благодарност:
67 пъти в 43 поста
Сваляния: 3
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от таралион Вижте мненията
...Интересно срина се мултиплекса на най-високата честота, а именно 57 канал. Нивото на другите се държи. Възможно ли е в кулата да има още нещо "недоклатено" или просто честотата си е висока и дъжда пречи?
Едва ли е от времето, при положение, че имаш 51 канал. За дециметровия обхват трябва ужасно време и по принцип много слаб сигнал, за да е зле.
Ако MUX-а на 51 (Bulgaria On Air) дава що-годе прилично ниво, примерно 50-60%, а на 57 е кръгла нула, значи предавателя е повреден или спрян.
Погледни нивата (силата) на сигнала.
Отговори с цитат
  #5  
Стар 08-04-2013
Аватара на Rabin
Rabin Rabin не е на линия
форумец-ветеран
 

Дата на присъединяване: Aug 2010
Местоположение: София
Мнения: 1,672
Благодари: 1,041
Получил благодарност:
472 пъти в 265 поста
Сваляния: 37
Ъплоуди: 3
По подразбиране

Aнтената ти не е широколентова. U-коляно e забранена дума при тия цели диапазони, понеже се смята за конкретна честота. И работи само на нея.
Вземай от тия турските, логопериодичните. Добре са сметнати, имат и нелоша електроника. За парите си, де...
Отговори с цитат
  #6  
Стар 08-04-2013
Зрител Зрител не е на линия
изгряващ форумец
 

Дата на присъединяване: Aug 2012
Мнения: 94
Благодари: 4
Получил благодарност:
28 пъти в 14 поста
Сваляния: 9
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от таралион Вижте мненията
Искам да споделя впечетленията си при настаналото дъждовно време. Приемам от кулата в Правец на около 10 км. от мен: http://www.predavatel.com/bg/1/pravets и при настаналото дъждовно време, Мултиплекс 2 се срина. Не зная проблема къде е при мен или от кулата. Приемам с тази антенка, като съм я съгласувал с "U" коляно. Поставил съм и усилвателче, което в този обхват усилва едва ли повече от 10 dB., но компенсира загубите по трасето, а то е около 10 м. Интересно срина се мултиплекса на най-високата честота, а именно 57 канал. Нивото на другите се държи. Възможно ли е в кулата да има още нещо "недоклатено" или просто честотата си е висока и дъжда пречи?
А на 41 канал БНТ излиза ли при теб. Пробвах с два приемника и ниво и качество имаше, но картина нямаше. Със стайна антена се хваща доста трудно в района. Надявам се проблема е от силата на сигнала.
Отговори с цитат
  #7  
Стар 08-04-2013
Аватара на таралион
таралион таралион не е на линия
форумно сукалче
 

Дата на присъединяване: Apr 2013
Мнения: 20
Благодари: 0
Получил благодарност:
1 път в 1 пост
Сваляния: 0
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Дъжда спря и сигнала се появи. Имам много разлика в сигнала на мултиплексите. Примерно ако два от тях са на 50-54, то проблемния е на 14. Антенката е от нета и незная на кой канал е максимума й. Съгласувал съм с "U" коляно, около 15 см. Усилвателчето на времето го мерихме и усилва 20 dB в метровия и 8 dB в дециметровия обхват. Може би го знаете през 90-те години ги правеха във ВМЕИ-то и се състои от две двустапални усилвателя вързани в паралел. Разположено е на средата на трасето (на мястото на една снадка). Антената е на балкона във вертикална поляризация и нямам пряка видимост с кулата, отстояща на 10 км. В мен ли е проблема или още недоизкусурености?
Отговори с цитат
  #8  
Стар 08-04-2013
Аватара на ПоповП
ПоповП ПоповП не е на линия
форумец-ветеран
 

Дата на присъединяване: May 2010
Местоположение: Varna
Мнения: 2,824
Благодари: 402
Получил благодарност:
1,030 пъти в 695 поста
Сваляния: 28
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от таралион Вижте мненията
Дъжда спря и сигнала се появи. Имам много разлика в сигнала на мултиплексите. Примерно ако два от тях са на 50-54, то проблемния е на 14. Антенката е от нета и незная на кой канал е максимума й. Съгласувал съм с "U" коляно, около 15 см. Усилвателчето на времето го мерихме и усилва 20 dB в метровия и 8 dB в дециметровия обхват. Може би го знаете през 90-те години ги правеха във ВМЕИ-то и се състои от две двустапални усилвателя вързани в паралел. Разположено е на средата на трасето (на мястото на една снадка). Антената е на балкона във вертикална поляризация и нямам пряка видимост с кулата, отстояща на 10 км. В мен ли е проблема или още недоизкусурености?
Антената ти е с макс. усилване при 37 канал. При 57к усилването й намалява драстично. Освен това няма правилно съгласуване с извеждащия кабел при симетриращо U-коляно ок.15 см. За 57к коляното трябва да е 20 см. Както те посъветваха по-горе, смени я с широколентова(логопериодична, с бягаща вълна, двоен или троен квадрат). Разположение - в съответствие с поляризацията(вертикална).
Неизолирани връзки(присъединенията на кабелите към дипола) при навляжняване също намаляват("окъсяват" = жило-->ширмовка) много сигнала!
__________________
1.2м парабола @ Strong 2100 H-H, Inverto 0.3dB(95Е->30W); 1.1м офсет @ Moteck 2100A, Sky Sat 0.3dB; 0.82x0.9м oфсет @ парабола окачване;
DVB-T2 SRT8201, активна външна китайска антена;DAB+ FM Renkforce NE-6208.

Последно редактирано от ПоповП : 08-04-2013 на 16:26
Отговори с цитат
  #9  
Стар 08-04-2013
Аватара на ПоповП
ПоповП ПоповП не е на линия
форумец-ветеран
 

Дата на присъединяване: May 2010
Местоположение: Varna
Мнения: 2,824
Благодари: 402
Получил благодарност:
1,030 пъти в 695 поста
Сваляния: 28
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Пропуснал съм да добавя, че максимална ефективност на усилвателя се постига при разполагане непосредствено до антената.
__________________
1.2м парабола @ Strong 2100 H-H, Inverto 0.3dB(95Е->30W); 1.1м офсет @ Moteck 2100A, Sky Sat 0.3dB; 0.82x0.9м oфсет @ парабола окачване;
DVB-T2 SRT8201, активна външна китайска антена;DAB+ FM Renkforce NE-6208.
Отговори с цитат
  #10  
Стар 08-04-2013
Аватара на Rabin
Rabin Rabin не е на линия
форумец-ветеран
 

Дата на присъединяване: Aug 2010
Местоположение: София
Мнения: 1,672
Благодари: 1,041
Получил благодарност:
472 пъти в 265 поста
Сваляния: 37
Ъплоуди: 3
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от ПоповП Вижте мненията
Антената ти е с макс. усилване при 37 канал. При 57к усилването й намалява драстично. Освен това няма правилно съгласуване с извеждащия кабел при симетриращо U-коляно ок.15 см. За 57к коляното трябва да е 20 см. ...
57 канал е с по-висока честота и би трябвало U-коляното да е по-късо? Недоглеждане, предполагам.
Отговори с цитат
Sponsored Links
VIVO Rent A Car  Вземи своят Vu+ сега!  SatPlus
Отговори

Съобщения от Devil M
VIVO Rent A Car  

Тагове
дъжд, Затихване, на, при, Сигнала


Активни потребители разглеждащи тази тема в момента: 1 (0 членове и 1 гости)
 

Подобни теми
Тема Започнал темата Форум Отговори Последно мнение
Каква трябва да бъде силата на сигнала и настройката за запас при дъжд Досев ОБСЪЖДАНЕ УСЛУГИТЕ НА ВИВАКОМ ТВ САТ - Цифрова сателитна телевизия 4 02-11-2012 16:18
в момента във град Варна вали здрав дъжд и няма сателитна тв мултиплекс ОБСЪЖДАНЕ УСЛУГИТЕ НА ВИВАКОМ ТВ САТ - Цифрова сателитна телевизия 9 09-08-2011 07:31
7w сила на сигнала ? martinakis САТЕЛИТНА цифрова телевизия [DVB-S] 7 05-11-2010 22:27


Всички времена са във формат GMT +3. Часът е 18:58.


DTV-BG Powered by vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.