The Best Streaming Software!
VIVO Rent A Car - Your car rental
Върни се   Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ > Друга цифрова техника > DVD и BLURAY плеъри

DVD и BLURAY плеъри Цифрово кино у дома

Отговори
 
Контрол над темата Начин на разглеждане
  #1  
Стар 09-07-2008
hank87 hank87 не е на линия
супер форумец
 

Дата на присъединяване: Jul 2008
Мнения: 135
Благодари: 1
Получил благодарност:
5 пъти в 4 поста
Сваляния: 0
Ъплоуди: 0
По подразбиране Blu-Ray

Форматът Blu-Ray (няма правописна грешка, така си се пише) стана доста популярен по света, особено в САЩ. Тук все още едва прохожда но е ясно че следващите 5-8 години това ще бъде доминиращия формат. Ще се опитам със свои думи да обясня какво представлява и да ви дам насоки какво да гледате ако решите да си купувате (стискам палци).

Какво е Blu-Ray?

Това е технология, в основата на която е HD (high definition). Blu-Ray дисковете предлагат филми в Full HD (1080p) формат. При сравнение с DVD най-често се споменава изречението „качество 5 пъти по-добро от DVD”. Много важно е да се отбележи,че звука също е 5 пъти по-добър, ако може така да се каже.В момента стандартен диск е с капацитет 50GB, има и 25GB. TDK преди около 3 месеца пуснаха 100GB, a Pioneer буквално днес съобщиха за 400GB, но още не са разяснили дали ще е съвместим с плейърите, които са на пазара.

Видео кодеци.

Използваните кодеци за видео са MPEG-2, MPEG-2 HD, MPEG-4 и MPEG-4 HD (H.264). Доста от плейърите имат DivX, DivX HD, но за гледане на Blu-Ray последните 2 няма да са ви нужни.

Аудио кодеци

Тук нещата са доста по-интересни. Нововъведенията са Dolby TrueHD, DTS HD и DTS HD MA (master audio). На почти всички дискове обаче има по няколко потока, с аудио на друг език или просто познатите ни Dolby Digital (известен още като AC3) и DTS.

Blu Ray Profile

Тази спецификация показва колко разнообразни неща може да прави плейъра. Възможностите са 1.0 ; 1.1 (Bonus View) и 2.0 (наричан BD Live!). Първите плейъри бяха 1.0, но вече не е актуален. Ако просто искате да гледате филми, изборът е 1.1. 2.0 пък ще предоставя на практика неограничени възможности. Това е поради факта, че има Ethernet port за връзка с Интернет. Няколко примери за BD Live занимания които мога да дам в момента са: чат с хора, който в момента гледат същия филм ( или поне са пуснали диска и се занимават) и игри свързани с конкретния филм. Тази технология е още самото начало, но съм срещал наистина много добри хрумвания.

Как да гледам Blu-Ray?

Тук вече е съществена част. За целта ви трябват HD телевизор по ваш избор, Blu Ray плейър и ресивър. Ще се спра подробно на последните 2.

В САЩ в момента има приблизително 50 модела. Тук съм виждал може би 3-4. Най-популярния (глобално) е PlayStation3 (да, геймърската конзола- черна и готина ?). Има няколко неща които трябва да се гледат при покупката. С картината няма да имате проблеми (винаги ще имате), но с истинския HD звук може да имате проблеми ако пропуснете нещо важно. Плейърите сега имат доста аудио декодери, но тези които имат ВСИКИ са много малко (да не кажа само един, който на мен ми е известен- Panasonic DMP BD50). Ако обаче плейъра не може да го декодира примерно DTS HD MA (което всъщност малко и сравнително скъпи плейъри го могат) трябва да има Bitstream опция за специалния кодек. Това ще рече, че плейъра просто ще го пропусне към ресивъра ви и той сам ще си декодира сигнала. За да може обаче да ползвате Bitstream опцията, трябва и плейъра и ресивърът ви да са с HDMI версия 1.3! Друга рестрикция е че чрез SPDIF не можете да прекарате HD звука към ресивъра. Само Dolby Digital и DTS можете да слушате през SPDIF. Може да ви звучи сложно дотук, но всъщност не е. в обобщението ще синтезирам най-основните неща- кое с кое как се връзва и какви опции да имат ,за да можете да се насладите на истинско Blu Ray преживяване.Ето списък с възможно най-евтините варианти с които да ползвате всички кодеци:

PlayStation3 (800лв тук, $400 в САЩ) + какъвто и да е ресивър с HDMI (почват от около 400лв)
Panasonic DMP BD30E (малко над $400) + ресивър Onkyo TX SR 605/606//705 (между $350 и $500, тук има последния в технополис за 1300лв) или ресивър Yamaha RX-V663 ($400, тук е 1019лв в техномаркет)
Днес (18.07.2008) в What Hi-Fi излезе ревю на новия ресивър на SONY - STR-DG820.Оценяват го с 5 от 5 звезди, може да декодира абсолютно всичко. единственото което му липсва е upconversion (изкуствено създаване на 1080р картина). Цената за Велокобритания е 300 паунда. Надявамс е и тук да се вмести в границата от 800лв.
http://whathifi.com/Review/Sony-STR-DG820/

Един Blu-Ray филм в момента тук струва 60лв ($15-$30 в САЩ). Хубавото е, че в 3 (по последни данни от сайта им) от видеотеките на „Прооптики” се дават под наем.

Как да гледам по-евтино ?

Другия вариант ( и който аз използвам засега) е през компютъра. Трябва ви приличен компютър с двуядрен процесор, прилична видео карта с DVI или HDMI изход (вторите са скъпички-от 800лв нагоре) и аудио карта с SPDIF изход. Инсталирате си KMPlayer, добавяте Core AVC codec и Haali splitter (кодеци, които доста ще ви улеснят процесора), настройвате си SPDIF passthrough от драйверите на аудио картата и оставяте ресивъра да се справя с Dolby Digital или DTS-a. В торент тракерите има много рипове на Blu-Ray филми, повечето от които са с чудесно качество. По чуждите тракери пък има и нерипнати филми, но са по 30-40 GB. Заглавията, които ви препоръчвам, за да видите за какво качество иде реч са:
Planet Earth ; I am legend; I robot; Charlie and the chocolate factory (в този има такива цветове, каквито аз лично не мислех че съществуват)

Обощение:
1.За да слушате HD звук ви трябва HDMI
2.Ако искате ресивърът да декодира HD звука ,трябва и той и плейъра да имат HDMI 1.3
3.Няма разлика в качестовото на декодиране при разкодиране от плейъра или ресивъра
4.САЩ е регион "А", Европа е регион "В"- гледайте го като купувате. Има и универсални дискове и плейъри за всички региони.

Моля, ако нещо не ви е ясно- питайте. Ще отговарям,доколкото мога.
http://www.blu-ray.com Аз предимно оттук черпя информация. Има всички плейъри, филми ( и ревюта за тях) и много,много добър форум

П.С. изрично моля Тиесто, Коко и Момчи да не оспамват темата с обиди.
__________________
When there's a will, there's a way
Отговори с цитат
Следните потребители (2) благодарят на hank87 за този полезен пост
lz3dq (08-01-2010), сашо милчев (19-11-2014)
  #2  
Стар 09-07-2008
dman dman не е на линия
мега форумец
 

Дата на присъединяване: Jun 2008
Мнения: 379
Благодари: 80
Получил благодарност:
102 пъти в 43 поста
Сваляния: 55
Ъплоуди: 1
По подразбиране Re: Blu-Ray

Супер описание - имам обаче някоя друга забележка:
"видео карта с DVI или HDMI изход (вторите са скъпички-от 800лв нагоре)"
Видео карта с HDMI - http://www.mostbg.com/most/Item.aspx?itemid=36672 - цена 46.00 USD!
"1.За да слушате HD звук ви трябва HDMI
2.Ако искате ресивърът да дек..дира HD звука ,трябва и той и плейъра да имат HDMI 1.3"
Не съм съгласен! Достатъчно е ресивера да има оптичен (или коаксиален) S/PDif вход!
Плеърите, а и повечето телевизори имат цифров оптичен изход. Именно такъв вариант използвам аз и работи без забележки. Ще допълня че аудио системата трябва да може да декодира DTS.
Иначе другата част от описанието е ОК . Мерси за труда!
Отговори с цитат
  #3  
Стар 09-07-2008
danieli danieli не е на линия
форумно сукалче
 

Дата на присъединяване: May 2008
Мнения: 18
Благодари: 0
Получил благодарност:
0 пъти в 0 поста
Сваляния: 0
Ъплоуди: 0
По подразбиране Re: Blu-Ray

мнението ми се препокрива
Отговори с цитат
  #4  
Стар 09-07-2008
Джак Джак не е на линия
Мореплавател
 

Дата на присъединяване: Dec 2007
Местоположение: София
Мнения: 5,815
Благодари: 1,820
Получил благодарност:
1,999 пъти в 856 поста
Сваляния: 126
Ъплоуди: 17
По подразбиране Re: Blu-Ray

Много полезно!
__________________
QUICKBUTTON Mod by Jack 1.3 & Lite (за Енигма 2 приемници)
DM800 320HDD REV:M, Triax 88 {13E, 19E, 23,5E, 28,2E, 39E}, Triax 78 {5W/4W, 1W, 5E, 7E/9E}, DiseqC EMP CENTAURI 9/1 | DiseqC Opticum 4/1, Alps, Inverto, Invacom
Отговори с цитат
  #5  
Стар 09-07-2008
vlad vlad не е на линия
супер форумец
 

Дата на присъединяване: May 2008
Местоположение: Варна
Мнения: 270
Благодари: 19
Получил благодарност:
4 пъти в 4 поста
Сваляния: 19
Ъплоуди: 0
По подразбиране Re: Blu-Ray

Много полезна статия наистина. Поздравления за автора

Цитирай:
Първоначално написано от hank87
Как да гледам Blu-Ray?

Тук вече е съществена част. За целта ви трябват HD телевизор по ваш избор, Blu Ray плейър и ресивър. Ще се спра подробно на последните 2.
Едно само не ми стана ясно. Защо е необходим ресивър, за да се гледа Blu Ray? Не е ли достатъчно да свържеш примерно PlayStation 3 или компютър към HD съвместим телевизор и да си гледаш Blu Ray? Каква роля изпълнява този ресивър?
__________________
1.2 м параболична антена, Inverto LNB Super Mini 0.3dB, 60.0E <-> 24.5W, MAX500HD
Отговори с цитат
  #6  
Стар 09-07-2008
hank87 hank87 не е на линия
супер форумец
 

Дата на присъединяване: Jul 2008
Мнения: 135
Благодари: 1
Получил благодарност:
5 пъти в 4 поста
Сваляния: 0
Ъплоуди: 0
По подразбиране Re: Blu-Ray

Цитирай:
Първоначално написано от dman
Видео карта с HDMI - http://www.mostbg.com/most/Item.aspx?itemid=36672 - цена 46.00 USD!
"1.За да слушате HD звук ви трябва HDMI
2.Ако искате ресивърът да дек..дира HD звука ,трябва и той и плейъра да имат HDMI 1.3"
Не съм съгласен! Достатъчно е ресивера да има оптичен (или коаксиален) S/PDif вход!
относно 1вото- да,прав си! до скоро не бях виждал друга карта освен 8800 сериите на nVidia.
за второто обаче сигурно не си ме разбрал. Със SPDIF не можеш да разкодираш HD аудио кодеците ( Dolby TrueHD, DTS HD, DTS HD MA). Иначе и аз ползвам оптичен кабел и си слушам Dolby Digital и DTS
__________________
When there's a will, there's a way
Отговори с цитат
  #7  
Стар 09-07-2008
hank87 hank87 не е на линия
супер форумец
 

Дата на присъединяване: Jul 2008
Мнения: 135
Благодари: 1
Получил благодарност:
5 пъти в 4 поста
Сваляния: 0
Ъплоуди: 0
По подразбиране Re: Blu-Ray

Цитирай:
Първоначално написано от vlad
Много полезна статия наистина. Поздравления за автора

Цитирай:
Първоначално написано от hank87
Как да гледам Blu-Ray?

Тук вече е съществена част. За целта ви трябват HD телевизор по ваш избор, Blu Ray плейър и ресивър. Ще се спра подробно на последните 2.
Едно само не ми стана ясно. Защо е необходим ресивър, за да се гледа Blu Ray? Не е ли достатъчно да свържеш примерно PlayStation 3 към HD съвместим телевизор и да си гледаш Blu Ray?
Да, малко крайно съм се изразил. МОЖЕ да се ГЛЕДА, но от звук 2 х 10 W ,каквато е мощността на повечето телевизори, няма да усетиш изживяването напълно.
__________________
When there's a will, there's a way
Отговори с цитат
  #8  
Стар 09-07-2008
vlad vlad не е на линия
супер форумец
 

Дата на присъединяване: May 2008
Местоположение: Варна
Мнения: 270
Благодари: 19
Получил благодарност:
4 пъти в 4 поста
Сваляния: 19
Ъплоуди: 0
По подразбиране Re: Blu-Ray

Този ресивър само за аудиото ли се използва
__________________
1.2 м параболична антена, Inverto LNB Super Mini 0.3dB, 60.0E <-> 24.5W, MAX500HD
Отговори с цитат
  #9  
Стар 09-07-2008
hank87 hank87 не е на линия
супер форумец
 

Дата на присъединяване: Jul 2008
Мнения: 135
Благодари: 1
Получил благодарност:
5 пъти в 4 поста
Сваляния: 0
Ъплоуди: 0
По подразбиране Re: Blu-Ray

Цитирай:
Първоначално написано от vlad
Този ресивър само за аудиото ли се използва
Тези 2та които съм предложил, Onkyo и Yamaha работят и с видео. При Blu-Ray обаче,доколкото ми е известно, само пропускат картината към Тв-то през HDMI изход. Onkyo-то има 1080i upscaling ако пък решиш да гледаш DVD примерно. Моя съвет е да не пренебрегвате звука. Лично не съм слушал DTS HD MA и другите HD-та, но от това което чета от форумите, "обикновения" DTS ще ви се струва смешен в сравнение с новите глезотиики.
__________________
When there's a will, there's a way
Отговори с цитат
  #10  
Стар 09-07-2008
vlad vlad не е на линия
супер форумец
 

Дата на присъединяване: May 2008
Местоположение: Варна
Мнения: 270
Благодари: 19
Получил благодарност:
4 пъти в 4 поста
Сваляния: 19
Ъплоуди: 0
По подразбиране Re: Blu-Ray

А самите плеъри нямат ли изходи за качествен звук, че се налага и допълнителен ресивър?
__________________
1.2 м параболична антена, Inverto LNB Super Mini 0.3dB, 60.0E <-> 24.5W, MAX500HD
Отговори с цитат
Sponsored Links
VIVO Rent A Car  Вземи своят Vu+ сега!  SatPlus
Отговори

Съобщения от Devil M
VIVO Rent A Car  

Тагове
bluray


Активни потребители разглеждащи тази тема в момента: 1 (0 членове и 1 гости)
 


Всички времена са във формат GMT +3. Часът е 02:58.


DTV-BG Powered by vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.