The Best Streaming Software!
VIVO Rent A Car - Your car rental
Върни се   Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ > ДЪРА-БЪРА > Дъра-Бъра

Дъра-Бъра Тук се обсъжда всичко което не е свързано с цифровата телевизия

Отговори
 
Контрол над темата Начин на разглеждане
  #31  
Стар 11-12-2013
Аватара на Didko
Didko Didko не е на линия
форумец-ветеран
 

Дата на присъединяване: Sep 2009
Местоположение: на село
Мнения: 1,508
Благодари: 265
Получил благодарност:
600 пъти в 278 поста
Сваляния: 18
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от PayNera Вижте мненията
Код:
Говорим за честно спестяване на електроенергия
Аиде тогава да си говорим за честно калкулиране на изразходваната електроенергия ??? А няма нужда -АЗ НЕ СЪМ МАЗОХИСТ.
Айде! Давам пример при мен CEZ (в частност PRE - Pražská Energetika) как ме бръснат (ама те тук са у дома си). Не знам дали си в час как се образува "цената на тока" в БГ, но там всичко е пропорционално от общото. Тук не е така - по шибано е всъщност Накратко - ползваш, не ползваш - плащаш! Има си твърда такса достъп до мрежа и мощност, която в бг кинти май се равнява на към 40 и общо взето без значение колко си ползвал, тези кинти си ги плащаш. Ай замисли се ако си на мястото на бръснаря кой метод на ценообразуване ще избереш? А, да - отчитането е 1 път, максимум 2 пъти в годината
Отговори с цитат
  #32  
Стар 11-12-2013
ivo ivo не е на линия
форумец-ветеран
 

Дата на присъединяване: Nov 2007
Мнения: 1,652
Благодари: 123
Получил благодарност:
463 пъти в 223 поста
Сваляния: 416
Ъплоуди: 3
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от yavor1 Вижте мненията
Може и да има нещо гнило в Дания, гледал съм за Канада - външна изолация,ред тухли,изолация,ред тухли, гипс фазер + каменинова вата - противопожарно изискване и допълнителна термоизолация.
Направо си е пасивна къща

А относно бойлера + контактор , е не си прав , но няма да те разубеждавам, мога да ти кажа че единствено и само с намаляване на температурата на подгряване и подходящ тип разпръсквач за душа , може да постигнеш реални икономии.
Като намалиш температурата на подгряване нищо не пестиш. Водата по-бързо се охлажда и по-бързо свършва - съответно не стига, освен ако не живееш сам. Сега за таймера и контактора. Целта е да се използва нощната енергия, тъй като е по-евтина. Контактора, се използва да включва бойлера и хем предпазва терморегулатора, защото нагревателя не минава през него, а през силовите контакти на контактора хем и не ти трябва мощен таймер. Моя е от 6 лева механичен, който продават в Метро, само че съм го отрязал на половина и вместо в контакта съм го свързал по друг начин в близост до контактора. Има си и ръчен режим има си и автоматичен. Каква е ползата ще попиташ? Ако бойлера го включиш в 22 часа, на нощна енергия, пък дори и в 00 часа да го включиш и си легнеш, той изключва след максимум 2 часа - това зависи от много фактори. В 2 часа той вече е поизтинал и пак се включва за около половин час. После в 4ри пак и т.н до 6, докато станеш и не му дръпнеш копчето. С таймера такова нещо няма. Включва се примерно в 4 часа и в 6 изключва и край. Имаш тола вода, използвал си нощната енергия и нямаш тая консумация за донагряване, когато бойлера изтива. И понеже не ги разбирам тия работи, за разлика от миналото лято, това свалих на 39 лева ток. Миналото плащах по 70. Разбира се и тогава и сега все едни и същи хора сме, все една вода хабим и климатиците си работеха когато трябва на охлаждане. От тук малко, от там и икономията излиза на яве. Но всеки да прави както иска. Аз дадох съвети, как аз съм се справил и то реално. Като сложа и слънчевата батерия ще плащам по 20 лева ток лятото.
Отговори с цитат
  #33  
Стар 11-12-2013
klm klm не е на линия
.
 

Дата на присъединяване: Jun 2012
Мнения: 163
Благодари: 10
Получил благодарност:
67 пъти в 43 поста
Сваляния: 3
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от РИКИ Вижте мненията
НЕ!

По принцип идеята е PFC или корекция на фактора на мощността, но това само по принцип. На практика тези джаджи представляват смехотворно захранване за два светодиода или колкото са там. Не че 20-30 милиампера ще ви увеличи сметката, но вместо да гледате зелени "ламбички", по-добре си купете няколко каси бира за тези 65 лева
Може и ракия. Домашна

Всички модерни уреди, причиняващи осезаеми "вреди" на мрежата и налагащи употребата на такива джаджи, всъщност имат PFC и то задължително трябва да го имат съгласно изискванията на ЕС.

Визирам импулсни токозахранвания, климатици и т.н., които не са чисто активен товар.
Дори тъпите хладилници, перални и прахосмукачки имат много по-сериозни филтри, включени точно където трябва, от това, което се вижда на снимката - някакъв кондензатор 6uF/450VAC. Пък знае ли човек, може и бобинка някаква да са "турнали" нейде отдолу

***

На нелепият им сайт има потресаващи глупости, а това направо цепи мрака на три:
Цитирай:
Още по-лошото обаче тепърва предстои с идването на зимните месеци. А и според новина на медията bTV: "Зловещата заплаха е, че токът може да скочи с 42 процента още тази зима, защото ЧЕЗ, ЕВН и Енерго-ПРО се страхуват от фалит!"
Отговори с цитат
  #34  
Стар 11-12-2013
yavor1 yavor1 е на линия
ХХХ
 

Дата на присъединяване: Feb 2009
Местоположение: По морето
Мнения: 12,805
Благодари: 1,286
Получил благодарност:
4,807 пъти в 3,008 поста
Сваляния: 172
Ъплоуди: 19
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от ivo Вижте мненията
Като намалиш температурата на подгряване нищо не пестиш. Водата по-бързо се охлажда и по-бързо свършва - съответно не стига, освен ако не живееш сам. Сега за таймера и контактора. Целта е да се използва нощната енергия, тъй като е по-евтина. Контактора, се използва да включва бойлера и хем предпазва терморегулатора, защото нагревателя не минава през него, а през силовите контакти на контактора хем и не ти трябва мощен таймер. Моя е от 6 лева механичен, който продават в Метро, само че съм го отрязал на половина и вместо в контакта съм го свързал по друг начин в близост до контактора. Има си и ръчен режим има си и автоматичен. Каква е ползата ще попиташ? Ако бойлера го включиш в 22 часа, на нощна енергия, пък дори и в 00 часа да го включиш и си легнеш, той изключва след максимум 2 часа - това зависи от много фактори. В 2 часа той вече е поизтинал и пак се включва за около половин час. После в 4ри пак и т.н до 6, докато станеш и не му дръпнеш копчето. С таймера такова нещо няма. Включва се примерно в 4 часа и в 6 изключва и край. Имаш тола вода, използвал си нощната енергия и нямаш тая консумация за донагряване, когато бойлера изтива. И понеже не ги разбирам тия работи, за разлика от миналото лято, това свалих на 39 лева ток. Миналото плащах по 70. Разбира се и тогава и сега все едни и същи хора сме, все една вода хабим и климатиците си работеха когато трябва на охлаждане. От тук малко, от там и икономията излиза на яве. Но всеки да прави както иска. Аз дадох съвети, как аз съм се справил и то реално. Като сложа и слънчевата батерия ще плащам по 20 лева ток лятото.
Да не те отчайвам, ама пак не си прав, не знам дали сам живееш и на каква температура ти е бойлера, но си има закони за регулиране, ти работиш по един, аз по друг.
Няма как да не се плаща в настоящия момент, но е важно да бъде оптимизирано.
Добре е че ползваш решения с 25 годишна давност, когато разликата в цената между нощна и дневна бе ~10 пъти, но при сегашната ситуация си вътре , ама щом ти харесва няма лошо

И последно, не е важно колко човека са в обекта, а колко пъти на ден и от колко човека се ползва банята
За Варна е нормално поне две къпания на ден на човек , за болярския регион не знам как е
Така че твоя закон за регулиране топловодоподаването е дискриминационен, облагодетелства първия, а всеки следващ е дискриминиран

Последно редактирано от yavor1 : 11-12-2013 на 01:39
Отговори с цитат
  #35  
Стар 11-12-2013
Alex Alex не е на линия
изгряващ форумец
 

Дата на присъединяване: Apr 2009
Мнения: 31
Благодари: 1
Получил благодарност:
4 пъти в 3 поста
Сваляния: 1
Ъплоуди: 0
По подразбиране 200l бойлер- на нощна=ОК.

Да подкрепя ivo с мой опит.
Бойлер- 200лт.
На "постоянна" тарифа - беше навъртял почти 1000лв за година, при положение, че не не се живееше там.
После се сложи вътрешна (!) изолация, заживя се, и същият бойлер се ползваше пак така. Цифрите бяха (по спомен) около 420лв в най-студените два месеца. Останалите - 260-320. В топлите месеци - 120-140лв.(Всичко е на ток там: втори бойлер 30лт-постоянно включен, качествени конвектори по 2-3кВт, и т.н). Следващият сезон се сложи таймер и се ползваше само на нощна тарифа, като се остави на Макс температура, но си стигаше за цял ден и всички живущи. Сметките паднаха за същите годишни периоди с почти 80-90лв. А за топлите - до 40-70лв.
В сметките трябва и да се добави (извади) и традиционното поскъпване на тока с 7-10-13% на година. А случките са за около пет последователни години. В резюме: падаха с всяка година, при положение, че на ценоразпис се вдигаше цената. А-а, Да ! Сложиха се и LED крушки през последната година. Само от тях се свалиха ок.10-15.лв/мес.

Последно редактирано от Alex : 11-12-2013 на 01:37
Отговори с цитат
  #36  
Стар 11-12-2013
om63 om63 не е на линия
обикновен потребител
 

Дата на присъединяване: Jul 2009
Местоположение: Варна
Мнения: 871
Благодари: 73
Получил благодарност:
193 пъти в 148 поста
Сваляния: 175
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Не знам как го правите това с бойлер на нощна. Освен ако не е наистина 200л. ама нямам къде да сложа такова животно. Как може да се изкъпе 4 чл. семейство с 80 л. вода загрята до 80 градуса честно не знам. Моите в къщи се къпят всички докато свърши водата И благодаря на Бога че не съм на парно щото..... Газов не е вариант - страх ме е. Имало някакви чудесии с термопомпи.. верно не загрявали до 80 градуса ама ако е евтинко...Обаче пък инсталацията... пак къртене.. бойлерът ми е в средата на жилището
__________________
Бинарната математика са я измислили циганите. Тука има - тука нема.
Отговори с цитат
  #37  
Стар 11-12-2013
Аватара на ICO42
ICO42 ICO42 не е на линия
Българин от севера
 

Дата на присъединяване: Jun 2008
Местоположение: Павликени&Велико Търново
Мнения: 323
Благодари: 23
Получил благодарност:
67 пъти в 47 поста
Сваляния: 42
Ъплоуди: 2
По подразбиране

Моя бойлер зимата го топля от камината,лятото слънчо помага, 80 литров за 3 човека стига ако вляза обаче първо аз да се къпя.Влезе ли жената,аз оставам полуизкъпан
__________________
No pain, no gain
Отговори с цитат
  #38  
Стар 11-12-2013
Аватара на iwelichkow
iwelichkow iwelichkow не е на линия
лаборант
 

Дата на присъединяване: Jun 2008
Местоположение: София
Мнения: 784
Благодари: 52
Получил благодарност:
166 пъти в 97 поста
Сваляния: 48
Ъплоуди: 4
По подразбиране

Без да ви чета ще кажа, че скоро по новините носиха едно такова устройство в тестова лаборатория и резултата беше нулев, а имаше и обяснение от учените.
Отговори с цитат
  #39  
Стар 11-12-2013
Аватара на Rabin
Rabin Rabin не е на линия
форумец-ветеран
 

Дата на присъединяване: Aug 2010
Местоположение: София
Мнения: 1,672
Благодари: 1,041
Получил благодарност:
472 пъти в 265 поста
Сваляния: 37
Ъплоуди: 3
По подразбиране

Тъпите "енергоспестяващи" дори няма да коментирам.
Не видях да пишете за проточен бойлер. Загубите са нищожни. От 8 години се къпя с такова и съм предоволен. Тия на Каварна стават, че много китаец пуснаха другите. И на Дипломат, и на Теси ми изгориха по един нагревател на няма и година. Добре, че беше в гаранция, ама смъкването си е гърч.
Вътрешна изолация се прави само в краен случай. Образува конденз, после и плесени под изолацията. Когато все пак се наложи - се прави от каменна вата с конструкция, и гипсокартон отгоре.
Отговори с цитат
  #40  
Стар 11-12-2013
Аватара на dodo_pv
dodo_pv dodo_pv не е на линия
No Brain, No Pain
 

Дата на присъединяване: Jun 2008
Местоположение: Пловдив
Мнения: 2,427
Благодари: 858
Получил благодарност:
855 пъти в 550 поста
Сваляния: 69
Ъплоуди: 1
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от Rabin Вижте мненията
...Вътрешна изолация се прави само в краен случай. Образува конденз, после и плесени под изолацията. Когато все пак се наложи - се прави от каменна вата с конструкция, и гипсокартон отгоре.
Това е само половината от гадостта да притежаваш само вътрешна изолация. Остава още проблема с комфорта, рушенето на стените и загубите на геотермална енергия, ако си на нисък етаж. Смислена е единствено за подпокривно пространство.
Отговори с цитат
Следните потребители (2) благодарят на dodo_pv за този полезен пост
moonstone (11-12-2013), om63 (11-12-2013)
Sponsored Links
VIVO Rent A Car  Вземи своят Vu+ сега!  SatPlus
Отговори

Съобщения от Devil M
VIVO Rent A Car  

Тагове
Енергоспестяващ, Уред


Активни потребители разглеждащи тази тема в момента: 1 (0 членове и 1 гости)
 

Подобни теми
Тема Започнал темата Форум Отговори Последно мнение
Продавам DSM-1000 PLUS - уред за настройка на сателитна чиния дсм Приключили продажби 4 09-02-2013 08:53
Дилема относно отоплителен уред - радиатор или конвектор. териминатор3 Дъра-Бъра 118 10-12-2012 23:18
Уред за настройка на сателитни антени подържащ стандарта S2 nedostapen Въпроси и отговори 0 27-03-2012 21:35
Този уред за икономия на ток дали върши работа ivo Дъра-Бъра 26 24-09-2008 08:29


Всички времена са във формат GMT +3. Часът е 07:55.


DTV-BG Powered by vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.