The Best Streaming Software!
VIVO Rent A Car - Your car rental
Върни се   Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ > ДЪРА-БЪРА > Дъра-Бъра

Дъра-Бъра Тук се обсъжда всичко което не е свързано с цифровата телевизия

Отговори
 
Контрол над темата Начин на разглеждане
  #1  
Стар 11-12-2012
Слави2 Слави2 не е на линия
оглеждам се ...
 

Дата на присъединяване: May 2012
Мнения: 406
Благодари: 4
Получил благодарност:
51 пъти в 34 поста
Сваляния: 13
Ъплоуди: 1
Question Внимание! "Отпускат" ни бързи кредити без да знаем




Публикувана от novini.bg в България




Бързите кредити, които се уговарят и изплащат онлайн, вече взимат жертви. Поне три пъти на ден някой се опитва да изтегли пари с чужди лични данни само от една фирма за бързи кредити в интернет, съобщава БТВ.

Една от жертвите два пъти се разминава по случайност с възможността да изплаща чужд кредит, взет по интернет на нейно име. От сайта, който предлага бързи кредити, получили заявка с нейните данни и работно място. Проверили дали подателят знае преди да отпуснат сумата.
„Обадих се на оставения телефон и разбрах, че от мое име е заявен кредит. Отказах да съм заявявала кредит. Разбрах обаче, че разполагат с всичките ми данни - ЕГН, лична карта, адрес,” разказва жената. „Очевидно ставаше въпрос за злоупотреба. Освен това ме увериха, че не съм първият случай за деня. Аз съм третият човек, когото проверяват и се оказва, че и трите пъти човекът не иска кредит.”

От сайта за онлайн кредитиране проверяват не само с обаждане кой иска пари.

„Ние имаме възможност да засичаме IP-a и определени други данни, така че на база на тази информация, с която разполагаме, системата ни дава информация дали това е злоупотреба или не,” обясни управителят Росица Стакева.

„Дадена е банкова сметка и телефон за връзка, които не са мои,” продължава разказа си пострадалата от измамата. „На тази банкова сметка да бъдат внесени парите, а ще го изплаща някой друг. Става въпрос за сума от 300 лева, като след месец се връщат 400.”

Жената, която ни сигнализира е подала жалба в полицията, но още няма отговор кой е опитал да я измами. Казва, че никога не е споделяла личните си данни, дори не е пазарувала он лайн. „И въпросът ми е от къде са ми изтекли личните данни и кой позволява да се отпускат кредити без да е видяно лицето.”

От Комисията за защита на личните данни казват, че могат да наложат само административно наказание и то в случай, че полицията изясни кой и от къде е злоупотребил с данните. Но полицията не разследва опити за измами или реализирани измами за суми, които законът смята за незначителни. Така защитата на данните ни остава предимно наша грижа.

„Ами за съжаление така 50 на 50 са случаите, в които ние сами някъде доброволно сме ги дали, къде от това, че не ни се занимава да изписваме определени формуляри или да диктуваме на някой данните, в много случаи даваме да се направи копие или да се сканира включително и акт за раждане, включително и лична карта, за да си спестим едно усилие в повече,” казва Венета Шопова, председател на комисията за защита на личните данни. „Прави ми впечатление предколедно, предновогодишно – в една кутия за томбола в голям магазин събират лични данни. Кутията дори е прозрачна. Беше пълна.”

Когато сигнализираме в прокуратурата, в съответните районни, че има такива опити за измама, те не ги третират по никакъв начин, не търсят тези лица, т. е всичко остава на ниво опит, т .е вие не сте измамени и нямате право да потърсите правата си.

Все пак, познавачите съветват да се огледате в най-близките си, когато някой се опита да ви уязви с ваша информация. Обикновено злоупотребяват с личните данни членове на семейството, приятели и дори има случаи, в които колеги злоупотребяват.

Не всички он лайн кредитори проверяват сериозно на кого отпускат пари, защото законът не ги задължава да го правят за суми до 400 лева. Повечето фирми обаче вече са се насочили и към такъв начин на проверка, защото предотвратяват и свои загуби.

Остава да разчитаме на лоялни приятели и колеги и бдителни кредитори. А гаранция, че данните ни няма да попаднат в чужди ръце - няма.
Отговори с цитат
Следните потребители (3) благодарят на Слави2 за този полезен пост
Rabin (11-12-2012), register (11-12-2012), Джапи (11-12-2012)
  #2  
Стар 11-12-2012
Аватара на Rabin
Rabin Rabin не е на линия
форумец-ветеран
 

Дата на присъединяване: Aug 2010
Местоположение: София
Мнения: 1,672
Благодари: 1,041
Получил благодарност:
472 пъти в 265 поста
Сваляния: 37
Ъплоуди: 3
По подразбиране

Банките снимат личните карти на поразия. Първо на тях да забранят да го правят, после да ни съветват да си пазим личните данни.
Отговори с цитат
  #3  
Стар 11-12-2012
Аватара на ВалчоП
ВалчоП ВалчоП не е на линия
обикновен ползвател
 

Дата на присъединяване: Jan 2011
Местоположение: München/Oberammergau
Мнения: 7,140
Благодари: 2,925
Получил благодарност:
4,385 пъти в 2,150 поста
Сваляния: 48
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Ясно е, че се крадат лични данни. Според мен трябва да има допълнителен елемент за сигурност при подобни онлайн процедури. Не трябва само с данни от преснимана лична карта да е възможно нито да се теглят пари, нито да се открива банкова сметка, нито да се правят сделки. Някъде четох, че някакъв клошар се оказала собственик на няколко фалирали фирми.
При отпускане на заем, банката би трябвало да няма право да превежда парите на сметка, чиито титуляр не е лицето, поискало заема.
Изобщо, цялата идея за бързи кредити онлайн е доста съмнителна...
__________________
SatConn 100 cm (9-13-16-19-23-28-31-39-42-45E), Best HG 404 & Gibertini 125 & Moteck SG2500 (70.5E-45W);
VU+ Ultimo 4K,
VU+Solo², GigaBlue HD Quad Plus, Samsung GQ 55 Q9 FNGTXZG; Samsung UE48JU7090.

Последно редактирано от ВалчоП : 11-12-2012 на 13:02
Отговори с цитат
Следните потребители БЛАГОДАРЯТ на ВалчоП за този полезен пост :
Rabin (11-12-2012)
  #4  
Стар 11-12-2012
Аватара на кокович
кокович кокович не е на линия
мега форумец
 

Дата на присъединяване: May 2010
Местоположение: Стара Загора
Мнения: 919
Благодари: 560
Получил благодарност:
446 пъти в 259 поста
Сваляния: 103
Ъплоуди: 2
По подразбиране

Банката е най малкия проблем за личните данни. Те са общо достъпни в търговския регистър в агенция по вписванията. Всеки може да ги вземе оттам.
Отговори с цитат
  #5  
Стар 11-12-2012
VRaiko VRaiko не е на линия
изгряващ форумец
 

Дата на присъединяване: Sep 2011
Мнения: 44
Благодари: 11
Получил благодарност:
13 пъти в 10 поста
Сваляния: 40
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Чудя се как може да се отпускат тези заеми и колко на брой трябва да станат измамите, за да бъдат забранени. Изглежда, че е нормално за държава, в която парламентаристите са много работливи и непрекъснато добавят и поправят закони - по 10 - 20 пъти.
Отговори с цитат
  #6  
Стар 11-12-2012
ivo ivo не е на линия
форумец-ветеран
 

Дата на присъединяване: Nov 2007
Мнения: 1,652
Благодари: 123
Получил благодарност:
463 пъти в 223 поста
Сваляния: 416
Ъплоуди: 3
По подразбиране

Не само банките, ами мобилните оператори и те преснимат. Лично аз спирам на такива да разрешавам да ми преснимат личната карта или ще искам на копието да напиша къде е правено то и във връзка с какво ще се използва с подпис и печат.
Отговори с цитат
  #7  
Стар 11-12-2012
Чушкопека
Guest
 

Мнения: n/a
Сваляния:
Ъплоуди:
По подразбиране

Ходил съм в компютърна фирма да си купя принтер, там искаха да ми преснемат личната карта за гаранцията. Викам вие регистрирани ли сте по Закона за Защита на Личните Данни /ЗДДЛ/ Ония ми викат - ами не. Казвам им, е добре как тогава да си дам личната карта, и защо аджеба за една гаранция ви трябва лична карта? Отговора им ме тресна като товарния влак - "Ми ние си водим картотека на клиентите" - викам им водете си, ама без мен и си излязах.
Отговори с цитат
  #8  
Стар 11-12-2012
Слави2 Слави2 не е на линия
оглеждам се ...
 

Дата на присъединяване: May 2012
Мнения: 406
Благодари: 4
Получил благодарност:
51 пъти в 34 поста
Сваляния: 13
Ъплоуди: 1
Red face

кво да се праи
Отговори с цитат
  #9  
Стар 11-12-2012
Аватара на Цец0
Цец0 Цец0 не е на линия
-------
 

Дата на присъединяване: Jun 2008
Местоположение: Тайна, майна
Мнения: 8,738
Благодари: 797
Получил благодарност:
4,655 пъти в 2,341 поста
Сваляния: 76
Ъплоуди: 3
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от ivo Вижте мненията
Не само банките, ами мобилните оператори и те преснимат.
Не е вярно. Много, много отдавна в мобилните оператори не се преснима. Или поне в оператора, в който аз работя. Много рядко има частни случай, които нямам желание да обсъждам, когато трябва да се преснеме лична карта, но това става само със съгласието на клиента, след което пише вярно с опригинала върху преснетия документ.
Отговори с цитат
  #10  
Стар 11-12-2012
Никола67 Никола67 не е на линия
форумец-ветеран
 

Дата на присъединяване: Jun 2011
Мнения: 1,317
Благодари: 420
Получил благодарност:
310 пъти в 202 поста
Сваляния: 51
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от tzvetann Вижте мненията
Не е вярно. Много, много отдавна в мобилните оператори не се преснима. Или поне в оператора, в който аз работя. Много рядко има частни случай, които нямам желание да обсъждам, когато трябва да се преснеме лична карта, но това става само със съгласието на клиента, след което пише вярно с опригинала върху преснетия документ.
В гръцката и в приватизираната при предоговориране и нов договор снимат личната карта с дописване на ръка " Вярно с оригинала " . За твоята компания не знам отдавна им хвърлих картите .

Последно редактирано от Никола67 : 11-12-2012 на 23:45
Отговори с цитат
Sponsored Links
VIVO Rent A Car  Вземи своят Vu+ сега!  SatPlus
Отговори

Съобщения от Devil M
VIVO Rent A Car  

Тагове
без, бързи, внимание, Да, знаем, кредити, ни, Отпускат


Активни потребители разглеждащи тази тема в момента: 1 (0 членове и 1 гости)
 

Подобни теми
Тема Започнал темата Форум Отговори Последно мнение
"Макс Телеком", "Булсатком" и "4Джи Ком" получиха ефир за мобилни услуги ТИНТИН GSM мобилни комуникации 23 27-04-2015 21:06
"Хюлет-Пакард" България ще продава директно през "Технополис" и "Техномаркет" ТИНТИН КОМПЮТРИ и периферия 4 01-01-2014 17:01
"Блокираните часове" отказаха "Нова" от "А" група Джак СПОРТ 6 02-08-2011 21:08
"Мобилтел" и "Майкрософт" стъпват в "облака" ТИНТИН GSM мобилни комуникации 0 29-06-2011 13:24
Колеги,имам "Ехо"991,който върти "Triax 110" чрез мотор "Optikum 2800". ventsiguy ECHOSMART 5 06-09-2010 11:44


Всички времена са във формат GMT +3. Часът е 17:10.


DTV-BG Powered by vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.