The Best Streaming Software!
VIVO Rent A Car - Your car rental
Върни се   Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ > ДИСКУСИИ - Всичко за сателитната и наземната телевизия > САТЕЛИТНИ АНТЕНИ

САТЕЛИТНИ АНТЕНИ Дискусии за сателитните антени. Параболични, офсетови, тороидални. Монтаж, настройки, направи си сам.

Отговори
 
Контрол над темата Търси в тази тема Начин на разглеждане
  #71  
Стар 30-08-2010
Аватара на goshob
goshob goshob не е на линия
изгряващ форумец
 

Дата на присъединяване: Oct 2009
Местоположение: Извън България
Мнения: 47
Благодари: 1
Получил благодарност:
8 пъти в 3 поста
Сваляния: 17
Ъплоуди: 0
Question

Здравейте,
Ще се включа и аз в темата, макар и осъзнавайки, че въпросът ми може да прозвучи на много хора тъпо и смешно. Вече три дена вися на покрива, опитвайки се да изкарам 3 спътника (Hot Bird 13E, Eutelsat 16E и Astra 19E). Антената ми е TD110 и използвам държач Triax Multi Block за 3 конвертора. Намирам се във Варна и насочвам антената на азимут 193 и елевация 38. Двата ми средни конвертора са за Hot Bird (левият) и Eutelsat (десният, гледано от към закрепването на антената). Astra е забит непосредствено до този за Eutelsat. Знам, че разстоянието между тях трябва да е около 40 мм, но с този държач не става. Колкото и да се мъчих, успявам да изкарам или единият, или другият спътник, но никога и трите с добър сигнал.
Определено греша нещо основно и елементарно, та за това бих се радвал някой да даде съвет.
Благодаря предварително.
Отговори с цитат
  #72  
Стар 30-08-2010
Джак Джак не е на линия
Мореплавател
 

Дата на присъединяване: Dec 2007
Местоположение: София
Мнения: 5,815
Благодари: 1,820
Получил благодарност:
1,999 пъти в 856 поста
Сваляния: 126
Ъплоуди: 17
По подразбиране

Рейката ти оригиналната на триакс ли е? Като изкараш единия спътник предвижи по рейката конвертора на съседния до тази позиция от която ще се появи сигнал. Хубаво би било под ръка да ти е телевизор за да гледаш какво става или някой по телефона да гледа и да ти казва резултата в реално време. На моя Триакс 88 за да гледам тези спътници, конверторите са плътно прилепени един към друг, като дори съм махнал щипките на държачите, за да спестя още от мястото. Триакс 110 е с по-дълго рамо и вероятно няма да се наложи да махаш щипките, защото дългото рамо прави растоянията между конверторите по-големи. 16Е трябва да ти е централен. Отляво да е 13Е, а отдясно - 19Е (гледано зад антената). Също така трябва да си поиграеш и със скю-то на конверторите (да им намериш точната позиция по часовниковата стрелка) и наклона на рейката. Ето този калкулатор ще ти помогне - http://satlex.net/bg/azel_calc.html
__________________
QUICKBUTTON Mod by Jack 1.3 & Lite (за Енигма 2 приемници)
DM800 320HDD REV:M, Triax 88 {13E, 19E, 23,5E, 28,2E, 39E}, Triax 78 {5W/4W, 1W, 5E, 7E/9E}, DiseqC EMP CENTAURI 9/1 | DiseqC Opticum 4/1, Alps, Inverto, Invacom
Отговори с цитат
  #73  
Стар 30-08-2010
Аватара на gentu
gentu gentu е на линия
Старото (куче)!!!
 

Дата на присъединяване: Aug 2007
Местоположение: София
Мнения: 5,738
Благодари: 1,371
Получил благодарност:
2,166 пъти в 1,223 поста
Сваляния: 183
Ъплоуди: 10
По подразбиране

Ето така трябва да са ти!
(трябва леко да наклониш рейката)
Прикрепени изображения
Тип файл: jpg 13E_16E_19E.JPG (96.2 КБ, 236 разглеждания)
__________________
-"Знанието е сила"
Всеки може да опикае стените. - Бъди мъж! - осери тавана!
Отговори с цитат
  #74  
Стар 31-08-2010
Аватара на goshob
goshob goshob не е на линия
изгряващ форумец
 

Дата на присъединяване: Oct 2009
Местоположение: Извън България
Мнения: 47
Благодари: 1
Получил благодарност:
8 пъти в 3 поста
Сваляния: 17
Ъплоуди: 0
Question

Здравейте,
Благодаря за съветите. Оказва се, че моите разсъждения са правилни като цяло, но нещо все бяга .
Рейката е оригинална (поне за такава ми я продадоха). Прилагам първата и последната страница от инструкцията и ще ви моля за коментар. Сметките за разположението на конверторите е същата, само дето тук идва голямото "НО", ама за него малко по-късно. Настройвам си антената по 16Е като среден спътник и конвертор разположен от дясно на централната рейка (гледано от зад чинията), като получавам Strength 85 и Quality 76. Това са данни от Trimax SM-2200, който успях да си "изкрънкам" от един приятел, та поне не се налага да нося телевизора на покрива...
Що се отнася до "НО-то", за което споменах по-горе, то е че не мога да приближа конверторите на по малко от 50 мм един от друг, особено двата в средата. Това е конструктивна особеност на рейката и ми се струва, че всичките ми "премеждия" идват от там или по друг начин казано, че тези рейки са за минимален ъгъл между сателитите от 4, а не от 3 градуса, както ги рекламират. Утре ще пробвам идеята да махна щипките от държачите, а и ще снимам какво съм направил, та дано да мога да направя нещата малко по-ясни.
Другото, което ме притеснява (просто липса на опит) е че при тези рейки няма централен конвертор. Правил съм multifeed с комплект Inverto MultiConnect http://www.inverto.tv/products/index...4126a88d872fb1, където нещата са доста по-различни, ама и доста по-солени ценово...
Ще се радвам да чуя още мнения, за което благодаря предварително.
Прикрепени изображения
Тип файл: jpg Bracket.jpg (45.2 КБ, 151 разглеждания)
Отговори с цитат
  #75  
Стар 31-08-2010
Джак Джак не е на линия
Мореплавател
 

Дата на присъединяване: Dec 2007
Местоположение: София
Мнения: 5,815
Благодари: 1,820
Получил благодарност:
1,999 пъти в 856 поста
Сваляния: 126
Ъплоуди: 17
По подразбиране

Спътниците са достатъчно силни, може да наредиш конверторите от лявата страна на рейката, а от дясната да добавиш конвертори за 23,5Е, 28Е, че дори да се пробваш и за 39Е.
Или пък да ги наредиш от дясната страна, а отляво да добавиш за 5Е, 7Е, 9Е, 1W... Аз успявам да хвана 7Е/9Е на един конвертор. Също и 4W/5W. Но при по-голяма антена не знам дали ще стане, по-скоро не.
Ако си забелязал - държача на конвертора е изнесен настрани малко вдясно (или вляво - зависи откъде го гледаш). Ако го поставиш по правилния начин, той вкарва конвертора над недостъпното централно място на рейката. Не съвсем, но достатъчно. С държача от другата страна може да направиш същото, само го обърни. Пак няма да са прилепени конверторите, но за толкова голяма антена може и да не е нужно.

Ето затова говоря, виж държачите по средата как са обърнати един срещу друг:

__________________
QUICKBUTTON Mod by Jack 1.3 & Lite (за Енигма 2 приемници)
DM800 320HDD REV:M, Triax 88 {13E, 19E, 23,5E, 28,2E, 39E}, Triax 78 {5W/4W, 1W, 5E, 7E/9E}, DiseqC EMP CENTAURI 9/1 | DiseqC Opticum 4/1, Alps, Inverto, Invacom
Отговори с цитат
  #76  
Стар 31-08-2010
Аватара на Въйко
Въйко Въйко не е на линия
Овчар
 

Дата на присъединяване: Jun 2008
Местоположение: TKЗС
Мнения: 1,295
Благодари: 110
Получил благодарност:
916 пъти в 346 поста
Сваляния: 9
Ъплоуди: 1
По подразбиране

110 антените са граничния размер за мултифийд през три градуса като работата е на ръба и конверторите трябва да са АЛПС или Шарп и облъчвателите им да се допират един в друг.По спомени мисля че за да нямаш проблеми с "набутването" на конверторите трябва фокуса да ти е 75-76см,запилял съм си някъде сметките за да погледна.На такъв фокус вече нормално се отива на офсети 120см.Това което пише по книгите не расте по нивите.Вече навлизаш в тънкостите на мултифийда и неговите странности и започва да ти се изясняват някои работи.Сам сметни за какво става дума как на антени 75-80-90см се прави мулти през три градуса,пунта Мара.За антени под 110см мултифийда е за през 6 градуса.Ще ти дам пример как с 90см мултифийд вадя 39Е-28Е и разликата е по-малко от 11 градуса а разтоянието между центровете на конверторите е ориентировъчно 85мм което както и да го смяташ става с конвертори с големи облъчватели като единия е централен за 39Е,до него празно разтояние колкото един конвертор и следва този за 28Е.Мърдаш два сантиметра и вече си на 25Е,още мъничко и си на 23Е,още малко и си на 19,2Е.Грубо казано за по-малко от една педя от 39Е си на 19,2Е при 90см офсет което е 20 градуса.
Колкото повече бягаш от най-южния ти спътник в страни толкова повече се сблъскват конверторите защото там вече три градуса не са три градуса,по тази причина примерно ако си в София с южен спътник 23Е то мултифийда 19-16-13 ще ти е с едно междуцентрово разтояние а ако си в Бургас или Варна то вече ще е по-малко и ще са по-сбити.Разликата е малка но я има,това говорим когато гониш максимума и цедиш да му извадиш и последната капка кръв.
В случая при този мултифийд по-важна ти е Астра и то 1Н.Зависи къде си но тя излиза с изместен конвертор особенно с антена като твойта въпреки че не е във фокуса.Ако имаш проблеми с нея насочи си антената към 16Е,след това премести държача на 16Е на дясно гледано отпред и си изцеди Астра и тогава нареди 16 и 13.16Е е сравнително силна позиция за 110 антена и няма да имаш проблеми,13Е няма смисъл да го коментираме.Ако имаш пак проблеми си я насочи антената към 19Е и за 13 и 16 каквото дойде,ще излезнат без грижи.
Аз съм вадил с 110 антена 13-16-19 като 16 ми е бил с конвертор Шарп с малък облъчвател а 13 и 19 с нормални конвертори с голям облъчвател и ми излиза 1Н без грижи въпреки компромиса с междуцентровото разтояние на конверторите.Е сега,разликата е там че мултифийд блока ми позволява да въртя и усуквам конверторите както ми скимне и да ги позиционирам както сметна за добре и не на последно място че на накланям рейката а цялата антена и от там повишавам показателите на приемане но все пак...
Играчка си е мултифийда да го изпънеш така че да работи като стационарни антени но пък е голяма краста и занимавка.Въоръжи се с търпение,вземи няколко листа и молив,рисувай и смятай и мисли как можеш да повишиш параметрите.При мултифийда всичко опира до география и тригонометрия и ще се псуваш защо не си внимавал в часовете по математика а си пощипвал съученичките

Последно редактирано от Въйко : 31-08-2010 на 09:13
Отговори с цитат
Следните потребители (3) благодарят на Въйко за този полезен пост
paradise (18-11-2010), sarivano (10-09-2010), Бопа (03-09-2010)
  #77  
Стар 31-08-2010
Джак Джак не е на линия
Мореплавател
 

Дата на присъединяване: Dec 2007
Местоположение: София
Мнения: 5,815
Благодари: 1,820
Получил благодарност:
1,999 пъти в 856 поста
Сваляния: 126
Ъплоуди: 17
По подразбиране

Понякога опира само до усет и въображение. Ако можеш да "видиш" лъчите ще се справиш лесно. После удоволствието да гледаш без да въртиш антената, ще е голямо. Аз гледам 12 сателита с 10 конвертора на 2 антени с каскадно свързани дисеци и съм много доволен.
__________________
QUICKBUTTON Mod by Jack 1.3 & Lite (за Енигма 2 приемници)
DM800 320HDD REV:M, Triax 88 {13E, 19E, 23,5E, 28,2E, 39E}, Triax 78 {5W/4W, 1W, 5E, 7E/9E}, DiseqC EMP CENTAURI 9/1 | DiseqC Opticum 4/1, Alps, Inverto, Invacom
Отговори с цитат
  #78  
Стар 31-08-2010
Аватара на Въйко
Въйко Въйко не е на линия
Овчар
 

Дата на присъединяване: Jun 2008
Местоположение: TKЗС
Мнения: 1,295
Благодари: 110
Получил благодарност:
916 пъти в 346 поста
Сваляния: 9
Ъплоуди: 1
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от Джак Вижте мненията
Понякога опира само до усет и въображение. Ако можеш да "видиш" лъчите ще се справиш лесно...
Трабва да "видиш" освен лъчите и сателитите по самата дъга както и отражението им от антената.
Звучи много абстракто и отнесено но си е така,трябва във всеки един момент човек да е на ясно като посегне към конвертора какво евентуално ще се случи и да анализира всяка една промяна на нивата а не просто да мести и да върти.
Но в крайна сметка без теория на принципа на налучкването не става...или става на късмет.

Последно редактирано от Въйко : 31-08-2010 на 21:36
Отговори с цитат
  #79  
Стар 31-08-2010
Джак Джак не е на линия
Мореплавател
 

Дата на присъединяване: Dec 2007
Местоположение: София
Мнения: 5,815
Благодари: 1,820
Получил благодарност:
1,999 пъти в 856 поста
Сваляния: 126
Ъплоуди: 17
По подразбиране

E, то е ясно че който вижда лъчите ги вижда и как се отразяват. Все пак отражателя не ги поглъща, нали?
__________________
QUICKBUTTON Mod by Jack 1.3 & Lite (за Енигма 2 приемници)
DM800 320HDD REV:M, Triax 88 {13E, 19E, 23,5E, 28,2E, 39E}, Triax 78 {5W/4W, 1W, 5E, 7E/9E}, DiseqC EMP CENTAURI 9/1 | DiseqC Opticum 4/1, Alps, Inverto, Invacom
Отговори с цитат
  #80  
Стар 02-09-2010
Аватара на goshob
goshob goshob не е на линия
изгряващ форумец
 

Дата на присъединяване: Oct 2009
Местоположение: Извън България
Мнения: 47
Благодари: 1
Получил благодарност:
8 пъти в 3 поста
Сваляния: 17
Ъплоуди: 0
Thumbs up

Здравейте,
Много благодаря за съветите и насоките. Антената стана, а което е по-важно, успях да си изясня до голяма степен принципите, точният начин на работа при настройката и грешките, които правех до сега. Вярно, наложи се да си припомня доста неща от тригонометрията и елементарната физика, но явно съм внимавал в час, когато му е било времето . Остават няколко "укрепителни" работи, че като гледам какви ветрове се вихрят през последните дни ми се струва, че ако не "вържа попа" ще се наложи някой да се разхожда до морето и да търси паницата...
Че е краста, краста е и определено няма да остана само с 3 сателита, ама да видим. Проблема е, че краят на отпуската ми застрашително наближава, а настройка на multifeed и работа, поне при мен, малко трудно се съчетават.
Благодаря още веднаж и ще пусна няколко снимки, когато завърша всичко.
Отговори с цитат
Sponsored Links
VIVO Rent A Car  Вземи своят Vu+ сега!  SatPlus
Отговори

Съобщения от Devil M
VIVO Rent A Car  

Тагове
td110, антена, Тriax


Активни потребители разглеждащи тази тема в момента: 6 (0 членове и 6 гости)
 

Подобни теми
Тема Започнал темата Форум Отговори Последно мнение
Дилема - Triax TD110 или Тороидал ? Иван Атанасов САТЕЛИТНИ АНТЕНИ 90 04-11-2010 11:28
антена асен.нкл ЕФИРНА цифрова телевизия [DVB-T] 1 09-08-2010 11:09
Антена за 13Е stareca68 САТЕЛИТНИ АНТЕНИ 11 24-08-2009 23:14
Антена TOR-90 hajduk САТЕЛИТНИ АНТЕНИ 24 21-06-2009 18:21
антена Triax TD110 mimetomm САТЕЛИТНИ АНТЕНИ 19 05-06-2009 17:16


Всички времена са във формат GMT +3. Часът е 17:53.


DTV-BG Powered by vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.