The Best Streaming Software!
VIVO Rent A Car - Your car rental
Върни се   Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ > ДИСКУСИИ - Всичко за сателитната и наземната телевизия > ЕФИРНА цифрова телевизия [DVB-T]

ЕФИРНА цифрова телевизия [DVB-T] Ефирна цифрова телевизия

Отговори
 
Контрол над темата Търси в тази тема Начин на разглеждане
  #1  
Стар 15-05-2014
Аватара на БониБо
БониБо БониБо е на линия
мега форумец
 

Дата на присъединяване: Aug 2013
Местоположение: Пловдив
Мнения: 884
Благодари: 74
Получил благодарност:
340 пъти в 155 поста
Сваляния: 58
Ъплоуди: 0
По подразбиране Заседание за отнема лиценз на bTV - 15.05.2014г

Писмо от «БТВ Медиа Груп» ЕАД относно заявленията на
дружеството за предсрочно прекратяване на индивидуални лицензии за доставяне на аудио-визуална медийна услуга № ЛРР-01-3-003-03 («РИНГ.БГ+1») и № ЛРР-01-3-003-04 («бТВ
Лейди+1»).

Георги Лозанов: Ще припомня с две думи как се разви процеса до тук. След като дойдоха
тези искания ние, виждайки освен конкретния проблем и по големия проблем във връзка с
бъдещето цифрово разпространение на телевизията, влязохме в контакти, поканихме
представителите на БТВ за мотивация. Междувременно беше насрочено по тази тема
заседание на Органа по цифровизация към Министерство на транспорта и съобщенията.
Ние решихме на базата на Административно-процесуалния кодекс, че трябва да имаме
допълнителна информация преди да вземем нашето решение, от органи, които имат по-пряко отношение към тема. Присъствах на заседанието на Органа по цифровизация, там бях
колегите от БТВ и от другите телевизии, които разпространяват програми със статута на
“масткери”, там бях представителите и на НУРТС и зам.-министъра, които водеше срещата,
АБРО също, БНТ, Нова телевизия и т.н. На заседанието БТВ изложи своята позиция, като
повтори мотивацията си, която чухме и тук. След това представителите на НУРТС - г-жа
Трифонава, изложи позицията, която защити и тук, че предприятието, което представлява,
ще е несправедливо ощетено. Около това тече дебатът, не влязохме в отношения на спор,
по-скоро се изложиха гледните си точки. Аз изложих и гледната точка на СЕМ, макар, че
ние не сме формулирали конкретен текст, за това, че ние разбираме целият проблем и сме
готови да помогнем за решаването му в генерална перспектива. Имаше на зеседанието и
социално-етични упреци към БТВ, като най-печелившата медия на пазара, че те се отказват
първи от цифровизацията. Вън от морално-социалните констатации, не дойде от никой
довод, включително и от НУРТС, кои биха били нашите основания да не прекратим
лицензиите. Нещо оптимистично се случи, другите телевизии потвърдиха, че ще продължат
да разпространяват цифрово своите програми, които са лицензирани, и които до сега
разпространявата, но това е слаба утеха. Аз припомних на Органа, че фактически проблемът
си стои от самото начало, защото от 18 свободни позиции сега само 11 са заети, при
положение че ние сме лицензирали 31 програми, което показва, че няма интерес и че той все
повече се губи. Затова Органът прие решение в срок до 9 май да постъпват предложения по
какъв начин да се създаде български модел на цифрова телевизия, защото досега това, което
е направено, е изграждане на преносна мрежа, но пътя, по които да се мотивират
производителите на съдържание да го разпространяват в нея, остава са търговски. Всички
докладваха, че пазарът все повече се стеснява и че вече съвсем няма пазарен ентусиазъм да
се разпространяват тези програми. Ако не се намеси държавата и не се направят много
бързи и ясни промени, първо в нормативната база и второ - определение институционални
действия, иначе може да се окажем единствената страна, която не може да разпространява
цифрово съдържание безплатно. Аз настоях, че трябва да има цялостно преразглеждане на
ситуацията и както отпаднаха регионалните мултиплекси, така де се редуцира тези
мултиплекси, защото сега си крием главата в пясъка, създаваме платформи, на които никой
не иска да качва съдържание. От обявените 18 свободни позиции са заети само 11. Това е
много голям проблем, но сега се фокусира през една конкретна тема. Трябва да стане ясно,
че тази работа е генерално сбъркана и че трябва да започне да се решава от А и Б. Общо
11
взето това беше тонът. Започнаха да се изказват предложения какво може да се направи по
европейски програми и т.н., но всичко беше в суров и необработен вид. Аз също казах, че
бих предпочел БТВ да си бяха прекратили договорните отношения с мултиплексите, но те
по една или друга причина не го извършиха, и ние сега нямаме друг законов ход, освен да
им прекратим лицензиите.
Анна Хаджиева: Причината е ясна – това са няколко месеца, които БТВ иска да си спести
като такси. Тя е повече от очевидна.
Представител на БТВ: Не. Прекратяването ще доведе до сваляне и на програма “БТV” от
мултиплекса. Това е прекратяване на договора, като цяло.
Мария Стоянова: Може да водите преговори, да сключите анекс и т.н.
Представител на БТВ: Ние не искаме изменение на договора, искаме двете лицензии да ни
бъдат прекратени.
Анна Хаджиева: Те са ви пакетни? Договорът ви е пакетен за трите програми?
Представител на БТВ: Да.
Анна Хаджиева: И не можете да направите анекс към договора?
Представител на БТВ: По този начин лицензиите ни издадени от СЕМ остават активни.
Анна Хаджиева: И вие не дължите никакви такси.
Представител на БТВ: Не, не е за това.
Анна Хаджиева: И понеже съм се обърнала към вас по п овод писмото, което сте писали
към СЕМ или по-скоро заплахата, че ще информирате европейската комисия, бих искала да
ви насоча към Зелената книга на ЕС, в която много ясно е казано, че медиите не са
обикновени търговски субекти, те споделят решенията които се вземат от държавата и
Европейската комисия и всички много добре си давате сметка, че това изобщо не е
еволюционен процес, а това е технологично наложено решение на Европейската комисия на
ЕС. В този смисъл ако продавахте вафли да се държите като чисто пазарни субекти, но вие
продавате информация и вие трябва да бъдете партньор на държавата.
Представител на БТВ: По какъв начин искате да задължите един оператор ...
Анна Хаджиева: Изобщо не поставям така нещата, аз още миналият път бях готова да
гласувам прекратяването на лицензиите и аз ще си изпълня формалното задължение по
закон, но да твърдите, вие, че нямате обществена отговорност тогава когато стават процеси
свързани с изменение начина на разпространение в държавата и вие казвате, че ще сезирате
Европейската комисия, че ние не си изпълняваме ангажиментите ...
Представител на БТВ: Напротив, ние и днес на срещата заявихме, че ще подкрепим с
всички сили тази дискусия която започва, с опита които има централата в други държави,
ще участваме активно, и че двете лицензии, които имаме все още и не са активни и в един
момент когато ....
Мария Стоянова: В един момент когато, какво?
Представител на БТВ: ... намерим, работещ момент ние да ги активираме и да ги качим на
мултиплекса, ние никога не сме бягали от това.
Анна Хаджиева: Това е добре, но вие чудесно знаете, че това са същите мантри, които
доведоха до кризисна ситуация в страната, нито ще има следващи етапи на цифровизацията.
В момента има свободна територия на мултиплекса и вие при желание може да качите друго
съдържание, тук става въпрос, че вие вървите към друг бизнес модел и вие насочвате
телевизията в една финансово по-стабилна посока. Разбираемо, че моделът е сбъркан,
налага един социален ангажимент в пазарна среда вържу търговски субект. Да, това е така,
но вие все пак сте медия.
Представител на БТВ: Но ние по закон имаме право да поискаме прекратяване на
лицензия.
Анна Хаджиева: Разбира се, че имате право.
Представител на БТВ: Виждаме, че има проблем, които ескалира след нашето подаване на
искането.
Анна Хаджиева: Той просто показва реалната ситуация. Но това което казвате, че ще
отнесете въпроса до Европейската комисия, считам, че не е коректен тон.
Представител на БТВ: Не сме искали да прозвучи като заплаха, но разберете ни и нас, ние
нямаме полезен ход. Ние сме се обърнали към регулатора ...
Мария Стоянова: Момент. Казвате сега “нямаме полезен ход”, моля Ви, продължете си
мисълта в тази посока?
Представител на БТВ: Ние тръгнахме по законоустановения ред ...
Анна Хаджиева: Никой не ви е отказал. Получили ли сте отказ?
Представител на БТВ: Не, но изтече срока в който трябва да се поизнесете.
Мария Стоянова: Вие не получихте ли писмо от регулатора, в което се ангажира с друг
срок?
Представител на БТВ: Не, пише до изясняване на обстоятелствата.
Анна Хаджиева: Но вие знаете, че всичките ни решения се произнасят в разумни срокове.
Мария Стоянова: Предложението за сезиране на Европейската комисия, аз лично го
намирам за много конструктивно и в личен разговор с колегите дори вече съм го
предложила. След като БТВ го предлага нека да последваме тази идея, която вие ни давате и
да сезираме ЕК. Аз обаче вече се досещам, какъв ще е разговорът с Комисията, какъв ще
бъде отговорът на Комисията, защото лично комисар Крус, която има шансове да повтори
своя мандат при следващото съставяне на комисията е ангажирана с провеждането на този
процес. Имах наскоро възможност да разговарям с нея и мога да си представя, какъв ще
бъде отговорът. Така че тази заплаха, анонс, предизвестие от Ваша страна е просто
неефективна.
Представител на БТВ: Защо го приемате като заплаха.
Мария Стоянова: Защото не ми оставяте друга възможност освен тази, че поставяте
Съвета под натиск, в прав текст го казвам. Формулировката ви е ултимативна: ако ние не
излезем с решение, вие обмисляте възможността да ...
Представител на БТВ: Не, ние не поставяме Съвета под натиск ... ако Съветът е изправен
под натиск за това, че едно търговско дружество ще тръгне да си защитава правата по
съдебен ред или по някакъв друг ред по този начин ли се поставя под натиск.
Мария Стоянова: Точно заради това току-що колегата ми представи образно казуса, за да
стане ясно, че Вие не сте обикновено търговско дружество. Вие сте медия и т. 5 от
Директивата за аудио-визуални услуги ....
Представител на БТВ: И ние трябва да бъдем държани, като заложник на процеса по
цифровизация, как ...
Мария Стоянова: Това е ефектна фраза, но тя в момента не върши работа. Вие не сте
държани за заложник и го знаете. Проблемът, който вие поставихте е достатъчно сложен, за
да може да се реши на едно или две заседания на Съвета, за да може да се реши с едно или
две вдигания на ръка. Този сложен въпрос изисква от всеки отговорен орган в тази държава,
какъвто е и Съветът за електронни медии, да държи сметка за последствията, които може да
възникнат от това решение. Ще ви опиша честно ситуацията. Когато си експерт в една
институция, ти отговаряш само за твоята работа. Когато си директор в тази институция, ти
отговаряш за работа си, а както и за работата на още шест души в твоя отдел, например.
Когато обаче ти си член на орган, какъвто е СЕМ, тогава носиш отговорност за целия сектор
и не бива да взимаш решение, което устройва само един от играчите в бранша. Мисли се за
това, как твоето решение, в случая моето и по-отделно на колегите ми, ще се отрази на
сектора. Затова просто е нереалистично да очаквате от СЕМ, че на секундата ще се
произнесе и аз предполагам, че вие го знаете.
Представител на БТВ: Така е, но мислите ли, че двете лицензии на БТВ оставяйки ги за
още седмица, две, пет, месец на мултиплекса ще решат проблема.
Мария Стоянова: Не, разбира се, освен това проблемите на мултиплекса не ме занимават.
Само, че защо да изключим възможността този въпрос да се дискутира? Защо да
изключваме възможността в държавата ни да се проведе обсъждане по процеса на
цифровизация?
Представител на БТВ: Той се дискутира независимо дали двете лицензии са прекратени
или не. Ние ще участваме в дискусията, БТВ не абдикира от тази своя роля.
Анна Хаджиева: Чудесно! Обаче не трябваше да казвате, тогава ще ви дадем под съд, както
и ще сезираме Европейската комисия. Вие наистина в лицето на СЕМ имате добри
партньори.
Георги Лозанов: Този въпрос наистина не е рутинен, само. Той иска цялостна реакция от
наша страна, но малко или повече вие я имате и ние накрая трябва да вземем решение,
съвсем конкретно.
Иво Атанасов: Нека да припомня това, което казах и миналия път. Аз не смятам БТВ за
жертва на цифровизацията или за жертва на едно или друго решение, което ще вземе СЕМ
по тяхното искане. Законът повелява да вземем решение в точно определена посока.
Главната жертва ще е зрителят, разбира се, тъй като ще има два канала по-малко. СЕМ
трябва да защитава и интереса на зрителя тогава, когато между операторите, доставчиците и
зрителите възникне конфликт. Това, което мен ме притеснява е, че ще се получи верижна
реакция. Председателят каза, че днес на заседанието на Органа по цифровизация, никоя
друга медия не е признала може би все още, че поиска прекратяване на лицензии, но всички
знаем как се случват нещата, като тръгне доминото в едната посока, вероятно ще има и
следващи искания за прекратяване на лицензии, което значително би накърнило интереса на
зрителската аудитория. Излиза така, че СЕМ трябва да поправи едни не добри, не
далновидни финансови, икономически, организационни решения на БТВ от преди няколко
години. Голяма борба беше за привилегията кой да си качи програмите със статут на „маст
кери” на мултиплексите. Не СЕМ е натискал, не законодателят е натискал, точно в обратна
посока беше влиянието, и то много силно влияние. Да не припомням, че БТВ имаха желание
и за мултиплекс.
Ето защо сега няма как да се видя в ролята на виновен, както и колегите,
предполагам, за това, че една медия си е направила грешно сметките, толкова грешно, че
вече започва да се отказва от две от лицензиите за цифровите си канали, в същото време
нейният ръководител заявява, че никога медията не е била в по-добро финансово състояние
от сега. Тук за мен е доста трудно да се ориентирам кое е истина и кое не е от всичко, което
чуваме през тези дни, може би от както бе подадено заявлението за прекратяване на тези две
лицензии. Нужно е достатъчно пълно изясняване на картината, преди СЕМ да вземе
решение. Аз също съм съгласен - нека да попитат Европейската комисия. И също съм
сигурен в каква посока ще отговори комисията. Решението си по искането обаче трябва да
вземем в пълен състав, в какъвто сега не сме.
Мария Стоянова: Използвам случая, че представител на БТВ е тук. В писмото, което сте
изпратили до нас, заявявате че на предишната среща сте изразили “подробно” своите
мотиви, аргументи, основания за това да изтеглите лицензиите, за които става въпрос. Факт
обаче е точно обратното. Единственото, което вие заявихте пред нас е, че имате
“стратегически намерения”. Не обяснихте обаче, от къде започва и къде свършва тази
стратегия, с какво свършва тази стратегия, какво обхваща тази стратегия? Тази информация
на мен до ден днешен ми липсва и аз ще се радвам, ако Вие сега можете да ми отговорите на
тези въпроси.
Представител на БТВ: Аз не мога да Ви дам стратегията за напред, за бъдеще. Аз мога да
ви кажа стратегическото решение когато беше взето, г-н Павел Станчев също го обясни, че
няма интерес два тематични канала да бъдат на мултиплекса, просто е преценено грешно,
взето е грешно решение. Това не е свързано с финансовите резултати на медията, били те
лоши или добри. Свързано е с това, че преразглеждането на тези две програми не е удачно и
не е в интерес да са на мултиплекса.
Мария Стоянова: Не се обиждайте, но тогава, когато е взето това “грешно” решение и
сега, собственикът е един и същ. Той не се е променял. Кога този собственик е имал
правилна стратегия и кога погрешна? Как аз, като регулатор по съдържанието, да съм
уверена, че този собственик и сега не взима погрешно решение и че няма да дойде след един
месец с друго погрешно решение? Както и във всеки друг бизнес, но преди всичко в
медийния бранш, отговорността, надеждността, прозрачността и предвидимостта съставят
основата.
Георги Лозанов: Г-жа Стоянова, г-н Атанасов предложи да отложим взимането на решение
за да сме в пълен състав.
Мария Стоянова: Аз също смятам, че трябва да сме в пълен състав, но ако вие предложите
да гласуваме, готова съм да го направя и сега.
Анна Хаджиева: Така както предполагам гласовете ще са два на два и няма да може
Съветът да излезе с решение, за това предлагам да бъдем в пълен състав, когато решаваме.
Мария Стоянова: Аз виждам БТВ в дълг с аргументация, с основания, с обосновка. До
момента, като регулатор, аз не съм ги получила.
Георги Лозанов: Ясно, но те нямат такъв пряк ангажимент по закон.
Мария Стоянова: Когато ние взимаме такова прецедентно решение, ние трябва да сме
наясно със ситуацията и имаме нужда от информация, защото нямаме гаранция, че утре
операторът на медийната услуга няма да дойде с друго “стратегическо решение”.
Представител на БТВ: Ако ползваме формулировката на закона тя е ясна: По искане на
лицензопритежателя, лицензията се прекратява. Дори не сме длъжни да даваме мотивировка
или формулировка.
Мария Стоянова: Разбира се, че не сте длъжни, когато става въпрос за един рутинен
процес. Когато обаче става въпрос за един важен случай, който може да отражение върху
целия технологичния прогрес, наречен цифровизация, то тогава, извинявайте, да кажете, че
няма да дадете повече информация, защото не сте длъжни, не е сериозно.
Представител на БТВ: Не, вие бяхте длъжни като регулатор да ни повикате да си изкажем
пред вас становища, мотиви и ние го направихме, не еднократно го направихме.
Мария Стоянова: Вие в писмото оспорвате и този факт, но както и да е.
Георги Лозанов: Нещо повече, аз се надявах, че ние можем да преобърнем волята на БТВ и
това беше една от причините, поради която бях готов да отложим решението, за да се видят
обществени реакции и евентуално те да преосмислят искането си, но както казах и днес, аз
търся обратна воля, но не я виждам, по-скоро виждам втвърдяване на позицията има и ние
няма как да ги насилванем.
Мария Стоянова: Не ми стана ясно, как се поинтересувахте за обществения интерес?
Когато говорим за цифровизацията, всички услужливо използваме онова клише, че тя е
социален проект. Обаче, ако наистина вярваме в това и го осмисляме, значи това
действително е така и говорим за социален проект. Вие поинтересувахте ли се, каква е
гледаемостта на тези два канала? Защото не искам да ви казвам, колко хора ни казват, как не
ни е срам, за какво е тази цифровизация, след като няма да гледат различни програми.
Мненията може да ги видите и сами по форумите в интернет, където са публикувани
интервютата, както на председателя на СЕМ, така и на Вашия изпълнителен директор. Т.е.
ако ние държим сметка за тази публика, в отдалечените от София населени места, която до
скоро можеше да гледа само един или два канала, тази публика сега ще бъде лишена от две
възможности – едната е да гледат спортните събития, които излъчва “Ринг”, другата е да
гледа онези женски предавания, които предполагам, че тя гледа или не гледа, това зависи от
съдържанието, което предлагате. Изправени сме трудното решение да кажем на тази
публика “извинете, но БТВ има други стратегически намерения”.
Представител на БТВ: Това наистина може би е така, но аз разсъждавам от гледна точка на
закона. Има ли БТВ право да направи това? Има ли право регулаторът да се поизнесе или
няма право? Всички други нюанси – обществен интерес и т.н., отчитаме ги, но не са
предмет на настоящия ...
Мария Стоянова: Регулаторът не съществува в безтегловност. Той държи сметка за онези
социални нюанси, за които вие не държите сметка и аз за това съм на работа тук.
Георги Лозанов: Нека да прекратим дебата, той не се различава много от предишните и да
отложим взимането на решение, докато се съберем в пълен състав, защото проблемът е
обществено значим. Благодаря!
Отговори с цитат
  #2  
Стар 15-05-2014
Миро-Миро Миро-Миро не е на линия
супер форумец
 

Дата на присъединяване: Jul 2013
Мнения: 141
Благодари: 8
Получил благодарност:
26 пъти в 18 поста
Сваляния: 5
Ъплоуди: 0
По подразбиране

В дълбока грешка си, тази стенограма е от предишното заседание на Органа по цифровизация от преди Гергьовден, т.е. стара е и не казва нищо ново.
Заседанието в МТИТС тече в момента, в 11 часа е започнало и е закрито за медии, няма как да имаш стенограмата от него. СЕМ ще заличи две лицензии този следобед и ще спрат две от бозите на търговския мултиплекс, не виждам къде е драмата.
Отговори с цитат
Следните потребители БЛАГОДАРЯТ на Миро-Миро за този полезен пост :
ivan02121983 (15-05-2014)
  #3  
Стар 15-05-2014
Аватара на БониБо
БониБо БониБо е на линия
мега форумец
 

Дата на присъединяване: Aug 2013
Местоположение: Пловдив
Мнения: 884
Благодари: 74
Получил благодарност:
340 пъти в 155 поста
Сваляния: 58
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Може и да си прав, но на сайта на СЕМ пише днешна дата и затова така го публикувам... Извинявам се за грешката!
Отговори с цитат
  #4  
Стар 15-05-2014
Аватара на Mediadigital
Mediadigital Mediadigital не е на линия
Знаещ
 

Дата на присъединяване: Apr 2009
Местоположение: SOFIA
Мнения: 1,133
Благодари: 2
Получил благодарност:
440 пъти в 280 поста
Сваляния: 6
Ъплоуди: 0
По подразбиране

И Нова като махне Диема Фемили ще стане една България ОН Еир е след Диема.. и може да кажем до тук бяхме с цифровизацията
Отговори с цитат
  #5  
Стар 15-05-2014
Аватара на Атлантик
Атлантик Атлантик не е на линия
Медиа любител
 

Дата на присъединяване: Feb 2013
Местоположение: София, Сандрово
Мнения: 81
Благодари: 66
Получил благодарност:
24 пъти в 17 поста
Сваляния: 3
Ъплоуди: 0
По подразбиране Заседание за прекратяване на лицензии на bTV (РИНГ.БГ+1, Лейди+1) - 15 април 2014 г.

Благодаря, колега, изключително полезно четиво, дори и 30 дни по-късно!

За който се интересува, прилагам и линкове на текста:

http://www.cem.bg/cat.php?id=169

Download:
http://www.cem.bg/download.php?id=5201

Във връзка с темата за цифровизацията в Румъния, отново се убеждавам, че модела у нас явно не беше премислен. В Румъния може да се окажат прави, че е по-добре излъчването на мултиплексите да се осъществява в голяма степен от досегашния държавен оператор, за да не стават гафове като при нас с частния монопол на Цветан Василев. Да има ясни и прозрачни условия за достъп, недискриминационни, и да има регулация на цените за оператора.
(Там на конкурса за оператори на мултиплекси се явили само 2 кандидати, единия от които досегашния държавен оператор, а другия кабелен доставчик на съдържание, подобен на нашия Близу. Може и условията на конкурса да са били направени съответно).
Отговори с цитат
  #6  
Стар 15-05-2014
Аватара на БониБо
БониБо БониБо е на линия
мега форумец
 

Дата на присъединяване: Aug 2013
Местоположение: Пловдив
Мнения: 884
Благодари: 74
Получил благодарност:
340 пъти в 155 поста
Сваляния: 58
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Сега отново си проверих документа и видях, че датата изписана там е 15.04.2014... Отново се извинявам за заблуждаването!
Отговори с цитат
  #7  
Стар 15-05-2014
Виктор Виктор не е на линия
форумец-ветеран
 

Дата на присъединяване: Mar 2009
Мнения: 1,378
Благодари: 496
Получил благодарност:
764 пъти в 382 поста
Сваляния: 31
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Защо ти трябва да се извиняваш за поредната наглост на ъТВ!
Отговори с цитат
Следните потребители БЛАГОДАРЯТ на Виктор за този полезен пост :
ivan02121983 (15-05-2014)
  #8  
Стар 15-05-2014
Аватара на БониБо
БониБо БониБо е на линия
мега форумец
 

Дата на присъединяване: Aug 2013
Местоположение: Пловдив
Мнения: 884
Благодари: 74
Получил благодарност:
340 пъти в 155 поста
Сваляния: 58
Ъплоуди: 0
По подразбиране

В заглавието съм написал, е дискусията е от Май месец, а всъщност е от Април и за това се извинявам
Отговори с цитат
  #9  
Стар 15-05-2014
Пламен Тачев Пламен Тачев не е на линия
обикновен потребител
 

Дата на присъединяване: Sep 2012
Местоположение: Варна
Мнения: 1,424
Благодари: 1,565
Получил благодарност:
961 пъти в 433 поста
Сваляния: 4
Ъплоуди: 1
По подразбиране

И ко ще стане накрая, като държава ще се наложи да откупуваме техниката по квито цени каже Цв. Василев, за да може да му гледаме ТВ7 и Босфора без пари Няма такава държава.
Отговори с цитат
Следните потребители (3) благодарят на Пламен Тачев за този полезен пост
z.dedov (15-05-2014), красибел (15-05-2014), Стефо (16-05-2014)
  #10  
Стар 16-05-2014
Аватара на Атлантик
Атлантик Атлантик не е на линия
Медиа любител
 

Дата на присъединяване: Feb 2013
Местоположение: София, Сандрово
Мнения: 81
Благодари: 66
Получил благодарност:
24 пъти в 17 поста
Сваляния: 3
Ъплоуди: 0
По подразбиране Заседание за отнемане на лицензи на bTV - 15.05.2014 г.

В поведението на БТВ освен загубата за зрителите на 2 програми, има все пак и нещо позитивно, особено ако са верни слуховете за известни договорености на БТВ и НТВ по отношене на цифровизацията и Цветан Василев. Защото само техни съвместни действия, и реални заплахи за оттегляне на програми от ефира, биха могли да окажат натиск за намаление на цените за излъчване от сегашните мултиплекси.

Цветан Василев пък има лостове, държавата на накара БНТ, през своя бюджет, да му плаща толкова, колкото са разходите му и за 3-те мултиплекса, че и да му остане печалба. Плюс да остане и политическия контрол кой ще бъде излъчван, и на каква цена. Така че конкретно в случая с България, провала на цифровизацията може да означава и провал на опитите за мащабен политическия контрол върху медиите. Това че преобладава платения достъп до телевизия чрез кабелни и сателитни оператори не е добре за нас в момента, но може да е дългосрочно по-малкото зло, предвид на това, че освен пресата няма да стане така че и телевизията да попадне в ръцете на Пеевски и Василев.

Лошото е, че при сегашния мандат на правителството не се очертава държавата евентуално да си създаде собствен мултиплекс оператор, който да поеме излъчването от евентуално фалиралите оператори на Цветан Василев. Както и няма възможност да се даде лиценз на истински независим от медиите оператор, просто защото на теория няма свободни честоти. Държавата не им дава пари за преоборудване, съотв. военните не освобождават техните честоти, и конкуренция на Цветан Василев няма откъде да се появи, дори да има издаден лиценз, както на Булсатком.
Отговори с цитат
Следните потребители БЛАГОДАРЯТ на Атлантик за този полезен пост :
Sponsored Links
VIVO Rent A Car  Вземи своят Vu+ сега!  SatPlus
Отговори

Съобщения от Devil M
VIVO Rent A Car  

Тагове
btv, За, Заседание, лиценз, на, отнема


Активни потребители разглеждащи тази тема в момента: 1 (0 членове и 1 гости)
 

Подобни теми
Тема Започнал темата Форум Отговори Последно мнение
Отлагат цифровицацията за 1 март 2014г. Досев ОБЩИ ДИСКУСИИ за цифрова телевизия 17 27-10-2013 10:46
”Булсатком” получи лиценз за GSM оператор 40rceco ОБСЪЖДАНЕ УСЛУГИТЕ НА БУЛСАТКОМ - Твоят дигитален свят 1 11-01-2013 19:41
Световното 2014г по ФУТБОЛ ТИХОТОРЕС СПОРТ 9 31-07-2011 11:13
Telekom Slovenije получи лиценз за DVB-T Македония berks ЕФИРНА цифрова телевизия [DVB-T] 0 27-04-2009 20:18


Всички времена са във формат GMT +3. Часът е 07:15.


DTV-BG Powered by vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.