The Best Streaming Software!
VIVO Rent A Car - Your car rental
Върни се   Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ > ЗА НАЧИНАЕЩИ > Уроци и съвети за начинаещи

Уроци и съвети за начинаещи Споделете своя опит или се научете от опита на другите

Отговори
 
Контрол над темата Търси в тази тема Начин на разглеждане
  #1  
Стар 13-06-2014
Слънчев Слънчев не е на линия
форумно сукалче
 

Дата на присъединяване: Jun 2014
Мнения: 11
Благодари: 12
Получил благодарност:
0 пъти в 0 поста
Сваляния: 1
Ъплоуди: 0
По подразбиране Инсталиране на сателитна система.

Здравейте,
Закупихме си на нашия кораб сателитна чиния с рамер 110, и приемник дрийм бокс 800 хд.
Но явно всички сме незнаещи и неможехме д го докараме до никъде.
В момента сме в Амстердам.
Дали някой би дал съвет как да го подкраме тов чудо - поне на един сателит?
Благодаря предварително за съветите и линковете за повече информаия.
Отговори с цитат
  #2  
Стар 13-06-2014
blingg blingg не е на линия
форумно сукалче
 

Дата на присъединяване: Feb 2012
Мнения: 10
Благодари: 0
Получил благодарност:
0 пъти в 0 поста
Сваляния: 2
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Чинията трябва да е фирсирана към нещо неподвижно. Ако корабът ви се движи постоянно, дори и да се поклаща, това няма как да стане на самия него, освен ако не ползвате система за динамично позициониране на антената с GPS и жироскопи. Антената трябва винаги да сочи към сателита. Ако основата към която е прикрепена, не е стабилна, има нужда от устрйство, което да корегира в реално време отконенията. Доколкото знам подобни системи има на круизните кораби, с помощта на които се предоставя сателитен интернет на пътниците.
В случай че нямате подобно устройство, вариантът ви е да я мотирате някъде на брега.
Отговори с цитат
  #3  
Стар 13-06-2014
Аватара на вассил46
вассил46 вассил46 не е на линия
Спец
 

Дата на присъединяване: Jul 2011
Местоположение: Пловдив
Мнения: 3,137
Благодари: 509
Получил благодарност:
842 пъти в 597 поста
Сваляния: 185
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от Слънчев Вижте мненията
Здравейте,
Закупихме си на нашия кораб сателитна чиния с рамер 110, и приемник дрийм бокс 800 хд.
Но явно всички сме незнаещи и неможехме д го докараме до никъде.
В момента сме в Амстердам.
Дали някой би дал съвет как да го подкраме тов чудо - поне на един сателит?
Благодаря предварително за съветите и линковете за повече информаия.
Според мен ще може да е ползвате само в застой, и при промяна положението Ви промяна и антената ,но поне ще Ви е лесно, разполагате с навигация. http://www.tele-satellite.com/TELE-s...l/beginner.pdf
http://satellite-bg.blogspot.com/2008/05/usals.html
http://www.dishpointer.com/
Отговори с цитат
  #4  
Стар 13-06-2014
klm klm не е на линия
.
 

Дата на присъединяване: Jun 2012
Мнения: 163
Благодари: 10
Получил благодарност:
67 пъти в 43 поста
Сваляния: 3
Ъплоуди: 0
По подразбиране С

Привет,

Един от вариантите за търговски кораб е на всеки борд по една "незабележима" фиксирана стойка с по една педя вертикала тръба, захваната за леерите. На антената също се монтира парче тръба, но с по-малък или по-голям диаметър, колкото да се "нахлузи" или напъха на мястото. Трябва и страничен фиксиращ болт, за да се притегне и да не се върти. Така много бързо се слага и маха ако нещо раздуха времето или тъкмо сте се вързали и мача е почнал

Елевацията, естествено, се настройва по обичайния начин.

Стойките се поставят от двете страни на мостика, някъде по-назад, че да не пречат и където позволи капитана и/или шефа. Ако е само една, все ще има позиция, при която ще пречи някоя мачта или друго.

Фитера, ако има такъв, може да отреже една бронзова шайба, с вътрешен диаметър колкото е на тръбата на стойката (30-40 мм или колкото е там) и външен 70..100 мм, като я разграфи през 5 градуса и да "начука" цифри за ориентация (0, 45, 90, ...). Това може и от пластмаса и с маркер, ама иначе е по-морко така

От мостика се вземат GPS координатите и посоката, а с някоя програмка (едно време ползвахме SAA - satellite antena alignment) се определят посоката и елевацията на сателита.
Това става за 1 минута.

Вземаш антената, отиваш до стойката, "надяваш" първо шайбата с градусите и я въртиш спрямо носа на кораба и курса така, че нулата на шайбата да ти сочи север.
Завиваш кабела за конвертора, "надяваш" антената и я ориентираш по шайбата към изчислената с програмата посока на съответния сателит.
Това отнема още няколко минути.

Най-досадното е фината настройка - или с два броя WT (един върти антената, а друг гледа в салета) или с някоя електронна джаджа на място.

По този начин сме гледали Булсат от Израел почти до Гибралтар, като от време на време трябва да се "почуква" антената.
Е, много рядко се случва такова добро време, но дори и в пристанище трябва да се коригира според товаренето на кораба.
Отговори с цитат
Следните потребители (5) благодарят на klm за този полезен пост
CITRON (13-06-2014), ВалчоП (13-06-2014), Пламен Тачев (13-06-2014), Слънчев (15-06-2014)
  #5  
Стар 13-06-2014
Слънчев Слънчев не е на линия
форумно сукалче
 

Дата на присъединяване: Jun 2014
Мнения: 11
Благодари: 12
Получил благодарност:
0 пъти в 0 поста
Сваляния: 1
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Благодаря изключително много на вички за съветите.
Сега да споделя с вас до къде я докарахме.
Стоикете са направени и монтирани на 2-те крила на кораба така че от всяка една позиция да обхвщаме почти 180* чист хоризонт (за а не пречат части от кораба).
Антената я монтирахме и закачихме към приемника.
И от там започва огромното ни незнание.
1-во само да спомена че аз съм електромеханика на кораба но нямам познания по сателитната техника. С четене достигнах до инфото че даже и окото се върти на някакви си градуси.
2-ро идеята ни е да ползвам антената когато сме вързни на пристанище и (ако е въможно) когато се движим в права линия по даден курс. За второто - от съветите ми ме навежда мисъл че може би няма да стане..
Проблема ни идва когато се опитаме да намерим сателит и да хванем някой канал с приемника.
Ползвам аналогово устройство за определяне силата на сигнала което се закача между окото и приемника.
С него докарвам сила на сигнал от 7-9дБ но мисля че някъде бъркаме генерално защото никакъв сигнал не се появява на телевизора.
Сега имам няколко въпроса ако има някой знанията и времето да ми помогне.
1-Да се реши един сателит който да се трйсне (да кажем там Астра 2 или който и да е.
2-Според текущите ни кординати в един сайт (мисля че беше dishpointer.com) - определям ъгъла на елевация и кординати за насочване на антената. Като стана въпрос за това - кое на антената се гледа за определяне на ъгъла на елевация? Самата антена, пръчката която държи окото или....?
3- след като насоча антената към дадената посока и намеря позицията на най-силния сигнал с уредчето - после какво се прави?
Мисля че заради тов че не знаем как да оперираме с приемника - правим глупости и никакъв сигнал не хващаме.

Извинявам се за дългото обяснение но от опит знам че ако не си обяснил достатъчно - няма как да получиш адекватен съвет.
Отговори с цитат
  #6  
Стар 13-06-2014
Аватара на oldman
oldman oldman е на линия
форумец-ветеран
 

Дата на присъединяване: Jun 2011
Местоположение: Панагюрище
Мнения: 1,542
Благодари: 321
Получил благодарност:
384 пъти в 291 поста
Сваляния: 90
Ъплоуди: 2
По подразбиране

Приеми съветите ми като от един малко знаещ.
Тези децибели са малко. Когато ги хванеш, опитай се да завъртиш антената наляво - надясно и после нагоре-надолу, но много плавно за да увеличиш децибелите. Когато хванеш максимума, виж дали го държи или сигналът "плува". Ако има плуване, значи корабът се клати и няма да стане работата. Сигналът може да е от съседен спътник и може при сканирането да не ти хване програми. Опитай да сканираш съседни спътници, докато хванеш нещо. Отиваш на лингсат и по имената на програмите виждаш на кой спътник си.
Чинията се върти мноооооооооооооооооогоооооооо бавно!
Желая ти успех
Отговори с цитат
  #7  
Стар 13-06-2014
CITRON CITRON не е на линия
форумец-ветеран
 

Дата на присъединяване: Jun 2009
Местоположение: Sofia
Мнения: 1,026
Благодари: 102
Получил благодарност:
275 пъти в 224 поста
Сваляния: 176
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Почети Съветите на KLM много са адекватни. Дай някъкви координати.
попринцип е хубаво и антената да има някаква скала за ориентир, Дриимбокса тунера му локва честотите тоест трябва ти известно време да постоиш на позиция и е труден за човек без практика. Файдера реагира на сигнали на всякъкви високочистотни излъчвания може и на бордови радари да реагира. Трябва ви например приемник на булсат предварително настроен, за Хелас 39Е антената подготвена с елевацията според мястото за Хелас 39Е и азимута според съветите на KLM
Отговори с цитат
  #8  
Стар 13-06-2014
klm klm не е на линия
.
 

Дата на присъединяване: Jun 2012
Мнения: 163
Благодари: 10
Получил благодарност:
67 пъти в 43 поста
Сваляния: 3
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от Слънчев Вижте мненията
...
2-Според текущите ни кординати в един сайт (мисля че беше dishpointer.com) - определям ъгъла на елевация и кординати за насочване на антената. Като стана въпрос за това - кое на антената се гледа за определяне на ъгъла на елевация? Самата антена, пръчката която държи окото или....?
...
Ами би трябвало да има градуировка около болта за фиксиране на елевацията. А всъщност, елевацията е ... представи си една "класическа" антена с прав фокус и три пръчки, държащи конвертора (не разбрах каква точно имате на кораба). Линията, минаваща през конвертора (окото) и центъра на чинията, определя елевацията. По-точно, ъгълът между тази линия и хоризонта. Ако чинията е поставена като ... чиния за хранене и пръчките с конвертора сочат нагоре, това е 90 градуса. Ако пръчките и конвертора сочат хоризонта - 0 градуса.

Ако антената е офсет, тогава трудно се определя на око, но така или иначе би трябвало да има някаква скала и маркер по железата около болта.

Също трябва от програмата или сайта, който ползвате, да се запише и завъртането на конвертора около оста му.
То как беше, колеги, че да не стана за смях
Ако кораба е на меридиана, на който е сателита, конвертора не е завъртян, т.е. кабела сочи надолу. Ако сме на по-голяма или по-малка дължина (на изток или запад) съответно се завърта леко по часовника или обратно, съобразно по-горе отчетените градуси (гледайки антената откъм конвертора).

Но така или иначе настройката си беше цирк:
- Няма, няма, ооп дай, дай, а така ... ю бре върни малко ...

С новите електронни джаджи сигурно е скучно
Отговори с цитат
Следните потребители БЛАГОДАРЯТ на klm за този полезен пост :
Слънчев (15-06-2014)
  #9  
Стар 13-06-2014
Аватара на вассил46
вассил46 вассил46 не е на линия
Спец
 

Дата на присъединяване: Jul 2011
Местоположение: Пловдив
Мнения: 3,137
Благодари: 509
Получил благодарност:
842 пъти в 597 поста
Сваляния: 185
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Ако Бокса Ви има качени спътници? опитай с него. виж http://dox.bg/files/dw?a=2cea041962
И започвате малко на ляво или дясно, като постигнете нещо тогава вече ще търси те вертикал и хоризонтал,по наше му казано колко часа да сочи кабела на конвертора.
Отговори с цитат
  #10  
Стар 13-06-2014
Слънчев Слънчев не е на линия
форумно сукалче
 

Дата на присъединяване: Jun 2014
Мнения: 11
Благодари: 12
Получил благодарност:
0 пъти в 0 поста
Сваляния: 1
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Благодаря на всички ви за отделеното време и съветите.
Утре ще се вържем на кей в Антверпен (Белгия) и там ще се опитам да последвам съветите ви.
За съжаление няма как да намеря приемник на Булсат или на който и да е български доставчик и да го закача....
Антената ни е 110см една пръчка която държи окото. Според мен окото не е вертикално на долу и не сочи към цнтъра на чинията. Но аз си мисля че и на терасата ми чинията която инсталираха от ВиваКом преди 2-3 години също беще подобна и според шурето не е кръгла а елипса. Аз и на тази и викам кръгла но явно не разбирам.
Имам един въпрос - ако съм насочил антената към някой пътник (да кажем Астра 1L - как да рабера или настроя приемника да търси точно тои спътник? Нещо ми е много трудно управлението на този приемник.
И си мисля че една от причините е че да кажем съм насочил сателитната чиния към един сателит а се мъча да намеря програми на друг.
Вече 3 дена се мъчим, дадохме 600 евро за системата и ако не я подкарам.. капитана с право ще ме "застреля".
Отговори с цитат
Sponsored Links
VIVO Rent A Car  Вземи своят Vu+ сега!  SatPlus
Отговори

Съобщения от Devil M
VIVO Rent A Car  

Тагове
инсталиране, на, Сателитна, СИСТЕМА


Активни потребители разглеждащи тази тема в момента: 1 (0 членове и 1 гости)
 
Контрол над темата Търси в тази тема
Търси в тази тема:

Разширено търсене
Начин на разглеждане

Подобни теми
Тема Започнал темата Форум Отговори Последно мнение
Избор на сателитна система астеф1 Въпроси и отговори 43 26-02-2012 09:56
Сателитна система,съвет. Symptom Въпроси и отговори 4 28-03-2011 16:44
продавам Сателитна система STRONG titi-kovardel STRONG 1 19-09-2009 17:52
Настройка на сателитна система? Krassy САТЕЛИТНИ АНТЕНИ 0 26-07-2009 12:08


Всички времена са във формат GMT +3. Часът е 19:27.


DTV-BG Powered by vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.